+ Yorum Gönder
Cep Telefonu ve Telefon Programları Bölümünden PYTHON Programlama Dili ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ENGİN
  Özel Üye

  PYTHON Programlama Dili

  PYTHON Programlama Dili Forum Alev
  PYTHON PROGRAMLAMA DİLİ

  Python Guido von Russom tarafından yazılmış bir dildir. Python öğrenilmesi kolay, fakat güçlü bir dildir.

  Python kolay öğrenilen güçlü bir programlama dilidir. Verimli yüksek seviyeli veri tiplerine sahiptir ve nesne tabanlı programlamaya yaklaşımı basit ve etkilidir. Python’un yorumlayıcı olması onu çoğu alan ve platformda hızlı yazılım geliştirmek için ideal yapar. Ayrıca bu özelliğiyle taşınabilirliği yüksek bir dildir.

  Python yorumlayıcısı ve geniş standart kütüphanesi http://www.python.org/ Web sitesinden ücretsiz olarak alınabilir ve dağıtılabilir. Aynı sitede farklı Python dağıtımları, ücretsiz modüller, programlar ve ek dokümanlar bulunabilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinin çoğu için bir Python dağıtımı mevcuttur.

  Bir programlama dilinin nasıl öğrenileceği farklı ve önemli bir konu. Bu doküman benim python dilini öğrenirken hazırladığım bir dokümandır. Bu dokümanı hazırlarken öğrenme aşamasında başvurduğum İnternetten çeşitli yazılar ve Mustafa Başer'in Python kitabından yararlanacağım. Ancak sadece bu kaynakları aktarmayacağım. Kendi deneyimlerimi de harmanlayacak ve sonuçta anladıklarımı yazacağım. Bu yazdıklarımı da çeşitli örneklerle süsleyeceğim.

  Piyasadaki kitaplar ya resmi bir dil kullandıklarından ya da yazarlarının zaten o dili bildiklerinden olsa gerek bana istediklerimi sunmuyor. Dolayısıyla bir kitabı alıp başka kaynaklarla birleştirip kendi dokümanımı yazarak öğrenmek bana daha mantıklı geliyor. Daha önce “PHP Öğreniyorum” başlığı altında bir türlü sonlandıramadığım konuda anlatım tarzımı görebilirsiniz. Amacım merak ettiğim ve öğrenmek istediğim Python programlama dilini öğrenirken sizlere de kaynak olabilecek bir doküman hazırlamaktır.

  Eğer programlama mantığını bilmiyorsanız pek bir şey anlamayabilirsiniz. O sebeple öncelikle programlama mantığını öğrenmenizi tavsiye ederim.

  Pyhton'un Genel Özellikleri

  1- Nesneye Yönelik Bir Dildir.

  Python'da herşey bir nesnedir. Fonksiyonlar, Değişkenler, Sabitler, Sınıflar ve Modüller birer nesnedir. Bu özelliği ile Python diğer tüm dillerden ayrılır. En basit bir karakter sabiti bile nesnedir.

  2- Özgürdür.

  Python kaynak kodu açık, özgür bir dildir. Kaynağı C ile yazılmıştır. Eğer C biliyorsanız kendinize has bir python yorumlayıcısı yazabilir ve bu yeni yorumlayıcıyı dağıtabilirsiniz.

  3- Yorumlamalı / Derlemeli.

  Python'da yazdığını kodlar yorumlayıcı tarafından önce ara koda (byte-code) çevrilir. Daha sonra yine yorumlayıcı tarafından yorumlanarak çalıştırılır. Ara Koda çevirme işi oldukça hızlıdır. Ve eğer kodda bir değişiklik yapılmadıysa tekrar ara koda çevirmek yerine doğrudan daha önceki ara koddan yorumlanır. Böylece ara koda çevirme işlemi atlanarak çalıştırma işlemine hızla geçilir. Hatta programınızı bir başka yerde çalıştırmak için kaynak kod yerine direkt olarak ara kodu götürebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmek gerekir. Ara kodu çalıştırmak için yine de python yorumlayıcısının kurulu olması gerekir.

  .Net platformuna özgü Python derleyicileri mevcut. Bu derleyiciler sayesinde Python yorumlayıcısı olmadan derlenen programlar .net ortamında çalıştırılabilmektedir. Bu da taşınabilirlik olarak önemlidir.

  4- Taşınabilirlik

  Pythonda yazılmış bir programı Windows, Unix ve Türevleri, MacOs gibi pek çok işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz. Python programlarının işletim sistemi ve donanım bağımlılığı olmadığından taşınabilirliği oldukça yüksektir. Ancak yine de belli bir işletim sistemine özel modül kullandığınızda bu taşınabilirlik özelliğini ortadan kaldırabilir. Eğer belli bir platforma özel bir program yazmıyorsanız o platforma özgü modülleri kullanmamalısınız.

  5- Güçlüdür

  Pythonda aradığınız hemen hemen her şeyi bulabilir, her türlü uygulamayı geliştirebilirsiniz. Unix tabanında C/C++ kütüphanelerini kullanabilir, güçlü COM desteği sayesinde windowsta Visual C++'ın gücünü kullanabilirsiniz. COM desteği ile windows uygulamalarına erişip her istediğinizi yaptırabilirsiniz.

  6- Hızlıdır

  Python bir alt benzeri olan Java'ya oranla oldukça hızlıdır. Pythonda modüller bağımsız olduklarından istemediğiniz Hiçbir modül hafızaya yüklenmez. Böylelikle hem bellek kullanımı düşer, hemde uygulamanıza daha hakim olursunuz. Ayrıca tanımlı nesnelerle işiniz bittiğinde hafızadan silinecek ve hafıza gereksiz yere meşgul edilmeyecektir.

  7- Yazımı Kolaydır.

  Kullanımı ve yazımı oldukça kolay bir dildir. Kod yazım kuralları çok sıkı olduğundan sizi düzenli kod yazmaya itecektir. Bu da bugün yazdığınız bir kodu 5 yıl sonra bile rahatça anlayabilmenize olanak tanır. Ayrıca pek çok dile göre aynı işi daha az kod yazarak yapabilirsiniz.

  8- Kullanım Alanı

  Pythonu Veritabanı programcılığı ve Internet programcılığında kullanabilirsiniz. Yani Pythonla hem ticari uygulamalar geliştirebilir hem de dinamik internet sayfaları hazırlayabilirsiniz.


  Python programlama dili son dönemlerde oldukça popülerlik kazandı. Örneğin Pardus Linux işletim sisteminin çok büyük bir desteği mevcut. Pek çok uygulama Pythonda yazılmış durumda. Yine aynı şekilde RedHat'ın kurulum arabirimi ve diğer pek çok program pythonla yazılmış durumda. Google, Nasa, Yahoo gibi pek çok firma python kullanıyor.

  Türkiye'de durum farklı. Türkiye'de Microsoft köleliği son sürat devem ediyor. Python bilen bir programcıyı sadece Pardus ekibi arıyor bildiğim kadarıyla ve piyasada python ile yazılmış bir ticari uygulama yok. Olacağını da pek sanmıyorum açıkcası. Dolayısıyla Ticari bir şirkette iş bulmak isteyenler .NET platformu altında C# ve VB (hala bu dille program yazan firmalarımız var maalesef) öğrenmeliler.
 2. 2
  ENGİN
  Özel Üye
  DEĞİŞKENLER

  Değişkenler bir programlama dilinin vazgeçilmezleridir. O sebeple kullanımlarının çok iyi bilinmesi gereklidir. Python'da değişken tanımlarken dikkat etmeniz gereken durumlar şunlardır.

  1.Rakam ile başlayamazlar. Tanımlayacağınız değişkenin ilk harfi rakam olamaz. Örn: 1Para, 2Ogrenci gibi tanımlamalar yapamazsınız.

  2.Ingiliz alfabesindeki Harf, rakam ve alt çizgi ( _ )haricindeki karakterleri içeremez. Ünlem, Parantez, Boşluk vb. özel karakterler içermemelidir. Örn: para birimi, para+birimi, parabirimi(ytl) gibi tanımlamalar yapamazsınız.

  Python'da değişkenleri tanımlarken türünü belirtmenize gerek yoktur. İlk değerini atadığınızda otomatik olarak tanımlanır ve tipi atadığınız değere göre belirlenir. Her yeni değer atadığınızda tip atadığınız yeni değere göre belirlenir. Yani aynı değişkene ister sayı isterseniz metin atayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken kural tip dönüşümü otomatik olarak yapılmaz. Yani bir string değerle bir sayısal değeri toplayamazsınız. Önce elde etmek istediğiniz sonucu tipine göre gerekli dönüşümü yapmalısınız.

  Eğer benim gibi Pascal, Delphi, C gibi tanımlama zorunluluğu getiren bir dilden geliyorsanız bu durum hoşunuza gitmeyebilir. Çünkü bizler kullanacağımız değişkenleri isimlendirirken bile kullanacağımız amaca göre isimlendirir ve ona göre tanımlarız. Sayısal değerler atayacaksak sayısal, karaktersel değerler atayacaksak karaktersel veri tipleriyle tanımlarız. Böylece karışıklıkların önüne geçmiş oluruz. Bu programın okunabilirliğini de arttıran önemli bir özelliktir. Pythonda tanımlama bloğu olmadığından değişkeni ilk kullanacağınız yerin hemen üstünde değer atayarak tanımlayabilirsiniz. Bu da programı takip eden kişiler için bir zorluk olabilir. Python bu zorluğu program yazım kurallarıyla (düzeniyle) aşmaya çalışmış gibi görünüyor.

  Bir diğer önemli durum ise Pythonda tanımladığınız her değişken aksi belirtilmediği sürece lokal (bölgesel) olarak tanımlanır. Bu konuyu daha sonra daha detaylı göreceğiz.

  Değişken Tipleri

  Sayı Değişkenleri

  Pythonda 4 sayısal veri tipi bulunur. Integer (Tam sayı), Long (Uzun Tamsayı), Float (Ondalıklı sayı) ve Complex (Karmaşık sayı) tipleridir. Pythonda değişkenlerin tipi otomatik olarak belirlendiğinden dolayı sizin değişkene atadığınız değer eğer integer'ın kapsama alanında ise tip otomatik olarak integer olarak tanımlanacaktır. Eğer Integer'ın boyutlarını aşarsa bu sefer Long olacaktır. Eğer yapılan bir işlem sonucunda ondalıklı bir değer çıkarsa veya işleme giren değerlerden (değişken değeri ve sabit değer) biri ondalıklı ise sonucu atadığınız değişkenin veri tipi Float olarak belirlenecektir.

  Kod:
  a = 123456789
  b = 123456789123456789
  c = 12345.698
  d = a-569
  e = a*b
  f = a+c
  Bu değişkenlerin tipleri,
  a (Integer), b (Long), c (Float), d (Integer), e (Long), f (Float) olarak otomatik olarak belirlenecektir.

  Sayısal değişkenlerde tüm matematiksel işlemler yapılabilir. Toplama (+), Çıkarma (-), Çarpma (*), Bölme (/) işlemleri sayısal değişkenler üzerinde en çok kullanılan işlemler olup bu işlemleri yapabilmek için parantez içlerindeki Aritmetik Operatörler kullanılır.

  String Değişkenler

  Bir değişkene karakterlerden oluşan bir değer (string) atamanın iki yolu vardır. Bunlar çift tırnak ( “ ) ve tek tırnak ( ' ) işaretleridir. İkisi arasında Hiçbir fark yoktur. Sadece atanan değer içinde tek tırnak işareti kullanılacaksa değeri çift tırnak ile atamak için kullanılır. Ya da tam tersi.

  Kod:
  a= “Python'u sevdim. Güzel bir dile benziyor.”
  b= 'Önemli olan dil değil “Programlama Mantığı”dır.'
  Bu atamaları kaçış karakterini kullanarak da yapabiliriz.

  Kod:
  a= 'Python\' sevdim. Güzel bir dile benziyor'
  b= “Önemli olan dil değil \”Programlama Mantığı\”dır.”
  İki string değişkeni toplama işlemi ile birbirine ekleyebilirsiniz.

  Kod:
  a = “En iyi donanım forumu “
  b = “YUDUMLA”
  c = a+b
  Bir string değerle sayısal değeri bu şekilde toplayamazsınız. Pythonda tip dönüşümü otomatik olarak yapılmaz.

  Kod:
  a = “YUDUMLA üye sayısı :”
  b = 30000
  c = a+b
  Bu işlem hata vererek sonlanacaktır. Çünkü a değişkeni string, b değişkeni sayısal bir tiptir. Dolayısıyla elde edilecek değer sayısal mı olacak, string mi olacak? İstediğiniz sonuca göre gerekli dönüşümü yapmalısınız. Daha sonra bu konuyu göreceğiz. Ancak şimdi küçük bir örnekle geçiştirelim.

  Kod:
  c = a+str(b)
  str fonksiyonu b sayısal değerini String tipe dönüştürüyor.

 3. 3
  tuteme
  Yeni Üye
  slm super bir paylaşım devamını bulmadım :(

 4. 4
  61oflu
  Yeni Üye
  kardeş ellerine sağlık devamını bekliyoruz

 5. 5
  İsmail
  Üye
  PYTHON Nedir? PYTHON Ne işe yarar ? PYTHON Özellikleri Nelerdir?
  Bilgi için teşekkürler. 6. 6
  KatilKurt28
  Yeni Üye
  Teşekkürler güzel anlatmışsın.

 7. 7
  Barthes
  Yeni Üye
  arkadaşlar selam..matematik bölümü son sınıf öğrencisiyim..ve yarına python programı ile vermem gereken bir projem var...hoca programı çok kısa anlattığı için verdiği projenin de aslında "gerçek anlamda bi proje" olmadıgını ve ev ödevi niteliğinde olacak kadar basit olduğu söylesede çok zorluk çekiyorum..ve son umut sizlerin yardımını bekliyorum..ödevi aşağıda belirteceğim..yardım ederseniz bu iyiliğinizin karşılığını nasıl ödeyebileceğimi bilemem(ne kadar ödemek istesemde) ama çok minnettar olurum...saygılar..sevgiler..

  a,b,c Pisagor üçlüleri:

  s>t>=1 koşulu ile, s ve t herhangi tek tamsaylar olup, ortak çarpanları
  (common factor) olmayacak şekilde seçilmişlerdir. Bu durumda

  a= (s*t)
  b= [(s**2)-(t**2)]/2
  c= [(s**2)+(t**2)]/2

  ifadeleri doğrultusunda a,b,c değerlerini bulunuz

+ Yorum Gönder
python ne işe yarar,  python nedir ne işe yarar,  python ne ise yarar,  python programlama dili özellikleri