Çerkez Ethem Ayaklanması

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Çerkez Ethem Ayaklanması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çerkez Ethem Ayaklanması

  Reklam  Çerkez Ethem Ayaklanması

  Forum Alev
  Kurtuluş savaşı yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetine karşı olan ve “Çerkez Ethem” adlı bir birliğin komutanı tarafından çıkarılan ayaklanma (1920-21) T.B.M.M. Milis kuvvetleri halinde düşmanla yer yer savaş eden birlikleri muntazam ordu birlikleri haline getirmek için gerekli teşebbüslere geçmiştir. Bu birliklerden hemen hepsi Türkiye Büyük Millet Meclisinin muntazam ordu kadrosu içine girdikleri halde “Kuvayi Seyyare” adı altında çalışan birliğin komutanı Çerkez Ethem ordunun dışında ve bağımsız olarak çalışmak hususunda ısrar etmiştir.

  Çerkez Ethem, millî hareketin başladığı sıralarda Salihli cephesinin savunmasını üzerine almış. Anzavur kuvvetlerinin dağıtılmasında hizmet etmiş Düzce,Yozgat ve Konya isyanlarının bastırılmasında başarılar kazanarak ün sahibi olmuştur. Bu başarılarından kuvvet alarak Türkiye Büyük Millet Meclisine bağlı olarak kurulan Garp Cephesi Komutanlığına karşı durmuş bu komutanlığı bir üst olarak kabul etmemiştir. Bu arada Çerkez Ethemin kurulmuş olan “Yeşil ordu” cemiyeti ile sıkı temaslarda bulunması, doğrudan doğruya valilere emir vermeğe kalkması halktan para toplaması Meclis Başkanı ile doğrudan doğruya muhaberede bulunması gibi sebepler onun artık bir anarşi unsuru haline geldiğini gösteren önemli olaylar olmuştur.Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti bu olaylar karşısında düzenli bir ordu ve devlet kanunlarının yürürlüğü prensiplerini her düşüncenin üzerinde tutmaya karar vererek Çerkez Ethem olayına da son verilmesi gerektiği kararını almıştır. Mustafa Kemal bu kararın tatbikine geçmeden önce Çerkeş Ethemi yola getirmek için uğraşmış fakat bir sonuç alınmayınca batı cephesi komutanlarına Çerkez Etheme karşı harekete geçmeleri emri verilmiştir. Yunanlıların muhtemel hareketlerine karşı toplanmış olan kuvvetlerimizin bir bölümü Çerkez Ethem üzerine gönderilmiş bu harekat karşısında Çerkez Ethem kuvvetleri ile birlikte geri çekilmek zorunda kalmış, tır.İstanbul hükümetinden Yunanlılarla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetine karşı savaşmak müsadesi almış olmasına rağmen Çerkez Ethem düşüncelerini gerçekleştirememiş canlarını kurtarmak için kardeşi ile birlikte 5 Ocak 1921 de Yunan ordusuna sığınmak zorunda kalmıştır. Böylece büyük ve kuvvetli bir ordu kurulmasını güçleştiren son engel de ortadan kalkmış Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetinin memleket içindeki otoritesi kuvvetlenmiştir.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: çerkez Ethem Ayaklanması

  Reklam  yukarıdaki yazıyı okudum amanda aman ne de kolaymış öyle
  tarihi bir şahsiyeti hemen karalayıp atıvermek vatan haini felan.sizi bu yazıyı yazan her kimse aklınızı kullanmaya davet ediyorum KUVVAİSEYYARE ethem beyin komutanı olduğu güzide seçkin birliklere asker nasıl alınıyordu biliyormusunuz öyle eline kürek kazma felan kapıp geleni hemen kuvvai seyyare ye almıyorlardı ŞURAYI DİKKETLİCE OKUYUN LÜTFEN ETHEM BEYİN KUVVAİ SEYYARESİNDE ASKER OLABİLMEK İÇİN HAVAYA ATILAN BİR YUMURTAYI DAHA YERE İNMEDEN UZUN NAMLULU TÜFEKLE ATEŞ EDİP HAVADA O YUMURTAYI KIRMASI GEREKİYO düzgün ahlaklı olması gerekiyo 1 şart havadaki yumurtayı uzun namlulu silahla havada vuracakdiilse kuvvaiseyyareye giremez şimdi soruyorum size aklınızı kullanın lütfen peşin hükümlü olmayın. kuvvai seyyare bu günün bordo berelileri konumunda seçkin bir güç böyle bir gücü seferberlikle sıradan toplanan ve taş çatlasa 3 aylık eğitimi olan birlikler nasıl yenebilir .kuvvai seyyarenin en son mevcudu 12.000 kişiye ulaşmıştır.böyle savaşçı bir ordu kendisi istemedikten sonra savaş alanından çekilmez vede karşısındaki gücü derhal bertaraf eder. HAKKI ISRARLA YOKEDİLMEYE ÇALIŞILAN KUVVAİ SEYYARE UMUM KUMANDANI SAYIN ETHEM KOBANER KARDEŞ KANI DÖKMEMEK İÇİN TÜM HAKSIZLIKLARA VE KENDİSİNE YAPILAN ZULÜMLERE BOYUN EĞEREK bu güzide seçkin ordusunu dağıtmış isteyen kuvvai milliyeye gider diye serbest bırakmıştır.bana cavap verecek arkadaşlar lütfen basma kalıp resmi tarih esintileri ile cevap vermeyiniz.ben sorularımı ve eleştirilerimi açıkca yazdım sizde yazın fikir mücadelesi yapalım.peşin ısmarlama tarih bilgileri
  ile cevapyazarsanız bende cevap yazmam saygılarımla+ Yorum Gönder
çerkez ethem neden isyan etmiştir,  çerkez ethem ayaklanması
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi