Zitvatorok Antlaşması

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Zitvatorok Antlaşması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Zitvatorok Antlaşması

  Reklam  Zitvatorok Antlaşması

  Forum Alev
  1606 yılında,Osmanlılarla Avusturyalılar arasında yapılan antlaşmaya verilen ad. 1593 yılında başlayan ve on üç yıl devam eden Osmanlı - Avusturya Savaşı,iki tarafında pek çok kayıplara uğramasına yol açmış, Estergon Kalesinin Türkler tarafından alınması üzerine de,Avusturyalılar,Osmanlılarla barış yapmak zorunda kalmışlardır. Yirmi yıl süre ile bir barış da getirmeyi şart koşan bu antlaşmaya göre,Avusturya Krallarına,bu tarihten sonra “imparator” denecek. Avusturya her yıl Osmanlılara vermekte olduğu 30.000 Duka Altını vergiyerine,bir defa için 200.000 altın verecek,Osmanlılar tarafından alınmış olan kaleler (Estergon, Uygar, Kanije gibi) Osmanlılarda kalacaktı.

  Zitvatorok antlaşması, Osmanlı imparatorluğu'nun YÜKSELME devrinin sona erdiğini gösteren bir antlaşma olması bakımından, önemi büyük olan antlaşmalardan biridir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Zitvatorok Antlaşması

  Reklam  Osmanlı imparatorluğunun yükselme döneminin bitmesi ve duraklama döneminin başlaması anlamına gelen bu antlaşma Avusturyalılar ile imzalanmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi