Boğazlar Komisyonu

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve TC. İnkılap Tarihi Bölümünden Boğazlar Komisyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Boğazlar Komisyonu

  Reklam  Boğazlar Komisyonu

  Forum Alev
  Boğazlar Bölgesinin ve Boğazlar rejiminin kontrolü için Sevr ve Lozan antlaşmaları ile kurulan ve Motrö antlaşması ile kaldırılan milletlerarası komisyon.

  Osmanlı imparatorluğunun bağımsızlığına son veren Sevr Antlaşması ile boğazlar, milletlerin serbestçe geçebileceği bir yer olmuş ve burasının kontrolü Osmanlı imparatorluğundan alınarak milletlerarası Boğazlar Komisyonuna verilmiştir.

  Fakat Sevr Antlaşmasının, Türk milletini gerçek olarak temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmemesi üzerine bu antlaşma ile kurulmasına karar verilen Boğazlar Komisyonu kurulamamış; Lozan Anıtlaşması ile Boğazlar Komisyonu yetkileri Türk delegelerinin istediğine göre değiştirilerek kurulmuştur. Savaş gemilerinin ve askerî uçak gemilerinin boğazlardan geçerken kontrolünü üzerine alan bu komisyon, Montrö Antlaşması ile tamamen kaldırılmıştır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Boğazlar Komisyonu

  Reklam  Kurtuluş Savaşı'nın başlaması ile Sevr Antlaşması geçerliliğini yitirmiştir. Montri Boğazlar sözleşmesi günümüzde devam etmektedir.+ Yorum Gönder
boğazlar komisyonu ne zaman kuruldu,  boğazlar komisyonu ne zaman kaldırıldı,  boğazlar komisyonu hangi antlaşma ile kaldırıldı,  boğazlar komisyonu,  boğazlar komisyonunun kaldırılması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi