İStek E-book ; katre-i matem ve kırk ambar (iskender Pala)

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden İStek E-book ; katre-i matem ve kırk ambar (iskender Pala) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  azasaq
  Yeni Üye
  Reklam

  İStek E-book ; katre-i matem ve kırk ambar (iskender Pala)

  Reklam
 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  katre-i matem ve kırk ambar (iskender Pala)

  Reklam
  Katre-i Matem // iskender paLa Kitabın Yazarı :
  İskender Pala

  Kitabın Yayınevi :
  Kapı Yayınları

  Basım Tarihi :
  Eylül 2009

  Gösterim :
  3180

  Ekleyen :
  Deniz Acar

  Katre-i Matem  Lalenin Zarafeti Aşkın Büyüsü Osmanlı'nın Estetiği… Bir İsyanın Ortasında: KATRE-İ MATEMİskender Pala Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk adlı romanının ardından Kapı Yayınları'ndan çıkan yeni romanıyla okurlarının karşısında: Katre-i Matem. Roman müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. Okurlar bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor bir devre adını veren lalenin izinde İskender Pala'nın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor. İstanbul bu romanda karmaşası heyecanı isyanları kalabalığı ile lalelere bürünüyor. Öyle ki lale sadece bir çiçek değil bir yaşayış tarzı estetik bir tavır kültürel ve tarihsel bir birikim olarak İstanbul'u hatta tüm Osmanlı'yı çevreliyor. İstanbul doğal tüm güzelliklerinin mimari şaheserlerinin tarihî debdebesi ile beraber lalezarlara lale yarışlarına lale şiirlerine bezeniyor; lalelerin şehri renklerin şehri yaprakların şehri haline dönüşüyor. İskender Pala Katre-i Matem'de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul'da kavuşup doyulamayan kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin'in macerasını anlatan roman bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara tomruklara lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor. KİTAPTAN: Kalemimi hokkaya bandırdığım şu anda -ki Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'yı canından; Sultan III. Ahmet'i de tahtından eden cehennemden nişan Eylül İhtilali'nin üzerinden henüz iki hafta geçti- şahit olduğum olayları yazıp yazmamakta kararsız sayılırım. Bilemiyorum. Yazmak gerektiğini düşündüğüm şeyler bir bakıma devlete ait sırları ifşa etmek gibi bir ihanetin ağırlığını da vicdanıma yükleyecek. Öte yandan Şark'ın kutsal çiçeği laleye dair yorumlarda bulunacak ve belki şükufeciyan esnafını gücendirmiş de olacağım. Ama birisi çıkıp yiğit Şehzade Ahmet'i aşağılık isyancıların yaptıklarını cennete benzeyen İstanbul'u ve Sadabat'ın laleye kattığı zarafeti anlatmazsa bu dahi tarihe ve şehre haksızlık sayılırdı.

  alıntı
 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Prof. Dr. İskender Pala
  KAPI YAYINLARI

  Aşk ve sevgi.. Tecellisi gönülde beliren , gönlü muhatap alan duygular.. Belki biri diğerinin vasıtası, diğeri ötekinin hedefi. Asıl hedefe giden yolda kâh temrin, kâh oyalanıp aldanma..

  Aşk ve sevgi... İçinde muhabbet, alâka, yakınlık, dostluk, müveddet, mürüvvet ve daha pek çok insani hasletlerin gizlendiği dünya.. Bazen şefkatin, bazen himayenin, bazen merhametin adı. İlâhî anlamda yalnızca bir hedefe, Sevgili’ye bakmak, beşerî anlamda ise aynı hedefe birlikte bakmak..

  İskender Pala, kendine özgü üslubuyla aşkı, hasreti, güzeli, şiiri, şairi, geçmişi ve geleceği, kısacası bizi anlatıyor ve okuyucuyu zaman içinde harmanlanıp demlenmiş hikâyelerle buluşturuyor. 4. 4
  azasaq
  Yeni Üye
  E-book göremiyorum ben?

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi