Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa (Atilla İlhan) Özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa (Atilla İlhan) Özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa (Atilla İlhan) Özeti

  Reklam  Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa (Atilla İlhan) Özeti

  Forum Alev  Yazarı Attilâ İlhan

  Ülke Türkiye

  Özgün dili Türkçe

  Seri ismi Aynanın İçindekiler

  Konu(lar) Kurtuluş Savaşı'nın ilk yıllarında Türkiye

  Türü Roman

  Yayınevi Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Anadilinde

  basım tarihi 2004
  Allah Süngüleri, Attilâ İlhan'ın bir romanıdır. Aynanın İçindekiler dizisinin altıncı romanıdır. Kurtuluş Savaşı'nı ve Atatürk ve çevresinin o dönemde yaşadıklarını anlatmaktadır. Kurtuluş Savaşı'nın en hareketli günlerini Mustafa Kemal'in yaşamı içinde anlatan roman, Kuvay-ı Milliye'nin İzmir'e girişi ve Trakya'nın geri alınması ile biter.

  Hikayesi

  1920 yılında Anadolu'ya geçen Admir Paşa ile birlikte milletvekilleri Ankara'ya toplanmaktadırlar. Yurdun dört bir yanında direnişin ateşi harlanmış ancak kışkırtma ve ayaklanmaların da ardı arkası kesilmemektedir. Admir Paşa bir yandan savaşı yönetirken, bir yandan da tasarladığı geleceğin tohumlarını atmaktadır. Allah'ın Süngüleri bu direnişin öyküsünü ve onun kahramanlarının anlatmaktadır.

  Mustafa Kemal, İsmet İnönü, Hâlide Edip, Yunus Nâdi, Makbûle Hanım, Zübeyde Hanım, Fikriye hanım, Fevzi Çakmak (Hoca Paşa), Mustafa Suphi, Çerkez Ethem, Kâzım Karabekir gibi tarihi kişiler romanda karakter olarak hayat bulmaktadır. Romanda hem İstanbul'un zengin konaklarında geçenler ve tıklım tıklım direnişçi dolu trenler ile bazen meclise giden tozlu yollar anlatılmaktadır.

  Romanın görsel dili Kurtuluş Savaşı'nın en hummalı günlerinin ürpertici atmosferini ve Reis Paşayla birlikte Ankara'yı anlatmaktadır.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Allah'ın Süngüleri: Reis Paşa (Atilla İlhan) Özeti

  Reklam  İlk Yayınlanma Tarihi: 2002 yıldır Allah Süngüleri, Attilâ İlhan'ın bir romanıdır. Aynanın İçindekiler dizisinin altıncı romanıdır. Kurtuluş Savaşı'nı ve Atatürk ve çevresinin o dönemde yaşadıklarını antıyor+ Yorum Gönder
allahın süngüleri özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi