Darüleytam (Dârüleytâm)

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Sözlük Bölümünden Darüleytam (Dârüleytâm) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Darüleytam (Dârüleytâm)

  Reklam  Darüleytam (Dârüleytâm)

  Forum Alev
  1914’te, yetim ve öksüz kalan çocukları korumak amacıyla açılan yurtlar.
  Birinci Dünya Harbi sırasında bilhassa doğu, güneydoğu ve batıda birçok bölgemiz; Rus, İtalyan, Yunan ve Fransız işgal kuvvetlerinin kıyımına uğradı. Bu mezâlim sırasında açıkta kalan binlerce çocuk, İstanbul ve düşman işgaline uğramayan bazı vilayetlerimize getirildi. Bunlar, harbin başlarında İngiliz, Fransız, Rus ve İtalyanların boşalttıkları okullara yerleştirildiler. Bu okullara, “yetimler yurdu” mânâsına gelen Dârüleytâm denildi.
  1916’da kabul edilen kanunlarla, Dârüleytâmlara gelir bulunmak istendi ise de, bir netice alınamadı. İttihat ve Terakki Partisinin kötü idaresi dolayısıyla, sahipsiz kalan çocukların pek çoğu, açlık ve sefaletten hayatını kaybetti. 1918’de savaşın bitmesi ve mütârekenin imza edilmesinden sonra İstanbul’a gelen İtilaf devletlerinin, okul binalarına yerleşmesi sonucu, binlerce çocuk tekrar açıkta kaldı. Bunlardan bir kısmı, boş saraylara yerleştirilirken bir kısmı da İstanbul dışındaki vilayetlerde, kapatılan okullara yerleştirildiler. Kalan öğrenciler, İstanbul’da toplanıp, Şehir Yatı Mektebi adıyla Özel İdare'ye devredildiler. Bu öğrencilerden yetenekli olanlar, 1927’de Dârüşşafaka’ya alındılar. Kısa bir süre sonra, Dârüleytâm tamamen kaldırıldı.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Darüleytam (Dârüleytâm)

  Reklam  Günümüzde çocuk esirgeme kurumu olarak bilinen kimsesiz çocukların bakımını eğitimini ve ihtiyaçlarını gidererek,onlara bir yuva ortamı sağlayan kurumlardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi