BOŞALTIM SİSTEMİ ve BÖBREKLER

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden BOŞALTIM SİSTEMİ ve BÖBREKLER ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  BOŞALTIM SİSTEMİ ve BÖBREKLER

  Reklam  BOŞALTIM SİSTEMİ ve BÖBREKLER

  Forum Alev
  BOŞALTIM SİSTEMİ ;
  Artık maddelerin dışarı atılmasına boşaltım sistemi denir. Vücuttan atık maddeler ; solunum sistemi , sindirim sistemi ve deri ile atılır.

  ÜRİNER SİSTEM ;
  Kandaki artık ve zararlı ürünleri süzen , idrar yapan ve yapılan idrarı dışarı atan sisteme üriner sistem denir. Üriner sistem organları ; böbrekler , idrar boruları , idrar torbası , idrar kanalı.
  BÖBREKLER ;
  En önemli boşaltım organıdır. Damarlarla asılı halde insan vücudunun sağ ve sol yanlarında bulunurlar.. üstlerinde organizmaya salgı üreten böbrek üstü bezleri bulunur. 24 saatte yaklaşık 1500 litre kan böbreklerden geçer ve bu miktarın %10 süzülür süzülen bu kan tekrar borucuklarda emilerek tekrar dolaşıma katılır. Geriye kalan %1 lik artık da idrar olarak atılır. İdrarın %96 sı su , %2’si üre ,% 2’si tuzlardan oluşmuştur.
  Böbreğin görevleri;
  -Üre ve asiti atmak
  -Su metabolizması sağlamak
  -Tuz metabolizması sağlamak
  -Osmatik basıncı dengelemek
  -Asit – baz dengesini sağlamak
  -Zararlı maddeleri atmak
  ÜREME SİSTEMİ ;
  Erkek ve dişide üreme için özel hücreler bulunur. Erkek hücresinin dişi hücresini döllemesiyle üreme başlar. Erkek üreme hücresine spermatozoa , dişi üreme hücresine ova denir.
  Erkek ve dişi seks hücreleri gonad adı verilen bezlerde üretilirler. Erkek gonadlarına testis , kadın gonadlarına ovarium denir. Erkekten atılan meni içinde ortalama 150-200 milyon sperm bulunur.
  Kadın dış üreme organına vulva denir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: BOŞALTIM SİSTEMİ ve BÖBREKLER

  Reklam  Vücudumuzda atık maddeler dışarı boşaltım sistemi deri ve oksijenle atılır.Böbreklerimiz kanı temizler.Böbrekler hayati organlarımızın en başta gelenleri arasında yer alır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi