Türkçemizin Kurtuluşu İçin Neler Yapabiliriz?

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Türkçe ve Türkçe Kullanımı Bölümünden Türkçemizin Kurtuluşu İçin Neler Yapabiliriz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  Türkçemizin Kurtuluşu İçin Neler Yapabiliriz?

  Reklam  Türkçemizin Kurtuluşu İçin Neler Yapabiliriz?

  Forum Alev
  Birçok kişinin kendine sorup da yanıtını bulamadığı Türkçemizin kurtuluşu için neler yapabiliriz sorusunun en güzel ve belki de en net açıklamasını Sn.Oktay Sinanoğlu şöyle yapıyor:

  Dilimize olan son saldırının altında yabancı dille eğitim temel silah olarak yatar. Yapılacak şey çok var. Hemen yapılabilecekler:

  1. Kamuoyu yabancı dil yalnız böyle öğrenilir diye aldatılmıştır. Konunun vahametini kavrayanlar çevrelerindeki herkese, velilere, eğitimcilere, halka gerçeği anlatsınlar. Hazırlık sınıfı diye bir uygulamanın başka ülkelerde olmadığını, bunun büyük bir israf olduğunu duyursunlar.

  2. Hangi yabancı dillerin hangi mesleklerde faydalı olduğu, ne tarz öğrenilmesi gerektiği tespit edilsin. Meselâ, gezim ("Turizm") rehberliği, konukevi ("Otel") yöneticiliği yapacak kişilerin İngilizce fizik, matematik terimleri bilmeleri gerekmediği gibi, bilimcinin de sokak İngilizcesini bülbül gibi bilmesi değil, kendi mesleğini takip edecek kadar yabancı bilim dilini bilmesi yeterlidir. Asıl bilmesi gereken matematiktir.

  3. İnsanlar, yeni seçilen bakanlar, vb. yalnız yabancı dil bilmeriyle methedilmemeli, matematik, bilgisayar yazılım dilleri, iktisat, felsefe, Türk lehçeleri, mühendislik, vb. bilgi ve yetenekleri için övülmeli.

  4. Hukukçularımız yabancı dille eğitimin anayasaya aykırı olduğu açısından (eğitim resmi dilden olur) gereken mercileri uyarmalı, hatta toplu davalar açmalıdırlar.

  5. Orta ve yüksek öğretimin tümünde yabancı dille eğitim devlet tarafından yasaklanmalıdır. Hatta yabancı misyoner okullarında bile (Robert Kolej, Sen Joseph vb.) eğitim dili tümüyle Türkçe olmalı, yabancılar bu okullarında ayrı yabancı dil dersinde takviyeli, yeni ve hızlı yabancı dil öğrenme yöntemleri ile faydalı olmalıdırlar.

  Eğer bu değişikliğe yanaşmazlarsa gerçek gayeleri daha da açığa çıkacaktır. Özel veya devletin tüm okullarında yabancı diller ayrıca yeni verimli yöntemlerle öğretilmeli, hazırlık sınıfı uygulaması kesinlikle kaldırılmalıdır.

  Eğer devletin fazladan bir-iki yıl eğitim yapmak gibi imkanı bolsa (!) ve illa da her ülkeden bir-iki yıl daha çok okunacak deniyorsa, hazırlık yılında, her öğrenci seçeceği meslek ne olursa olsun, matematik, bilgisayar kullanım ve yazılımını öğrenmelidir.

  İşte o zaman her ülkenin gerisinde değil önünde oluruz. Çünkü öğretilen İngilizce sadece -----lik, "rock and roll"culuk dilidir. Gerçek bilim dili matematiktir.

  6. Partisinin sağ veya sol edebiyatı ne olursa olsun iktidardakiler ve hükümetleri gerçekten Türkiye, Türk dünyası ve Türk halkının beka ve çıkarını en ön plana almalıdır. Bu anlamda milli olmalıdır.

  Peki öyle oldukları nereden belli olacak?

  Anlamanının kolayı var. Türkiye ve Türk dünyasının baş sorunu eğitim ve eğitim dili sorunudur. Bu konuya eğilmeye, kesin önlemler almaya yanaşmayan bir iktidar milli olamaz; lafları ve giysileri ne olursa olsun.

  7. Konuşurken İngilizce lâflar katmak övünülecek bir şey değil, ayıplanacak bir şey olmalıdır. Böylelerine bu kibarca hissettirilmelidir.

  8. Belediyeler, sorumlu kuruluşlar, işyeri ya da dükkanları güzeL Türkçe isimler koymaya teşvik etmeli, yarışmalar açılmalı., törenlerle ödüller dağıtılmalıdırlar.

  Buna rağmen aşağılık duygusu hastalğından veya Türk diline gizli düşmanlıktan kurtulamayanların ruhsatları verilmemeli veya yenilenmemeli, yabanhcı dilden adlarla manen her gün yara bere içinde bırakılmamız önlenmelidir.

  9. Keza milli iktidarın yetkili mercileri basın-yayında dergi, gazete, TV, radyo isimlerinin Türkçe olmasını Madde 8'deki gibi önlemlerle sağlanmalıdır.

  10. Dergilere abone olanlar yayımcılara toplu, çok imzalı mektuplar yazmalı, isim Türkçeleşmediği taktirde abone olmayacaklarını bildirmelidirler. Keza, ilan verenler de TV olsun, gazete olsun önce ricada bulunmalı, olmazsa ilan yoluyla olan parasal kaynağı keseceklerini belirtmelidirler.

  11. Anglolaştırma yolunda dış kaynakların 1970'lerde başlattığı masum görünüşlü, sessiz fakat son derece etkili bir yöntem de "T-shirt" dedikleri mintan seferberliğidir. Gençlerin üzerindeki üstleri İngilizce yazılı çoğu da açık-saçık anlamlı (hatta Amerikan bayraklı!) bu gömlekler önemli birer beyin yıkama aracıdırlar. Şimdi bu silahı tersine çevirmeliyiz.

  Esnaf, küçük imalatçı kuruluşlar bu konuda toplantılar yapmalı, önce bu yazı ve resimlerin kimlerce sokuşturulduğu saptanladırı.

  İngilizce bile bilmeyen bazı imalatçı ve esnafa bu yazıları kim veriyor?

  Dış ülkelerde aynılarına ratlamıyorum. Şimdi yetenekli çizimcilerimize esnaf güzel Türkçe yazılı resimler çizdirsinler, bunlarda başarıyla, milli kültüre, Türk okul ve evrenkentlerine (üniversite) özendirecek sunuşlar olsun. Para kazanılırken milli bilince, dile zararı değil, faydası dokunsun.

  12. Türk dünyasının bekasını isteyen, Türk dilini seven herkes, diğer siyasi, ülküsel görüşleri ne olursa olsun, dilimizin, eğtimimizin kurtarılmasını en önemli, birinci milli dava olarak görmeli, önce bu davayı hep birlikte halletmek için birleşmelidirler.

  Bu arada, şimdiki Türk Dil Kurumu'nun "Osmanlıca"yı unutulmaktan kurtarmış olan değerli dil ve edebiyat şahsiyetleri, yıllarca uzak Türk lehçelerinin sözcüklerini hazırlamış, Türk bilim ve teknik diline gerçek Türkçeden güzel terimler türetmiş, bu sefer de "sağcı" veya "solcu"ya kızıp "Anglomanlıca"yı körüklememiş eski Türk Dil Kurumu uzmanlarıyla barışmalı, hep birlikte gerçek Türkçe bilim dilinin geliştirilmesi ve de Türk Dünyası'nın ortak yazı dilinin, ortak Türkçe bilim dilinin bir an önce sağlanması için çalışmalıdırlar.

  Yoksa Türk dili, lehçeleriyle beraber, Anglo-Sakso, Rus ve İran'ın "böl ve fethet" siyasenite kurban gidilebilir.

  Osmanlıca-Öz Türkçe diye anlamsız kavgalar, aslında gene anlamsız "sağ-sol" dış kaynaklı kavgaları ile dilseverlerimiz bölünürken, İngiliz atını alan sessizce Üsküdar'ı geçiyordu.

  Ama şimdi, halkımız dahi bu, gece yarısı ilerleyen düşman atlısını ay ışğında gördü, fark etti.

  Onun için, on bin yıldır nice badireler atlatmış olan Türk dili ailesi gene muhakkak kurtarılacaktır.

  Bu en büyük ve en şerefli kurtuluş savaşı Türk dünyasının her köşesinden başlamıştır.

  Türk dili yalnız kurtulmayacak, o nadir matematiksel yapısıyla dünyanının da bilim dili olacaktır.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Türkçemizin Kurtuluşu İçin Neler Yapabiliriz?

  Reklam  Bir dilde olmayan kelimelerin katılması yanlıştır. Her dil kendine özgü kalmalıdır. Bu anlayış çok biliyorum ve farklı kelimeler kullanabliyorum anlayışı doğrultusunda yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi