Restorasyon Devri ( 1815 - 1830 )

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Restorasyon Devri ( 1815 - 1830 ) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Restorasyon Devri ( 1815 - 1830 )

  Reklam  Restorasyon Devri ( 1815 - 1830 )

  Forum Alev
  RESTORASYON DEVRİ ( 1815 - 1830 )
  Avrupa'nın büyük devletleri, Avrupa düzenini korumak, krallık rejimine karşı yapılacak ihtilal hareketlerini bastırmak, Avrupa'yı mutlak krallık rejimleriyle yönetmek için aralarında bazı antlaşmalar yapmışlardır. Bu nedenle Viyana Kongresinden, Navarin Olayı'na ( 1827) kadar geçen devre Avrupa'da Restorasyon Devri ( yeniden kurmak, kuvvetlendirmek ) olarak adlandırılır.

  I. Bağlaşma ( Kutsal Bağlaşma ) :
  Rusya + Avusturya + Prusya + Fransa
  Tüm Hristiyan Kralların, birbirleriyle kardeş olduklarını, gerektiğinde birbirlerine yardım yapacakları esasını kabul ediyordu.

  II. Bağlaşma ( Dörtlü Bağlaşma - Meternih Sistemi ) :
  İngiltere + Rusya + Avusturya + Prusya
  Kralların mutlak yönetimini kabul ediyor, bunun her ne pahasına olursa olsun korunmasını hedefliyordu.

  Not :
  Avrupa'da mutlak krallık rejimlerinin yaşatılması için her türlü baskı yapılmasına karşın, özgürlük, milliyet, eşitlik düşünceleri yayılmaya ve güçlenmeye devam etmiştir.

  Restorasyon devri, 1827 Navarin olayına kadar, sürebilmiştir. Dörtlü bağlaşmadan, önce İngiltere ayrılmıştır. Osmanlı devletinde çıkan Rum isyanı'na, Meternih beraber bastırılmasını teklif ettiyse de, Fransa , Rusya ve İngiltere Rumlara yardım etmişler ve Navarin' de Osmanlı Donanmasını yakmışlardır. 1830'dan itibaren dörtlü bağlaşma tamamen dağılmış, kutsal bağlaşma da önemini kaybetmiştir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Restorasyon Devri ( 1815 - 1830 )

  Reklam  Bu günkü avrupa birliğine benzer temellerin atıldığı önemli bir dönem olup avrupa halkı hep büyük bir devlet gibi hareket etmişlerdir.+ Yorum Gönder
1815 1827 resrorasyon dönemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi