Anadolu Üniversitesi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Üniversiteler Bölümünden Anadolu Üniversitesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Bera
  Üye
  Reklam

  Anadolu Üniversitesi

  Reklam  Anadolu Üniversitesi

  Forum Alev
  Anadolu Üniversitesi http://www.anadolu.edu.tr
  Öğrenciye Sağlanan Hizmetler

  Beslenme

  Üniversitenin Merkez Kampusunda yer alan her fakülte ve yüksekokulun öğrenci kantini vardır. Merkezi yemekhaneden ise 7.000 öğrenci yararlanmaktadır. Bilecik ve Bozüyük Meslek Yüksekokulları ile Sivil Havacılık Yüksekokullarının Kafeteryaları vardır. Kampus dışındaki fakülte ve yüksekokulların 1'er adet kantini ve kafeteryası bulunmaktadır.

  Barınma

  Üniversiteye bağlı olarak sadece Bilecik'te kız ve erkek yurdu vardır.

  Burslar

  Anadolu Üniversitesi öğrencilerine Koç Vakfı, TÜBİTAK, PTT, Sabancı Vakfı, ETİBANK, MTA, Türk Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, İl Sosyal Dayanışma Vakıfları, çeşitli vakıflar, üniversite vakıfları ve çeşitli özel kuruluşlar burs vermektedir.

  Kültürel Etkinlikler

  Anadolu Üniversitesinde, ilgili birimlerdeki sanat eğitiminin yanı sıra, ders yılı boyunca da sürekli olarak kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

  Her yıl ekim ayında düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivalinin etkinliklerinin tamamına yakını Anadolu Üniversitesinin salonlarında gerçekleştirilmektedir. Festivalde dünyanın ünlü sanatçı ve toplulukları konser vermekte ya da gösteri yapmaktadır. Ders yılı boyunca, Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinin salonlarıyla, Toplantı Salonu ve Kongre Merkezi de çeşitli etkinliklere sahne olmaktadır. Hemen her gün bir ya da birkaç sanat etkinliğinin yer aldığı Anadolu Üniversitesinde ayrıca, Yaylı Çalgılar Oda Orkestrası, Tiyatro Anadolu, Türk Sanat Müziği Korusu, Türk Halk Müziği Korosu, Çok Sesli Gençlik Korosu, Halk dansları Topluluğu düzenli programlarla izleyicilerin karşısına çıkmaktadır. 400 kişilik sinema salonu da sunduğu kaliteli filmlerle öğrencilerin hizmetindedir. Ayrıca, Eskişehir'deki çeşitli kurumlar çok sayıda kültür ve sanat etkinliği düzenlemekte, öğrenciler bunlardan da büyük ölçüde yararlanmaktadır.

  Hemen her birimde, birimin adını taşıyan öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre çeşitli kulüplerde çalışmaktadır. Bu çalışmalara diğer birimlerdeki öğrenciler de katılmaktadır. Bu kulüplerin bazıları Basın Kulübü, Eğitim İletişimi ve Planlaması, Tiyatro, Fotoğraf Sinema, Müzik Kulübü, Bilgisayar, Satranç, Özgür Düşünce, Atatürkçü Düşünce, Caz, Tarih-Edebiyat, Doğa ve Çevre, Tiyatro Kulübü , Kültür ve Kitaplık Kulübü, Satranç ve Zekâ Oyunları Kulübüdür.

  Spor Tesisleri ve Etkinlikleri

  Anadolu Üniversitesine Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin de yararlandığı spor salonu, tenis kortları, kapalı yüzme havuzu, futbol sahası, açık hava voleybol ve basketbol alanları gibi spor tesisleri bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Spor Kulübünde bini aşkın lisanslı sporcu, yerel, ulusal ve uluslararası karşılaşmalara katılmaktadır. Ayrıca, Spor Birliği kanalıyla Anadolu Üniversitesi öğrencileri üniversitelerarası yarışmalara da katılmaktadır. Her yıl düzenlenen Spor Şenliğinde ise değişik spor dallarında karşılaşmalar yapılmakta, bu karşılaşmalara da yüzlerce öğrenci katılmaktadır.

  Sağlık Hizmetleri

  Anadolu Üniversitesi öğrencileri, Yunus Emre Kampusundaki Mediko Sosyal Hastanesinden yararlanmaktadırlar. Yataklı bir tedavi kurumu niteliğindeki Mediko Sosyal Hastanesinde öğrenciler psikiyatriden göze, dişten genel cerrahiye kadar hemen her alanda sağlık hizmeti alırken, gerektiğinde Eskişehir'deki diğer hastanelerin de hizmetlerinden yararlanma olanağına sahiplerdir. Tam teşekküllü bir sağlık kuruluşu olan Mediko Sosyal Hastanesinde her an hizmete hazır 4 ameliyathane, 4 diş ünitesi ultrason ve röntgen laboratuvarları, klinikler, biyokimya laboratuvarı, öğrencilere hizmet sunmaktadır.

  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri

  Anadolu Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi bünyesindeki "Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi", öğrencilerin üniversiteye ve çevreye uyum sağlamalarına yardımcı olmak ve onların bireysel sorunlarına çözüm bulmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının görev yaptığı Merkez, "Barınma-Eve Yerleştirme Servisi", "Yarı Zamanlı İş Bulma Servisi" ve "Uyum Programları" ile öğrencilere yardımcı olurken, dileyen öğrenci de çeşitli sorunlarına çözüm bulmak için Merkeze başvurabilmektedir.

  İstihdam Hizmetleri

  Çeşitli işletmelerle birlikte "kariyer günleri" düzenlenmekte ve bu toplantılarda mezun adaylarıyla işletmelerin yöneticileri bir araya getirilmektedir. Eğitim birimlerince işletmelerin yöneticileri konferans vermek üzere davet edilerek ya da öğrencilere çeşitli işletmelerde staj yaptırılarak öğrencilerle işverenlerin birbirlerini tanımalarına yardımcı olunmaktadır. Bunların yanı sıra ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde öğrencilere Anadolu Üniversitesi'nin çeşitli birimlerinde yarı zamanlı iş olanağı sağlanmaktadır. 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Anadolu Üniversitesi

  Reklam  türkiyenin en köklü üniversitelerinden olan anadolu universitesi bir çok eğitim bölümünü yapısında barındırmaktadır. türkiyede pek çok insanın eğitim almasında ve ülkenin eğitim düzeyinin artmasında en ön sırada gelenidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi