Çanakkale ilgili türküler

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Türkçe Şarkı Sözleri Bölümünden Çanakkale ilgili türküler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çanakkale ilgili türküler

  Reklam  Çanakkale ilgili türküler

  Forum Alev
  İzmirli Türk halk müziği sanatçısı Latif Öz, 'Çanakkale İçinde Vurdular Beni' ve 'Hey Onbeşli Onbeşli' isimli Çanakkale türkülerine bir üçüncüsünü ekledi.
  Öz, tarihî kayıtlardan yola çıkarak yaptığı 'Çanakkale Türküsü' adlı beste için yüzlerce eski fotoğraf ve görüntüyle klip de çekti. Çanakkale Savaşı'yla Türk milletinin kaderinin yeniden yazıldığını belirten Öz, "Bir sanatçı olarak üzerime düşen görevi yerine getirmek amacıyla bundan sonra, Çanakkale için yazılan şiirleri türkü formatına uyarlayacağım." diyor.

  Ege Üniversitesi Konservatuarı mezunu olan Latif Öz, okulu bitirince Aydın'ın Ortaklar ilçesindeki Ortaklar Anadolu Öğretmen Lisesi'nde öğretmenlik yapmaya başlamış. Öğrencilerin müziğe ilgisinin az olduğunu görünce görevden ayrılarak özel bir müzik dershanesi açmış, 600'ün üzerinde kişinin yetişmesini sağlamış. Çanakkale'yle ilgili yeterince eser olmamasına üzülen Öz, "Çanakkale öyle büyük bir değer ki maalesef toplumumuz, kadrini kıymetini bilmiyor." diyerek çalışmaya koyulmuş. Sanatçıya göre halk arasında bilinen, Kastamonu yöresine ait 'Çanakkale İçinde Vurdular Beni' ve Tokat yöresine ait 'Hey Onbeşli Onbeşli' türküleri, aslında kahramanlığı tam manasıyla anlatmıyor. İlki, Çanakkale ismi geçtiği için biliniyor, diğeri ise birçok kişi tarafından oyun havası olarak söyleniyor. Çanakkale Türküsü'nün söz ve müziğini müzisyen Gürcan Koç'un yaptığını belirten Türk halk müziği sanatçısı Öz, bestesinin ezgi zenginliği ve içeriğiyle savaşı ve Mehmetçik'in büyüklüğünü açıkça ortaya koyduğuna inanıyor. Bestesine çektiği klipte Ege Ordusu Komutanlığı'ndan temin ettiği görüntüleri kullanan Öz, Çanakkale Türküsü'nü 'Dumansız Yangın' isimli 6. albümünde seslendiriyor.

  5 bin İstanbullu şehitliklerde
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 93. yıldönümü sebebiyle İstanbul'daki ilçe belediyelerinin düzenlediği gezilerde, bir günde 5 bin kişi şehitlikleri gördü. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda Şehitler Abidesi'ne giden yolda kilometrelerce konvoylar oluşurken, abidede 2008'in en kalabalık ziyareti yaşandı. Çanakkale, Zaman ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ

  Seddülbahir, Arıburnu
  Her yanımız düşman dolu
  Bak Anzaklar kesmiş yolu
  Dermansızım oy oy
  Mavzerimde kurşun
  bitti Albay Kemal'im
  Bingazi'den, Edirne'den,
  kimi geldi Hakkari'den
  Düşmanına ecel oldu
  civan Mehmed'im
  Yastığı mezar taşıdır,
  yorganı bulut
  Emir geldi, süngü takın
  Düşman yakın,
  hücuma kalkın
  Hep birlikte fırladılar

  yerinden
  Düşmanı söktüler siperinden
  Yalın ayak, baş
  yaralı koştular
  Bu vatana etten
  duvar oldular
  Mehmed'im, Mehmed'im, bu destan, bu destan senin
  Ölmenizi emir etti kumandan, Mehmed'im
  bu destan senin.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Çanakkale ilgili türküler

  Reklam  Tesekkur ederim bana cok yardimci oldu+ Yorum Gönder
çanakkale ile ilgili türküler,  çanakkale savaşı ile ilgili türküler,  18 mart çanakkale zaferi ile ilgili türküler,  18 mart ile ilgili türküler,  18 mart türküleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi