Karluklar Hakkında Geniş Bilgi

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Karluklar Hakkında Geniş Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Karluklar Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Karluklar Hakkında Geniş Bilgi

  Forum Alev
  Karluklar

  Adları kar yığını manasına gelen Karluklar, Göktürklerin bir koludur. ilk yurtları Altayların batı bölgeleri idi. Göktürk çağında Göktürklere bağlı olarak yaşayan Karluklar, I. Göktürk Devleti’nin yıkılmasıyla güçlerini artırmışlardır. Kapagan Kağan zamanında tekrar II. Göktürk Devleti’ne bağlanmakla beraber Uygurlar ve Basmıllar ile birleşerek Göktürkler’in yıkılmasında büyük rol oynamışlardır. Uygurlar ve Karluklar’ın katılmasıyla oluşan Basmıl Kağanlığı’nın Uygurlar tarafından yıkılması üzerine Orhun bölgesinde Uygurlar hâkimiyet kurdular.


  Uygur Devleti’nin hâkimiyetini tanımak istemeyen Karluklar, Uygur Kağan’ı Bayan-Çur karşısında tutunamayarak (747) batıya kaymışlardır. Burada meşhur Talas Savaşı’nda (751) Türkistan üzerindeki emellerini iyice ortaya koyan Çinliler’e karşı Müslüman Arapların yanında yer alarak, tarihî bir rol oynamışlardır. Böylece Türkistan’da Çin hâkimiyetinin genişlemesi durdurulduğu gibi, Türk hâkimiyeti de güçlenmiştir. Ayrıca Türklerin İslâmiyet’le olan ilişkileri olumlu yönde gelişmiştir. 766 yılına doğru, Batı Göktürk sahasında Türgeş hâkimiyetine son vererek, bu sahada hâkimiyet kurmuşlardır. 840 yılında Uygurların yıkılması üzerine Karahanlı Devleti’nin temelini oluşturdular. Uygurlarla başlayıp, Türgeşlerle gelişen şehirleşme faaliyetleri Karluklar tarafından devam ettirilmiştir.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Karluklar Hakkında Geniş Bilgi

  Reklam  Tarihteki ilk Türk devleti olan Göktürklerin kendi aralarında kolları bulunmaktadır.Bu kollardan biri olan Karluklar Altayların batısında yaşamaktaydı.Daha sonra Göktürklerin yıkılmasında da etken rol oynamışlardır.+ Yorum Gönder
karluklar hakkında bilgi,  karluklar hakkında kısa bilgi,  karluklar devleti hakkında kısa bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi