Farmasonluk

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Farmasonluk ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Farmasonluk

  Reklam  Farmasonluk

  Forum Alev
  Dünyanın her tarafına yayılmış, az çok gizli bir özelliği ve kendine mahsus sırları olan milletlerarası bir derneğin adı. Kısaltılmış şekli ile “Masonluk” adı ile de bilinir. Bu derneğin,din ve milliyet farkı gözetmeksizin, insanlar arasında anlaşmak, sevişmek amacı güttüğü söylenir. Ancak, insanları,din ve milliyet farklarının sebep olduğu çeşitli anlaşmazlıklardan kurtaracağı, milletlerarası çarpışmaları önleyebileceği düşünülmüş olan bu derneğin, iki büyük dünya savaşı sırasında faydalı bir hizmet gördüğünü gösteren deliller yoktur. Masonlar arasındaki yardımlaşmaların, ancak bazı politika amaçlarına bir vasıta olarak kullanıldığı sanılmaktadır.

  Kardeşçe yaşamak prensiplerini güden teşekküller arasında dünyada en fazla yayılma alanı bulan masonluk,
  1717 yılında, St. Raptist gününde Londra'da, esasen faaliyette bulunan dört ya da daha fazla localar birliğinin “Büyük Loca”yı kurması ile başlar.Bununla beraber, Farmasonluğun ilk kuruluşu hakkında çeşitli söylentiler vardır. Bir kısmı tarihçilere göre Farmasonluk, Süleyman Peygamber tarafından kurulmuştur. Bazıları ise, Nuh Peygamber'in gemisini yaptırdığı kimseler tarafından kurulduğunu söylerler.

  Farmasonların,
  birbirlerine “kardeş” diye hitap ettikleri ve aralarında sıkı bir bağlılığın bulunduğu söylenir. Toplandıkları yere “loca” ve “atölye” toplantı salonuna “mabet”, başkana “muhterem” ya da “üstat”, bir locadaki en yüksek farmasona “üstat-ı âzam” gibi adlar verilir.Farmason olacaklar için bir hayli esrarengiz merasim ve yemin törenleri vardır. Farmason olanlar, zaman ve tecrübe ile kazandıkları birçok derecelere ayrılırlar.

  Cumhuriyetin ilânından sonra,
  bütün dernekler ve mezhebi teşekküller gibi Farmasonluğa da memleketimizde son verilmişse de, son yıllarda yeniden faaliyetine izin verilmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Farmasonluk

  Reklam  Masonluk sistemi denir.Aslında kuruluş amacı iyilik ve güzellik olan masonluk,günümüzde siyasi bir hal almış ve insanların gizli bir teşkilatmış gibi gördükleri dernektir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi