Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsünün Hikayesi

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Türkü Hikayeleri Bölümünden Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsünün Hikayesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Maximilyan
  Üye
  Reklam

  Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsünün Hikayesi

  Reklam  Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsünün Hikayesi

  Forum Alev
  Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsünün Hikayesi - Türkü Hikayeleri

  Küçükten Görmedim Ana Kucağı

  Ali Ercan, Kara Kaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri adlı kitabında "Mustafa Songur" isminde bir kişiden dinlediği bu türkünün hikayesini aynen şöyle anlatmaktadır:

  "Bir buçuk asır evvelden beri Niğde'nin Dikilitaş, Ferhenk, Kavlaktepe, Badamderesi ve Çamardı köyleri arasından Ulu yol diye bir yol geçer. O tarihlerde Erzurum'dan hareket eden kervancı bu yolu takiben Suriye'ye kadar gider,Suriye'den kalkan bir kervancı ,İstanbul'a kadar yine bu yoldan geçermiş. Kervancıların dinlenme yeri ise Adana,Pozantı'yı geçtikten sonra Ferhenk köyünde,şimdiki içmecenin bulunduğu muhitte öz dedemin yaptırmış olduğu handa konaklarlarmış, veyahutta aynı muhite bir saat mesafede bulunan eski ismi Enehil, şimdiki ismi Dikilitaş olan köyde konaklarlarmış. O zamanda Kanlı Bulduruç diye anılan semtte her iki yönden gelen kervancı kış mevsiminde birkaç ölü verirlermiş. Şiddetli bir kış mevsiminde zengin iki kervancı kardeş,Suriye'den hareket ederek Bulduruc'a gelir ve orada şiddetli bir tipiye tutulurlar. Kardeşlerden biri tipide boğulur ve ölür. Kardeşini kaybeden diğer kervancı ölen kardeşinin üzerine kapanır ve bu türküyü yakar."


  Kaynak:
  ERCAN, Ali, Kara Kaş Gözlerin Elmas ve Niğde Türküleri, s.26,27, Niğde İl Basım
  Evi, Niğde, 1965

  Öğrt. Gör. Hakan Tatyüz
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Küçükten Görmedim Ana Kucağı Türküsünün Hikayesi

  Reklam  Ana sevgisinden mahrum kalan bir gencin yaşadığı duyguları anlatmaktadır.Bazı duygular duygulaştık gerektirir.Bunlardan biri de anasız yada babasız büyüyen çocukların kendi bir birlerini anlamalarıdır.Diğer insanlardan farklı olarak daha fazla his yaşarlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi