Güncelleme yapılınca ders sayısı yarıya düştü...

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Güncelleme yapılınca ders sayısı yarıya düştü... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Güncelleme yapılınca ders sayısı yarıya düştü...

  Reklam  Güncelleme yapılınca ders sayısı yarıya düştü...

  Forum Alev
  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) yönetimi, farklı isimler altında verilen aynı içerikli dersleri birleştirince üniversitede bir yılda verilen ders sayısı 12 binden 6 bine düştü.

  Öğrenciler de yeni eğitim döneminde 8 yerine 6 ders alacak. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, öğrencilerin üzerindeki gereksiz ders yükünü kaldırmak için yaptıkları çalışmada, derslerin yüzde 15'inin tamamen kaldırıldığını söyledi.
  Rektör Duman, 6 ay boyunca yaptıkları çalışmada aynı içerikli dersleri belirlediklerini ifade ederken, "Yaptığımız çalışmayla, her dersin öğrenciye neler kazandıracağını tanımladık. Biz buna ders çıktısı diyoruz. 12 bin dersin 6 bine inmesi devrim niteliğindedir. Bu çalışmada tamamen kaldırılan dersler var. Birleştirilen dersler var. Örneğin iktisada giriş, iktisat 1-2 gibi farklı isimde aynı içeriğe sahip dersler vardı. Bunları birleştirdik. Öğrenciye aynı bilgileri veriyorsa, bu derslerin isimleri farklı olamaz."
  Öğrencinin yıl boyunca alması gereken iş yükünün ortalama bin 500 saat olduğunu belirten Durman, sınıf içi eğitim, staj, sosyal ve kültürel hayatın da buna dahil olduğunu söyledi. Rektör Durman, yapılan düzenlemeyle bir öğrencinin alacağı ders sayısını 8'den 6'ya düşürdüklerini anlattı.
  Rektör Durman, şimdiye kadar sanayicilerin, "Öğrenciniz tornavida tutmayı bile bilmiyor." şikâyetinde bulunduğuna dikkat çekerek şunları söylüyor: "Artık sanayicinin istediği düzeyde öğrenci mezun edeceğiz. Onların da beklentilerini tanımladık. Mezuniyet belgesinde öğrencinin Avrupa yeterlilikleri ulusal yeterlilikleri, sektörel yeterlilikleri ve program yeterlilikleri yer alacak. Sanayici öğrencinin transkriptine baktığında, mühendisin tornavida tutup tutmadığını bilecek.''


 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Güncelleme yapılınca ders sayısı yarıya düştü...

  Reklam  Çok güzel bir çalışma olmuş.Yapanların ellerine sağlık.Gereksiz dersleri daha doğrusu gereksiz demeyelim de teferruatları bir araya toplayıp genel bir temizlik yapmışlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi