Amin-Amen-Amon-Aman Sözcükleri Hakkında ..

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Amin-Amen-Amon-Aman Sözcükleri Hakkında .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Amin-Amen-Amon-Aman Sözcükleri Hakkında ..

  Reklam  Amin-Amen-Amon-Aman Sözcükleri Hakkında ..

  Forum Alev
  eski mısır'daki amon sözcüğünden gelir...amon-ra mısır tanrısıdır..

  Türklerin sevinç, şok , acı, sıkıntı, şaşkınlık, tehlike vb zamanlarda söylediği bir ünlem vardır: “Aman!” . Türklerin sevinç, şok, acı, şaşkınlık, sıkıntı, tehlike vb zamanlarında söylediği en belirgin söz, “Allah”, “Allahım”, ya da “Tanrım” sözüdür. Diğer insanlar da böyle zamanlarda “Tanrım” der, biliniyor.

  “Aman” sözü bilindiği üzere, anlamı bilinmese ve düşünülmese de, işlevi itibari ile Türkçe’de ve halkımız arasında sadece “Tanrım” veya “Allah” sözüne tebdil edilebilir.

  Diğer dillerde ise, tanrı anlamına gelen ve tanrı ile ilişkilendirilen, ve aynı diskorsu, söz özelliklerini ve işlevi haiz çok bilinen söz-sözler vardır.

  Hrıstiyanlar buna “Amen” ,

  Yahudiler “Amen”,

  Müslümanlar “Amin”,

  Budistler ve Hinduların “Amen”,

  Pagan ve Mısır dininde de yine sözün, tanrı anlamında “Amen, Amun , Amon” olarak geçtiğini görüyoruz.

  Öyleyse Türk halkının kullandığı ve “Aman” sözünün, yüklendiği işlev ve diskorsa bakarak, “Tanrı” anlamına geldiğini, ancak Türklerin de diğer milletler gibi kullandığı bu “Aman” sözünü “Tanrı/Güneş Tanrısı” anlamında kullandığını unuttuğunu söyleyebiliriz.

  Yine buradan hareketle, Türklerin diğer milletler ile birlikte, dünyayı enerjisi ile vareden Güneşi kutsayan, eski Güneş kültüne intisap etmiş olduklarını söylememiz mümkündür.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Amin-Amen-Amon-Aman Sözcükleri Hakkında ..

  Reklam  Türklerin kullandığı aman kelimesi arapça kökenli olup, eman dan yani güven emanet eminlik ten geliyor. İnan güven ya da bana kıyma eman diliyorum gibi düşünülebilir... 3. 3
  Ziyaretçi
  Arapları kullandığı aman kelimesi aramice kökenli, aramilerin kökü de Mısır eski dilinden alıntı. Kelimenin asıl kökü Tanrı Amon'dur. Amin, aman hep eskilerin tanrısı Amon'a yalvarış içerir. Amon hepinizi cahillikten korusun.+ Yorum Gönder
amin amen amon,  Amin Aman Allahım
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi