Hükümdar (Niccolo Machiavelli) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Hükümdar (Niccolo Machiavelli) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Hükümdar (Niccolo Machiavelli) Özeti

  Reklam  Hükümdar (Niccolo Machiavelli) Özeti

  Forum Alev
  HÜKÜMDAR  Yazar: Niccolo Machiavelli
  Orijinal Dili: İtalyanca
  Çevirmen: Özgür Yılmaz
  Yayınevi: Derin Yayınları
  Basım Tarihi: 4/2004
  ISBN: 9789758832118
  Dil: Türkçe
  169 sayfa
  Türü: Siyaset Felsefesi


  Konusu:
  Hükümdar'da Machiavelli, çeşitli devlet tiplerini, bu devletlerin çeşitli kuruluş biçimlerini (güç, hainlik, talih, vb.) ve bu devletleri korumanın çeşitli yollarını inceledi. Hükümdarın erdem ve kusurları; sevgi mi yoksa korku mu uyandırması, sözünü tutması mı yoksa tutmaması mı gerektiği gibi sorunlar, hep bu açıdan ele alındı. Machiavelli, hükümdarın bazı erdemlere sahipmiş gibi görünmesi ve gerektiğinde "olduğundan başka türlü görünmeye ve aldatıcı bir görüntü sergileyebilem" yeteneğine sahip olması gerektiği düşüncesini işledi. İyilik ve kötülük, hükümdarın simgelediği yurdun yüksek çıkarına bağlı olmalıydı.

  Hükümdar’ın hiç bir bölümü “Hükümdarlar sözüne sadık olmak için ne yapmalıdır?” başlıklı bölümü kadar eleştirilmemiştir. Yazar burada dürüstlüğün övgüye değer olduğunu kabul etmekte ancak siyasi iktidarın muhafazası için hilekarlık, iki yüzlülük ve yalan yere yemin etmeyi de zorunlu saymaktadır. Machiavelli, bir hükümdar için nefret edilmekten ve horlanmaktan kaçınmanın esas olduğunu söylemektedir. Bir hükumdarın güvenilmez, laubali, efemine, korkak, karasız olduğu görülürse onu kimse ciddiye almaz. Eğer halk bir hükümdardan nefret ederse onu şatonun kalın duvarı bile kurtaramaz. Bir hükümdar kendisini kabiliyet ve liyakat sahiplerini koruyan biri olarak göstermeli, her ilim ve sanatta yükselmiş kişilere ihsanda bulunmalıdır.


  Sonuç olarak Machiavelli’ye göre Devletin menfaatleri uğruna herşey mübahtır ve devlet hayatı ile özel hayatın ahlak ölçütleri birbirinden farklıdır. Bu doktrine göre bir devlet adamının özel müzakerelerde tamamen ayıp, hatta suç sayılacak hile ve şiddet yollarına başvurması normaldir. Hükümdar bu ana fikirle beraber hükümdarlara, iktidarı nasıl kazanacaklarını ve nasıl ellerinde tutacaklarını öğreten bir rehber, bir el kitabıdır.


  _
  -
  Ne şanslıyımdır ki bundan uzun yıllar önce bir dostum bu kitabın çok özel bir baskısını kendi okuyup bana armağan etmişti.
  Hayatımda aldığım en güzel armağanların başında gelir bu kitap.
  Sadece ülkeyi yönetenler değil insan ilişkilerinde insanlara hükmetmek için de okumamız gereken bir eser.
  Gerisi kitabın içinde.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Hükümdar (Niccolo Machiavelli) Özeti

  Reklam  siyaset felfesi türündeki yazı Floransalı yazar Niccolo Machiavelli tarafından yazılmış politika hakkında bilimsel bir incelemedir.+ Yorum Gönder
machiavelli hükümdar özet,  hükümdar kitabının özeti,  machiavelli hükümdar özeti,  hükumdar özet,  prens niccolo machiavelli özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi