Pandomim

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro Bölümünden Pandomim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Pandomim

  Reklam  Pandomim

  Forum Alev
  Yalnızca işaretlerle oynanan, sözsüz oyun...
  - Ses yada alet kullanmadan tamamen vucud kullanilarak yapilan anlatim bicimi
  - Sessiz tiyatro, fransa'da sözlere sansür konmaya başlanınca icat edilmiş....
  - Pandomima da denir


  Pandomim her sanatta var

  32 yıldır pandomimle uğraşan Arsen Poladov, bunun çok çetin bir sanat olduğunu söylüyor ve sürdürüyor. "Birkaç yıl sonra pandomim Kürt drama ve tiyatrosu içinde çok büyük bir yer alacak. İmkan olsa pandomim tiyatrosu da oluşturulabilir. Absurd, sürreailzm tiyatrosu geçmişte kaldı. Tiyatroda yeniliklere açılmalıyız."

  SERKAN YATÇI

  3. Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali Musa Anter Tiyatro ve Pandomim Atölyesi'nde öğrencilere kısa bir süre içerisinde pandomim sanatını tanıtan dünyaca ünlü pandomim sanatçısı Arsen Poladov, önümüzdeki yıllarda Kürt Drama Tiyatrosu bünyesinde pandomim tiyatrosunu kurmak istediğini söyledi.

  Amedli gençlerle buluşan Poladov, pandomim sanatı üzerine sorularımızı yanıtladı.

  -Pandomim nasıl bir sanat ve incelikleri neler?

  Pandomim sanat dalları arasında kökleri en eski tarihlere dayanan bir sanat. Dil yokken pandomim vardı. Her sanat dalının içinde var. Bu sanatla, konuşmadan her şeyi izleyiciye anlatabilirsiniz. Örneğin bir insana baktığınızda, durumu nasıl, iyi mi kötü mü çıkarabiliyoruz. Büyük bir sanat. Pandomim bilinmeden drama, tiyatro ve sinemanın iyi yapılabileceğine inanmıyorum. Bu eski zaman sağır ve lallarının sanatı. Pandomimi teorik olarak değil ruhundan anlamayan bir fotoğrafçının bile iyi fotoğraf çekeceğini sanmam. Pandomim sanatçının ruhunda, tabiatında olmalı. Bu hüneri bildikleri zaman daha iyi üretirler. Birçok rejisör vardır iyi rejisör deriz. Çünkü bu hüner onun ruhunda var ve bu, onun eserine bir farklılık katar.

  Pandomim sanatının beden diliyle, toplumsal yaşantıyla bağıntısı ne?

  Pandomim konuşmayan veya duymayanların sanatı değil. Ben tiyatroda bir şey söylemek istediğimde pandomimle rahat söyleyebilirim. Mesela bir oyunum var, 'Kor' (Kör) adında. Üç kör adam, yürüyorlar. Bir kişi de elindeki kuruşu yere atıyor ve sonra kuruşunu kaldırıyor. O üç kör bunu arıyor, ama bulamıyorlar. Aralarında çok büyük bir komplit oluşuyor, üçü de 'Parayı kim almış acaba?' diye düşünüyor. Bu oyunda ne demek istiyorum; kim perişan ve fakirdir, kim hangi kişilerle karşılaşıyor yaşamda, bunu anlatıyorum. Bu oyunda pandomime ne kadar büyük bir iş düştüğü rahat görülür. Çok çetin bir sanat. Avrupa'da Kürt Akademisi'nde öğrencilerim dilin yasaklanması üzerine bir oyun yaptılar. Ellerini ağızlarına ko***** konuşamadıklarını anlatıyorlardı. Sözümüz çok ama konuşamıyoruz mesajı veriyordu. İzleyiciler bu mesajı alıyor. Anlatmak istediğiniz her şeyi pandomimle anlatabilirsiniz. Pandomim o kadar eski bir sanat ki, jest, mimikler bütün halkların yaşamı içine girmiş ve bugüne kadar yaşamış. Kürt halkı içinde beden dili daha fazla kullanılıyor. Mesela gelinlerimiz var. Birçok yerde gelinler kayınpeder ve kaynanasıyla konuşmaz. Konuşmak istemese bile bedenini kullanarak ne istediğini anlatır. Kürtlerde en çok raks pandomimi çeşidi var. Halkların yaşantısında günümüz pandomimi yaşanıyor diyemeyiz. Günümüzde modern pandomim çok büyüdü ve gelişti çünkü.

  -Drama, sinema ve tiyatronun temelinde yatan pandomim neden bugün bu sanat dallarına göre popüler değil?

  Birçok sanat dalında pandomim var, herkes çalıyor. Bugün dramada insanlar istediği gibi artist olabiliyor, iyi veya kötü olması ayrı. Ama herkes pandomimci olamaz. Çok az kişi pandomim yapabiliyor. İki yıl Paris'te Marseille Marso'nun yanında okudum. Dünyanın birçok yerinden eğitim için gelinmişti. 34 kişiden 9 kişi diploma alabildi. Diploma alamayanların kendi adlarına pandomim yapma hakları var, ama öğretme hakları bulunmuyor.

  -Kürt tiyatrosunu nasıl değerlendiriyorsunuz, nasıl gelişir?

  Türkiye'de belli şehirlerde tiyatro grupları var ama Kürt tiyatrosu yok. Ama biz şimdi tiyatrocuları suçlayamayız. Halk tiyatroyla çok ilgili. Kürt tiyatro gruplarını çok iyi bilmediğim için şöyle veya böyle diyemem. Bu festivalde bazı grupları izleme imkanım oldu. Bugün Kürt halkı yaşadığı her yerde büyük problemler yaşıyor. Bunların hepsi tiyatroya aktarılabilir. Al konuyu ve yap. Ama bunu yapacak tiyatro topluluğu yok. Mem û Zîn çok büyük bir destan, ama bugüne kadar tiyatrosu yapılamadı.

  -Rusya'da Sovyetler dönemi ve sonrasında Kürtler'in sanatsal faailetleri ne düzeyde?

  Sosyalist Sovyetler sisteminde kültür ve sanata büyük yer veriliyordu. Kürtlerin nüfusu 1 milyona ulaşmamasına rağmen devlet Kürtlere "Neden büyük tiyatro kurmuyorsunuz? Her şeyi sağlarız, geniş mekanlar, rejisör ve oyuncuları finanse ederiz. Ama profesyonel tiyatronuzu kurun" diyordu ve Kürt tiyatrosu kuruldu da. Çok güzel bir tiyatroydu, Sovyet sistemi çöktükten sonra kimse sahiplik yapamadı. şimdi ise büyük olmasa da özel tiyatrolar var.

  -Bildiğimiz kadarıyla şu sıralar kitap da hazırlıyorsunuz?

  Pandomim üzerine iki kitap hazırlıyorum. Biri üniversite için Rusça çıkacak. Tamamen tarihinden bugüne kadar pandomim tiyatrosu üzerine ki bugün bu sanat dalı çok ilerlemiş. Diğerini de Kürtçe yapmak istiyorum.

  -Kürt tiyatrosunun kurulup geliştirilmesi için projeleriniz var mı?

  Pandomim tiyatrosu kurulması için "Gelip biz pandomim tiyatrosu yapmak istiyoruz" diyen yok. Festivalde bu hünerin kısa sürede tanıtımını yapıyorum. Kürt Drama Tiyatrosu kurabilseydik alt birim olarak da pandomim tiyatrosu oluşturulabilirdi. Ama bugün için bundan bahsedemeyiz. Profesyonel yapmak için üzerinde duracak kimse yok. Bir-iki yıl üzerinde çalışırsa bu hüner çok büyür. Kendim çok istiyorum pandomim tiyatrosu kurmayı. Gençlerimiz artık ilerliyor, tiyatroyu öğrenmek istiyor. Tiyatro ve pandomim hünerinin çok gelişeceğine inanıyorum.

  ARSEN POLADOV

  1942'de Ermenistan'ın başkenti Erivan'da doğdu. Leningrad (St. Petersburg) Üniversitesi Felsefe Bölümü'nü 3'ncü sınıfta terkeden Poladov, 1967 yılında Moskova Üniversitesi Rejisörlük Bölümü'nden mezun oldu. Paris'te dünya pandomim otoritesi Marseille Marso'dan 2 yıl ders alan Poladov, 1971 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin teşvikiyle Erivan'da Pandomim Tiyatrosu'nu kurdu. Sovyet Kültür Bakanlığı tarafından repertuarı kabul edilen Poladov'un rejisörlüğünde Moskova Devlet Tiyatrosu kuruldu. Poladov, sosyalist sistem yıkılıncaya kadar 1975-95 yılları arasında tiyatroda baş rejisör olarak öğrenciler yetiştirdi. 1995 yılından bu yana Yaroslavl Devlet Üniversitesi Pandomim Tarihi Bölümü'nde öğretim görevlisi olan Poladov, davet edildiği Kürt Akademisi, Prag, Paris ve Berlin üniversitelerinde de dersler veriyor. 1961 yılında Marso'nun Rusya turnesinde tanıştığı pandomimle 43 yıldır kariyer yapan Poladov, dünyanın en çok tanınan büyük ustalardan biri.

 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Pandomim

  Reklam  Pantomim, pandomim ya da mim sanatı, en basit anlatımıyla sözsüz tiyatrosu İngiliz pandomimi (panto) ile karışmaması için kısaca "mim" olarak ifade edilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi