Mohaç Savaşı (1687)

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Mohaç Savaşı (1687) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mohaç Savaşı (1687)

  Reklam  Mohaç Savaşı (1687)

  Forum Alev
  İkinci Mohaç Savaşı, 12 Ağustos 1687'de Osmanlı ordusu ile Habsburg ordusu arasında, Mohaç yerleşkesinin 24 kilometre güneybatısındaki bölgede yapılan ve Habsburg zaferiyle sonuçlanan bir savaştır.
  Osmanlı kuvvetlerinin ağır yenilgisi üzerine Osmanlı ordusu padişahın devlet işleriyle ilgilenmediği gerekçesiyle cepheyi bırakıp İstanbul'a yürümeye başladı (5 Eylül). Askerler önce Sadrazam Sarı Süleyman Paşa'yı öldürmek istedi.Süleyman Paşa İstanbul'a kaçtı, ordu vekilliğine ise Halep Beylerbeyi Siyavuş Paşa getirildi. İstanbul tarafından Siyavuş Paşa sadrazam yapılıp, Süleyman Paşa azledilse de bu askerin yürüyüşüne mani olamadı.
  8 Kasım günü İstanbul önlerine gelen askerler "Avcı" lakaplı sultan IV. Mehmet'i tahttan indirip ve yerine II. Süleyman'ı geçirdiler.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Mohaç Savaşı (1687)

  Reklam  Osmanlılarda taht bazen askerlerin istekleriyle değişmiştir.Bu olayda Mohaç savaşından sonra askerin yenilmesi ve moral bozukluğuna yol açmış ve Padişahı tahttan indirip yerine başka bir padişahı geçirmişlerdir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi