Yolpalas Cinayeti (Halide Edip Adıvar) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Yolpalas Cinayeti (Halide Edip Adıvar) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Yolpalas Cinayeti (Halide Edip Adıvar) Özeti

  Reklam  Yolpalas Cinayeti (Halide Edip Adıvar) Özeti

  Forum Alev


  Kitap adı : YOLPALAS CİNAYETİ
  Yayına Hazırlayan : Mehmet Kalpaklı
  Yazar : Halide Edib Adıvar
  Dizi : Türk Edebiyatı
  Özgün dili : Türkçe
  Kitap türü : roman
  ISBN : 978-975-07-0987-6
  Sayfa sayısı : 86
  Yayın tarihi : 2008  Halide Edib Adıvar’ın 1936 yılında Paris’te kaleme aldığı bir cinayet romanı, Yolpalas Cinayeti. Bu kısa roman, Adıvar’ın güçlü anlatımını göstermesi bakımından son derece değerli. Kitap, 1900’lerin başında Şişli’de bir konakta işlenen bir cinayetin görüldüğü dava ile başlıyor ve o yılların İstanbul’una dair gözlemler eşliğinde anlatılıyor. Dönemin İstanbul’unu, kentte yaşayan aydınların Türkiye’ye ve Avrupa’ya bakışlarını, yeni yeni bilincine varılan sınıf çatışmalarını gözler önüne seriyor.

  Duygusallıkla yaklaştığımız romanlar vardır; Yolpalas Cinayeti benim için onlardan biri. Halide Edib Adıvar’ın en güçlü eserlerinden mi? Sinekli Bakkal kadar ünlü, Kalb Ağrısı kadar ince ve duyarlı, Handan kadar çarpıcı mı? Bunları bilemem. Ama Yolpalas Cinayeti’nin derin etkisi altında kaldığımı, yıllar yılı ondan izdüşümlerle yaşadığımı mutlaka söylemeliyim.
  SELİM İLERİ
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Yolpalas Cinayeti (Halide Edip Adıvar) Özeti

  Reklam  86 sayfadan oluşan Yolpalas Cinayeti, Halide Edip Adıvar tarafından kaleme alınan, 1936 yılında basılan roman. 1955 yılında aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi