Derinin Yapısı

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Derinin Yapısı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Derinin Yapısı

  Reklam  Derinin Yapısı

  Forum Alev
  DERİNİN YAPISI

  Deri üstderi ve altderi diye iki kısma ayrılır. Altderinin altında da derialtı dokusu denilen yağlı bir tabaka yer alır. Bu tabaka derinin kaslar ve kemikler üstünde kaymasını sağlar. Bundan yararlanılarak hayvanların, derisi kolayca yüzülebilir.

  Üstderi'nin kalınlığı bir milimetrenin onda biri kadardır. Üst kısmı cansız (boynuzsu tabaka), alt kısmı canlıdır. Üstteki ölü hücreler aşınıp döküldükçe alttan yeri doldurulur. Malpigi tabakası da denen canlı kısımda deriye rengini veren boya maddeleri bulunur.

  Altderi esnek ve dirençlidir. Kılcal kan damarları, sinir uçları, kıl kökleri, ter ve yağ bezleri bu kısımda bulunur. Kılın gövdesi cansız, fakat kökü canlıdır. Kıl günde ortalama 0,2 mm kadar uzar. Kan dolaşımı arttıkça kılın büyümesi de hızlanır. Kötü beslenme ve kötü kan dolaşımı kılların dökülmesine yol açar. Bazı hastalıklar da kılların dökülmesine sebep olur (kellik, saçkıran v.b.).

  Kılların beyazlaşması ise kıl soğanındaki boya maddelerini akyuvarların yok etmesinden ve mikroskopik hava kabarcıklarının kıla yerleşmesinden ileri gelir. Her kılın dibinde bir irkilme kası vardır. Soğuk ve korku gibi etkenler bu kasın kasılmasına ve kılın dikleşmesine sebep olur. Kılların dibinde bulunan salkım biçimindeki bir yağ bezi durmadan yağlı bir sıvı salgılar. Bu yağ deriyi ve kılları yağlayarak sudan korur
  . 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Derinin Yapısı

  Reklam  Deri görünüş itibari ile basit gibi ama aslında çok karmaşık bir yapıya sahiptir.Derimiz bizim dış görünüşümüzü belirler.Deri alt ve üst olmak üzere iki katmandan oluşmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi