Barut'un Ateşli Silahlarda Kullanılması

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Türk Tarihi Bölümünden Barut'un Ateşli Silahlarda Kullanılması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Barut'un Ateşli Silahlarda Kullanılması

  Reklam  Barut'un Ateşli Silahlarda Kullanılması

  Forum Alev
  1. Barut'un Ateşli Silahlarda Kullanılması
  Barut çok eskiden beri Çinliler tarafından biliniyordu. Ancak Çinliler barutu yalnızca eğlencelerde havaî fişek olarak kullanıyorlardı. Barut daha sonraki dönemlerde Türkler ve Müslüman Araplar tarafından kullanılmaya başlandı. Haçlı Seferleri sırasında Avrupalılar tarafından öğrenilerek Batıya aktarıldı. Barut ilk kez XIV. yüzyılda ateşli silahlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzyılda ilk top örnekleri ve kurşun atan tüfekler icad olundu.
  Fakat topun en etkili şekilde kullanılması Osmanlılar tarafından İstanbul'un fethi sırasında gerçekleşmiştir. Fatih'in yaptırdığı devasa toplar dünyanın en sağlam surları olan Bizans surlarını yıkmış ve İstanbul fethedilmiştir. Fatih'in kullandığı topların surları yıkıcı etkisini gören Avrupalı krallar, bunları yerel idareciler olan derebeylere karşı kullandılar.
  Böylece Orta Çağ boyunca süre gelen feodalite rejimi toplar sayesinde ortadan kaldırılmış, krallar derebeylerin şatolarını toplar sayesinde yıkarak mutlak krallıklarını güçlendirmişlerdir.

  Fatih'in kullandığı Şahi Topu
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Barut'un Ateşli Silahlarda Kullanılması

  Reklam  Silah icat oldu mertlik bozuldu sözü daha çok barutun icadından sonra gerçeklik kazandı.Barutun icadı insanlığın yeni döneme girmesine ve savaşların daha çok olmasına neden olmuştur.+ Yorum Gönder
barutun ateşli silahlarda kullanılması,  barutun ateşli silahlarda kullanılmasının sonuçları,  barutun atesli silahlarda kullanilmasi,  barutun ateşli silahlarda kullanılması sonuçları,  barutun ateşli silahlarla kullanılması nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi