Bir Adam Yaratmak

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Tiyatro Bölümünden Bir Adam Yaratmak ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  oneHope
  Usta Üye
  Reklam

  Bir Adam Yaratmak

  Reklam  Bir Adam Yaratmak

  Forum Alev
  Bir Adam Yaratmak

  Beykoz Belediyesi Tiyatrosu oyuncularını ilk kez sahnede izledim.İçlerinde birkaç arkadaşı tanıyordum ama tüm ekibin hele amatör bir ruhla başlangıç ve ağır bir oyunu bu kadar iyi kotarmalarını görmek çok güzeldi. Yönetmen İBŞT oyunculardan Göksel Arslan. Tiyatro sevdasını, aldığı bu bayrağı kendinden sonra gelenlere aktarma gibi de bir misyonu paylaşmasından dolayı kutluyorum. Oyun öncesi tiyatro kursiyerlerine küçük bir tören düzenlenmişti.

  Bir Adam Yaratmak, Ölüm Korkusu piyesini yazan muharrir Hüsrev(Kaan Şişli)'in hikayesidir. Piyes beğeni toplamış,gazeteciler röportaj için eve gelmeye başlamıştır. Bir röportaj esnasında gazeteciler(Rukiye Aldemir-Sevinç Özergin)yazılanlarla Hüsrev'in hayatı ve bahçedeki incir ağacı arasında paralellikten bahsedince Hüsrev ölüm üzerine düşünmeye başlar. Hatta bir gün misafirler huzurunda en yakın arkadaşı Mansur(Bilal Sakaloğlu) -filmde de bu rolü oynayan- vurma sahnesi hakkında yorumlar yaparken Dr.Nevzat(Emre Akgün)'ın cebindeki silahı alarak ateş eder, şarjör boşaltıldığı halde son kurşun platonik sevdalısı Selma(Arzu Aksoy)'nın ölümüne sebep olur. Olay öncesi en yakın arkadaşı Mansur'un evlenme teklifini Selma'ya açabildiği halde bu ölüm onu tamamen içine kapalı, ölümü düşünen biri haline getirir. Bu gelgitler ve buhran süreci içinde dost bildiği insanların onun şöhretinden yararlanıp kendilerine menfaat sağlamalarını izlemeye başlar. Nevzat, onu kendi kliniğine yatırıp yeni açtığı kliniğin reklamını düşünmekte, hatta annesini kliniğe getirip onun rahat edebileceğine ikna çalışmalarına başlamıştır. Gazete patronu dostu Şeref(Ercan Kocak) ve eşi Zeynep(Ayşe Çifter), Hüsrev'in ruh sağlığı ve Selma'nın notlarını yayınlamaya başlamıştır. Annesi ne yapacağını şaşırmış, olayların gidişatını önlemek için bahçedeki incir ağacını uşağa(Osman-Sinan Durmuş) kestirmiştir. Hüsrev, babasının ölümü hakkında uşaktan bilgi almaya çalışmış, sadece akıl sağlığının kalmasını dileyebilmiştir. Hüsrev, babasının bir not defterini bulur, babasının annesine yazdığı bir mektuptaki el yazısı ile karşılaştırır ve annesine "Bu yazıyı daha önce görseydim, yazmazdım bu piyesi" der." Ölümle uğraşmak ölüm getirir" anlamında bir yazıdır bu.

  Nevzat'ın ihbarıyla devlet tabibi ve polisler gelir, Hüsrev hiç karşı çıkmaz ve deli gömleğine giyer. Annesinin "Gitme" nidalarına ise "Bahçedeki incir ağacını kesmeyecektiniz." diye cevaplar. Hüsrev, babasını, kendini hep o incir ağacı ile özdeşleştirmiştir.

  Olayların bir insanı nasıl değiştirdiği, çevresinde onu seven, kötü, arkadaşı gözüküp arkasından iş çeviren karakterlerle sarmalandığı oyun 2 perdeye sıkıştırılmıştır. Necip Fazıl'ın İstanbul'da herhangi bir zamanda diye giriş yaptığı oyunun sahne dekoru, müzik uyumu iyiydi.

  Amatör bir tiyatro topluluğunun böyle bir oyunla sahneye çıkma cesareti, başarısı güzeldi. Gazeteci Şeref'in sesini duyar duymaz Ercan Koçak olduğunu anlayabiliyorsunuz, role uyumlu. Bu sene Ercan'ı İbşt Gençlik günlerinde izlemiştim, şimdi bu oyunda. Tiyatrodan kopamayanlardan biri. Anne rolünde Nuray Uludağ, diğer gösteri sanatlarında olduğu gibi tiyatro sahnesinde de azmi ve başarısıyla örnek olmakta. Hüsrev rolunde Kaan Şişli, ilk defa izledim ama psikolojik tahliller, o anı yaşayışı, o ruh halini başarıyla yansıttığı kanaatindeyim.


  Ayşe Müge Gerdan 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Bir Adam Yaratmak

  Reklam  Oyunun baş aktörü Hüsrev, başarılı ve tanınan bir yazardır Dostu aktör Mansur un da oynadığı Ölüm Korkusu adlı piyesi sahnelenmiş tir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi