Nabizade Nazım "Zehra" kitap özeti

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Ücretsiz E-Kitaplar Bölümünden Nabizade Nazım "Zehra" kitap özeti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Nabizade Nazım "Zehra" kitap özeti

  Reklam  Nabizade Nazım "Zehra" kitap özeti

  Forum Alev
  Nabizade Nazım "Zehra"

  Açıklama : Edebiyatımızın ilk natüralist romanı sayılan Zehra, 1864 yılında İstanbul'da doğan ve 29 yaşında kemik vereminden ölen Nabizade Nazım'ın tek romanıdır. Roman kişilerinin konuşmalarını, kendi dillerinin özelliklerini koruyarak veren yazar, konusunu işlerken araya girip kendi düşüncelerini belirtmekten kaçındığı için öykü tekniğine bağlı bir yapı kurmaya çalışır. Yazar, bu kitabında kıskanç bir kadının çevresindekileri nasıl mahvettiğini, ama sonunda kendi ölümüne de neden olduğunu romancılığımızda ilk kez görülen bir derinlik ve gerçekçilikle verir. Kitapta, Zehra'nın eşi Suphi'nin üç farklı kişilikteki kadınla; Zehra, Hüsnücemal ve Ürani'yle sağlıksız evlilik ve aşk ilişkileri anlatılır ve bu ilişkiler felaketle, ölümle sonuçlanır.  ÖZET

  Zehra zengin bir aile kızıdır. Küçük yaşta annesini yitirir. Sevgi ve şefkatten yoksun kalır. Bu yüzden sinirli, kıskanç ve geçimsizdir. Her şeye öfkelenir. Büyüyünce, babası onu işyerinde kâtip olarak çalıştırdığı Suphi ile evlendirir. Zehra bir süre kocasıyla iyi geçinir. Sonra eski huyları depreşir. Eşini herkesten kıskanır, durmadan onu rahatsız eder.

  Suphi’nin annesi, ev işlerine yardımcı olmak üzere, Hüsnücemal adında güzel bir cariye alır. Bu durum Zehra’yı iyice çileden çıkarır. Karısından bıkan ve bunalan Suphi bu kez Hüsnücemal’e bağlanır, sonra da onunla evlenir. Ayrı bir eve taşınırlar. Zehra’nın babası ölünce Suphi onu boşar.

  Zehra öç almak için bir Rum kadınını Suphi’ye musallat eder. Yosma Ürani kısa zamanda amacına ulaşır. Suphi’yi kandırır, kendine bağlar. Suphi’nin gözü artık Hüsnücemal’i görmez, aklı Ürani’dedir. Bu yüzden varını yoğunu ona yedirir. Sonunda iflas eder. Bunun üzerine Ürani ona sırt çevirir. Hüsnücemal üzüntüsünden intihar eder. Suphi tulumbacılığa kadar düşer. Öyleyken Ürani’yi unutamaz. Sevgilisinin başka bir erkekle yaşadığını duyunca tepesi atar. Gizlice onları izler ve ikisini de yakalayıp öldürür. Fakat kanıt yetersizliğinden kurtulur. Trablusgarp’a sürgün edilir.

  Bu arada Zehra, Suphi’nin katibi Muhsin ile evlenmiştir. Yeni kocası bir süre sonra ölür. Zehra yalnız kalır. Ayrıca, Suphi’nin başına gelenleri öğrenince sinirleri büsbütün bozulur. Çünkü, için için, hâlâ onu sevmektedir. Bir gün sokakta giderken, bir dilenci kadının ansızın düşerek öldüğünü görür. Dikkatle bakınca yerdeki kadının Suphi’nin annesi olduğunu anlar. Ardından, hastalanıp yatağa düşer. Bir ay kadar ateşler içinde yatar, sonra da ölür.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Nabizade Nazım "Zehra" kitap özeti

  Reklam  o romanı yarına okutup özetini çıkartıp deftere yazıp öğretmene anlatmam gerekiyordu bana çok yardımcı oldunuz çok çok çoook teşekkür ederim :) 3. 3
  Ziyaretçi
  bu hikayeyi çok beğendim hocam sözlü notuma yüksek verin olurmu 4. 4
  Ziyaretçi
  ben bu kitabı 3 günde bitirdim harika D:

 5. 5
  Ziyaretçi
  rerformans ödevim tamamdır :D

 6. 6
  Ziyaretçi
  Bu romanı çok begendim özetini çıkarıp final sınavı için edebiyat hocasina vericem umarım hocam da beğenir

 7. 7
  Ziyaretçi
  Wala cok tesekür ederim.hoca gecen hafta bu hikayenin ozetini istemisti sizin sayenizde yarin vericem tekrardan tskrl.

 8. 8
  Ziyaretçi
  Çok sag olun

 9. 9
  Ziyaretçi
  cok saolun iyi bir ozet lazımdı buldum

 10. 10
  Ziyaretçi
  roman gercekten cok güzel

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Nabizade Nazım "Zehra" kitap özeti

  Reklam  gercekten cok güzel bı ozet yarınkı sınavda ısıme yarar umarım yınede teşekkürler :d

+ Yorum Gönder
zehra kitap özeti,  zehra romanının özeti,  zehra kitabının özeti,  zehra özeti,  nabizade nazım zehra özeti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 24 kişi