Part-time çalışan üniversitelilere SGK darbesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Part-time çalışan üniversitelilere SGK darbesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Part-time çalışan üniversitelilere SGK darbesi

  Reklam  Part-time çalışan üniversitelilere SGK darbesi

  Forum Alev
  Yeni Sosyal Güvenlik Yasası, üniversitelerde kütüphane ve kantin gibi yerlerde geçici olarak çalışan öğrencileri ek gelirinden etti.
  Kısmi zamanlı (part-time) olarak çalışan 20 binden fazla öğrenci, yeni yasa ile normal işçi statüsüne alınınca hem üniversiteler hem de öğrenciler mağdur oldu. Ders sonrası veya hafta sonları üniversite bünyesinde ihtiyaç duyulan geçici işlerde part-time çalışan öğrenciler için yüzde 2'lik sigorta kesintisi yapılırken, yeni yasayla bu oran normal işçiler gibi yüzde 33,5'e çıkarıldı. Üniversiteler, maliyetleri yükselteceği gerekçesiyle öğrenci çalıştırmalarının mümkün olamayacağını dile getirerek, çözüm için YÖK'ün kapısını çaldı. Konuya el atan Kurul, öncelikle üniversitelerde çalışan öğrenci sayılarını istedi. Rakamın 20 bini geçtiğinin tespit edilmesi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile görüşülmesine karar verildi. YÖK Başkan Vekili Ömer Demir, üniversitelerin kısmi zamanlı çalıştırdığı öğrencilerle ilgili YÖK Kanunu'nda sigorta istisnası bulunduğunu; ancak ekim ayında yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın bunu ortadan kaldırdığını söyledi. Demir, ilgili bakanlıklarla temas kurarak çözüm yolu bulmaya çalışacaklarını vurguladı.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Part-time çalışan üniversitelilere SGK darbesi

  Reklam  Maddi durumu iyi olamayan öğrenciler boş vakitlerinde kantin yada kafeterya trazı yerlerde çalışmaktadırlar.Hem okuyup hemde çalışmanın zorluklarını yaşamaktadırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi