Kuva-Yi Milliye (Milli Kuvvetler) Hareketi'nin Özellikleri

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve TC. İnkılap Tarihi Bölümünden Kuva-Yi Milliye (Milli Kuvvetler) Hareketi'nin Özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Kuva-Yi Milliye (Milli Kuvvetler) Hareketi'nin Özellikleri

  Reklam  Kuva-Yi Milliye (Milli Kuvvetler) Hareketi'nin Özellikleri

  Forum Alev
  Kuva-yi Milliye; Mondros Ateşkesi'nin ardından başlayan işgal hareketlerine karşı direnişe geçen milli güçlere verilen isimdir.

  Kuva-yi Milliye birliklerinin özellikleri

  - Düzenli bir ordu değillerdi. Eli silah tutan herkesin katılabileceği küçük silahlı birliklerdi.
  - İçlerinde eski ordu mensupları, efeler, eşkıyalar ve halkın her kesimi vardı. Bütün bu farklı insanlar, vatan topraklarını savunmak düşüncesiyle örgütlenmişlerdi.
  - Birliklerin bütün ihtiyacı halk tarafından karşılanıyordu.
  - Batı Anadolu'da yapılan Balıkesir-Alaşehir Kongreleri Kuva-yi Milliye birliklerinin gücünü arttırdı.
  - Bu kongreler sonucunda Batı Cephesi oluştu.
  - İlk olarak Yunanlıların Batı Anadolu'daki işgallerine karşı kuruldular.
  - Yaptıkları çete savaşları ile düzenli ordu kuruluncaya kadar düşman kuvvetlerini oyalayarak TBMM'ye zaman kazandırdılar.
  - Bölgesel olarak kuruldular. Bulundukları bölgeyi savunmayı amaçlıyorlardı.
  - TBMM'ye karşı çıkan ayaklanmaları bastırmada büyük yararlılıklar gösterdiler. Ancak düzenli ordu kurulunca bazı Kuva-yi Milliye birlikleri de orduya katılmamak için ayaklandı.

  Kuva-yi Milliye birliklerinin en önemli yararı, Türk milletinin kurtuluş umudunu güçlendirmesi ve milli şuurun oluşmasını sağlamasıdır. Kuva-yi Milliye birlikleri en büyük başarıyı Güney Cephesi'nde Fransızlara karşı kazandılar. Türlü imkansızlıklar içinde Fransız ordusuna karşı koyarak Maraş ve Urfa’yı işgalden kurtardılar.

  Kuva-yi Milliye birlikleri belirli bir merkezi yapıdan uzak ve bölgesel amaçlı kurulmuşlardı. Yeterli askeri bilgiye ve silaha sahip değillerdi. Bu nedenle Kuva-yi Milliye birliklerinin düşmanı yurttan atması beklenemezdi. TBMM'ye bağlı düzenli ordu kurulunca Kuva-yi Milliye birliklerinin görevi sona erdi. Ancak Kuva-yi Milliye ruhu vatanın kurtuluşunun sağlanmasına kadar yaşadı.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kuva-Yi Milliye (Milli Kuvvetler) Hareketi'nin Özellikleri

  Reklam  Kuva-yi Milliye Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında önemli rol oynamıştır, fakat her direniş örgütünün başında farklı bir liderin bulunması ve ihtiyaçlarını halktan karşılamaları düzenli ordunun kurulmasını zorunlu kılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi