Sabancı'da 50 puan rektörlükten

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Sabancı'da 50 puan rektörlükten ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye
  Reklam

  Sabancı'da 50 puan rektörlükten

  Reklam  Sabancı'da 50 puan rektörlükten

  Forum Alev
  Sabancı Üniversitesi'nin ÖSS'de düşük puanla alan bölümlerine kaydettiği öğrencileri, bir yıl öğretim verdikten sonra 50 puan daha fazla puanla alan üst bölümlere kaydırma ayrıcalığı yargıya taşındı.

  Sabancı Üniversitesi'nde 270 Eşit Ağırlık ÖSS puanı ile Sanat ve Sosyal Bilimler programlarına kaydolan bir öğrenci bir yıl sonra Sayısal-2 puan türünde 293 ÖSS puanı ile girilebilen mühendislik programlarına kaydırılabiliyor.
  Uygulamanın fırsat adaletsizliği olduğunu söyleyen Özgür Eğitim Sen Genel Başkanı Yusuf Tanrıverdi, katsayı mağduru meslek liseli öğrencilerle birlikte bugün dava dilekçesini İdare Mehkemesi'ne vereceklerini açıkladı. Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü aleyhine dava açacaklarınını açıklayan Tanrıverdi, "Yıllardır yüzbinlerce meslek liseli öğrencinin katsayı engeli nedeniyle gidemediği elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği gibi bölümlere düşük puanla parası olan her öğrencinin Türkiye'de sadece bir tek üniversitede gidebilmesi fırsat eşitsizliğinin, ayrımcılığın örneğidir" dedi.

  PARASI OLMAYAN ÜVEY Mİ?

  Tanrıverdi, "Zengin çocuklarına Sabancı Üniversitesi ÖSS'de hak etmedikleri halde 50-60 puan fazladan vermiş oluyor. Bu uygulama, üniversite kapısında yığılan ve bugüne kadar bir şekilde güçlükle bir bölüme yerleşen milyonlarca öğrencinin hakkının, emeğinin gaspıdır. Bu hakkı soracağız" dedi.

  YÖK: FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ VAR

  Uygulamanın Türkiye'deki mevcut yüksek öğretime giriş sistemine bütünüyle aykırı olduğunu bildiren YÖK, "Bu uygulama, fırsat eşitliğini ortadan kaldırmaktadır. Diğer bütün üniversitelerde öğrencilerin, aynı puan türü içinde kaydolduğu bir fakültedeki bir programdan bir başka fakültenin programına geçiş yapabilmesi için ertesi yıl tekrar sınava girmesi ve puanının önemli bir şekilde eksiltilmesi söz konusudur. Burada savunulan uygulama, Türkiye'deki üniversiteye giriş sisteminin ihlali olması yanı sıra, sadece bir üniversiteye has bir durum olduğu müddetçe adalet duygusunun, fırsat eşitliği prensibinin yok sayılması anlamına da gelmektedir" açıklaması yapmıştı.
  SABANCI GÜL'E ŞİKAYET ETTİ

  Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e durumu iletti. Dün saat 17.15'de Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü.

  Gürüz'ün izniyle

  Öte yandan Türkiye'de sadece Sabancı Üniversitesi'ne tanınan bu ayrıcalıklı uygulamaya YÖK eski Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün izin verdiği ortaya çıktı. 1999 yılında Gürüz yönetiminin verdiği izin doğrultusunda 10 yıldır Sabancı Üniversitesi'nde eşit ağırlıktan sayısala, edebiyattan mühendisliğe öğrenci geçişlerinin sağlandığı YÖK Denetleme Kurulu raporları ile belirlendi. YÖK Genel Kurulu da bu üniversitenin rektörlüğüne bir yazı yazarak, uygulamanın sonlandırılmasını istedi.

  Kültür'e gir bilgisayar mühendisliği oku

  Bugüne kadar 2 bin öğrencinin faydalandığı ayrıcalıkta, öğrenciler ilk yıl örneğin Eşit Ağırlık-2 puan türünde 270 ÖSS puanı ile Sanat ve Sosyal Bilimler programları adı altında Sabancı Üniversitesi'ne kayıt yaptırıp bir yıl sonra da Sayısal-2 puan türünde 293 ÖSS puanı ile alması gereken Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nin bir bölümüne geçiş yapabiliyor. Puan türünün farklılığı da düşünüldüğünde yaklaşık 50 puanlık bir farklılık sözkonusu oluyor. Sabancı Üniversitesi'nde uygulanan sistemin çağdaş ve iyi bir sistem olduğunu belirten Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzioğlu uygulamayı savundu. Terzioğlu, "Bu yolla öğrencilerin orta öğretimden gelen bilgi boşlukları gideriliyor” dedi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sabancı'da 50 puan rektörlükten

  Reklam  Yargıda olan eğitimle ilgili bir sürü dosya var.Aslında eğitim işlerine bakan ayrı bir mahkeme kurulursa işlemler daha hızlı sonuçlandırılır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi