Tarihin İzinde (İlber ORTAYLI) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Tarihin İzinde (İlber ORTAYLI) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Tarihin İzinde (İlber ORTAYLI) Özeti

  Reklam  Tarihin İzinde (İlber ORTAYLI) Özeti

  Forum Alev


  Tarihi sevdiren adam sizi "Tarihin İzinde"dolaştırmaya devam ediyor... "Bazı tarihçilerimiz vardır, diyorlar ki mesela, ''Osmanlılar Arapça kullanmış, Farsça kullanmış.'' Hâlbuki Osmanlı''nın Arapça bileni, bugün bizim İngilizce bilenimiz kadardır."

  "Bize Türkiye ismini 12. asırda İtalyanlar koymuştur. Ülkenin çoğunluk halkı Türk olduğu için bize Türkiye, "Türkü Mania" gibi isimler koymuşlar. Ama biz kendimize ısrarla Rum, Romen demeye devam ettik. Çünkü bu Roma imparatorluğu''nun bir devamıdır. İstanbul''u fetheden Fatih de kendisini Kaiser-i Rum (Doğu Roma İmparatoru) ilan etmiştir. Ama bununla beraber tabii ki o da Türktür."

  "Sultan Abdülaziz''in öldürüldüğü kanısındayım. Çünkü Sultan Abdülaziz bir kere çok dindar. Dindar adamlar kolay intihar etmiyorlar. Abdülaziz yaşamayı seven biri..."

  "Vahdeddin ve Atatürk karşı karşıya gelmişlerdir. Ama dost oldukları zaman da vardır. Kim ne derse desin son padişah hazineyi soyup gitmedi. Gittiği yerlerde de Türkiye devleti aleyhinde faaliyette bulunmadı, söz söylemedi."

  "Din ile devletin ayrılması Yahudi ve Müslümanlıkta imkânsızdır. Çünkü her iki dinde de din insanların yirmi dört saatini ayarlar. Sadece devletle olan ilişkilerini değil özel hayatlarını, nasıl yiyip içeceklerini, nasıl temizleneceklerini, karı-koca arasındaki ilişkiyi ve tabii ki devletle olan ilişkiyi ayarlar."

  Ülkemizin değil dünyanın en önemli tarihçilerinden İlber Ortaylı "Tarihin İzinde" dolaşıyor, kafa kurcalayan sorulara cevaplar veriyor ve ezberleri bozuyor.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Tarihin İzinde (İlber ORTAYLI) Özeti

  Reklam  Tarihin izinde İlber Ortaylı tarafından yazılan kitap İlk Yayınlanma Tarihi: 2008 yılıdır zaten her gün tvlerde adam kitabı almanızda bir şekilde anlatıyor sürekli+ Yorum Gönder
tarihin izinde kitap özeti,  ilber ortaylı tarihin izinde özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi