2.Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Tutumu

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve TC. İnkılap Tarihi Bölümünden 2.Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Tutumu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  2.Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Tutumu

  Reklam  2.Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Tutumu

  Forum Alev
  İkinci Dünya Savaşı döneminde Türkiye, jeopolitik öneminden dolayı iki blok tarafından da savaşa çekilmek istendi. Ancak dış politikada barışçı bir politika izleyen Türkiye savaşın sonlarına kadar savaşa katılmayarak, tarafsızlığını korudu. Bu arada her iki blokla da diplomatik ilişkilerini kesmedi.
  1939 yılında Türkiye, İngiltere ve Fransa ile yakınlaşma içine girince Almanya bu durumdan rahatsız oldu. Türkiye’ye karşı uzlaşmaz bir tavır sergiledi.
  Sovyet Rusya da Alman tehlikesine karşı Türkiye’yi kendi yanına çekmek istiyordu.
  Türkiye Akdeniz’in güvenliği için İngiltere ve Fransa ile antlaşma imzaladı. İtalya, Almanya ve Sovyet Rusya bu durumdan memnun olmadı.
  Balkanları ele geçiren Almanya’nın Türkiye için de büyük bir tehdit haline gelmesi üzerine, Sovyet Rusya ile 1941’de saldırmazlık antlaşması yapıldı
  İngiltere ve Fransa’nın, Türkiye’nin savaşa girmesi konusundaki baskıları üzerine Almanya Türkiye’ye saldırmayacağına dair garanti verdi. 1941 yılında bu kez Almanya ile saldırmazlık antlaşması yapıldı.
  1943’te İngiltere ile Türkiye arasında Adana’da bir konferans yapıldı. Adana Konferansı İngiltere ve Fransa ile ilişkileri daha da geliştirdi.
  1943 yılında Kahire Konferansı’nda Türkiye yeniden savaşa girmeye zorlandı.
  23 Şubat 1945’te Türkiye isteklerinin yerine getirilmesi üzerine formalite olarak savaşa girdi. Türkiye Almanya ve Japonya’ya savaş ilan etti, ancak savaş zaten bitmek üzere idi.

  Türkiye Açısından ikinci Dünya Savaşı’nın Sonuçları:
  Türkiye savaşa girmemiş, ancak savaştan olumsuz yönde etkilenmiştir. Savaş boyunca büyük bir ordu silah altında tutulmuş. Ekonomi durmuş, fiyatlar hızla artmış, birçok madde bulunamaz hale gelmiş veya karaborsaya düşmüştür.
  Savaş sonrası tüm dünyada esmeye başlayan özgürlük ve demokrasi rüzgarlarına, gerekse savaş sıkıntılarının getirdiği toplumsal tepkilere seyirci kalınmadı. 1946’da çok partili hayata geçildi.
  Türkiye, izlediği taktik sayesinde savaştan en az zararla çıkmayı başardı. Türkiye gerek Müttefik gerekse Mihver Devletlerden gelen baskılara karşı koyarak tarafsızlığını korumuştur.
  Türkiye, izlediği siyasetle milli bağımsızlığından taviz vermeyeceğini ispatlamıştır.
  Türkiye, sonu belli olmayan maceralara girerek toprak büyütmek meraklısı olmadığını göstermiştir.
  Savaş sonunda Türkiye, Müttefik Devletlerin yanında resmen yer aldı.
  Birleşmiş Milletler Bildirisine imza atarak bu örgütün üyesi oldu. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 2.Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Tutumu

  Reklam  Türkiye Yalta Konferansı'na katılmak ve Birleşmiş Milletler'in asil üyeliğine seçilebilmek için II. Dünya Savaşı'nın sonuna doğru Almanya'ya simgesel bir savaş açmıştır.+ Yorum Gönder
2. dünya savaşında türkiyenin tutumu,  1.ve2.dunya savasinda turkiyenin tutumu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi