Klavikula ( omuz kemiği)

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Klavikula ( omuz kemiği) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Klavikula ( omuz kemiği)

  Reklam  Klavikula ( omuz kemiği)

  Forum Alev
  Klavikula ( omuz kemiği)

  Taekwondo yüksekten gelen sert ve etkili tekmelere sahiptir .Bu nedenle sporcular klavikula ( omuz kemiği) kırılmalarına her an için hazırlıklı ve tedbirli olmalıdırlar.Klavikula kemiği kırıkları genellikle orta ve 1/3 dış kısmından kırılır.En yaygın olanı orta yerinden kırılmasıdır.Dış kısım kırkları nadiren olur .Bu kırıklar sıklıkla omuz eklemini de etler.
  Klavikula kırıkları omuz eklemi,kırk bölgesini çevreleyen yumuşak dokuları, tendonları bağları, damarları, kasları etkiler.
  Clavicula kırıkları kendisini :
  *Kırık bölgesinde ağrı,
  *şişme,
  *kırk parçaları birbirinden iyice ayrılmış ise gözle görülür bir şekil bozukluğu,
  *dokununca hassasiyet,
  *kan dolaşımı zarar görmüş ise etkilenen tarafın omuz ve kolunda soğukluk ve hissizlik hissi ile belli eder.
  Taekwondoda omuz eklem,i kırılmalarının önüne geçmek için sporcuların kullandığı safeguardlarda değişime gidilmiş ve koruyucular omuz genişliğini örtecek şekilde düzenlenmiştir.
  Bu tür kırılmaların önüne geçmenin diğer bir yolu da iyi bir kondisyon kazanman ve yeterli kas gücüne ulaşmaktır.kalın kas yapıcı kemiğin ve komşu dokuların korunmasında en büyük yardımcıdır.
  Klavikula kemiği şüpheniz varsa bunun tedavisi keinlikle dpoktor müdahalesidir.

  Doktora gidinceye kadar yapabileceğiniz müdahale:

  Münkünse kişinin o bölgeye baskı yapan elbise ve koruyucularını çıkartmak.


  Şok olasılığına karşı battaniye ile sarmak.Hemen buz tatbiki yapmak
  ve doktora müracaat etmektir.Doktor burada ameliyatlı veya ameliyatsız olarak kemik bütünlüğünü sağlar.Bunu sağlamak kemik kırılmasından hemen sonraki birkaç saat içinde yapılmalıdır.6 saat geçmesi demek iç kanama riskini artırabilir ve şoka neden olabilir.Doku elastiğini kaybettiği için kemik parçasını yerine kaydırmak zorlaşabilir.
  Kemik bütünlüğü sağlanınca doktor size hareketsizliği sağlamak için boyun askısı önerir.
  Cerrahide konan vidalar bir yıl veya daha fazla kalabilir.Ancak siz normal fonksiyonlarınıza ve antrenmanlarınız 4-5 hafta içinde dönmelisiniz.
  Sizin bu esnada yapmanız gereken buz masajıdır.İyileşmeden sonra bile buz tatbikini ihmal etmeyin.iyileşme sağlandıktan ve antrenmanlara başladıktan sonra bile buz masajını antrenmandan 15 dakika evvel 4-5 dakika uygulayın.
  Aktivitelerinize yavaş yavaş doktor tavsiyesi ile dönün.Herhangi bir şikayette aktiviteyi bırakın ve doktora başvurum.
  Toparlanma süresi içinde Et , balık ,süt yumurta gibi iyi protein içeren besinlerle beslenin.Bol sıvı ve lifli besinler alın.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Klavikula ( omuz kemiği)

  Reklam  İnsan omuzu kendine has yapısı olan bir kemiktir.Bu kemik aslında iskelet sisteminin başlangıcı ve temelini oluşturmaktadır.Bu kemiğin kırılması halinde bir çok zorlu ameliyatlar yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
klavikula,  klavikula kemiği,  omuz kemikleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi