Ölü Evinden Anılar / Fyodor DOSTOYEVSKi

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Ölü Evinden Anılar / Fyodor DOSTOYEVSKi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Ölü Evinden Anılar / Fyodor DOSTOYEVSKi

  Reklam  Ölü Evinden Anılar / Fyodor DOSTOYEVSKi

  Forum Alev
  Ölü Evinden Anılar Fyodor DOSTOYEVSKi

  oluler evinden anilar Dostoyevski.jpg

  Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski'nin sürgünden döndükten beş yıl sonra,1831'de yayımlanan ünlü yapıtıdır. Kitap yazarın kürek cezasına çarptırılıp sürüldüğü Sibirya'daki kişisel deneylerini yansıtır.

  Dostoyevski'nin Sibirya'daki yaşamı, ama özellikle de oradaki insanlar anlatılır. Kitabın kendine özgü bir yapısı vardır.Ortak bir çizgiyle bağlanan ayrı ayrı öykülerden oluşur.

  Yazar yalnızca Sibirya kürek cehennemini sergilemekle yetinmez bir ruhbilimci ustalığıyla gözlemlediği mahkumların portrelerini çizer. Hayvansı içgüdelere sahip dev yapılı Tatar Gazin, kalıp ve kurallara bağlı eski Kazak subayı Akim Akimiç, hep kararsız, kaygılı yaşayan Petrov, yazarın okuma yazma öğrettiği saf ve sevecen dağlı Ali, bu unutulmaz portrelerden birkaçıdır.


  Ölü Evinden Anilar

  "Yaklasik bir yil süren sikintili ve aci günlerden sonra yavas yavas hapishanedeki konumuma ayak uydurmayi basarmistim. Bu bir yil hapishanedeki yillarimin en zoruydu. Zaten zihnimden böylesine derin bir iz birakmasinin nedeni de buydu. O yila ait her saati, her dakikayi en ince ayrintisina kadar hatirliyorum.

  Fakat bu hayata bir türlü alisamamis mahkumlar da vardi. Hatirliyorum da bu bir yil boyunca kendi kendime hep su sorulari soruyordum;

  "Gerçekte neler hissediyorlardi? Buraya ayak uydurmus olduklari dogru muydu? Göründükleri kadar sakin miydiler acaba?"

  Zihnimin büyük bir bölümünü bu tip sorular kaplamisti. Mahkumlar burayi, uzun bir süre yasamak zorunda kalacaklari bir yer olarak degil de, yoldan geçerken ugradiklari bir hanmis gibi görüyordu."
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Ölü Evinden Anılar / Fyodor DOSTOYEVSKi

  Reklam  Teşekkür ederim forumalev güzel bir site :)+ Yorum Gönder
dostoyevski ölü evinden anılar özeti,  ölü evinden anılar özeti,  ölü evinden anılar dostoyevski özeti,  ölüler evinden anılar dostoyevski özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi