Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Büyükçekmece

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Resimler Bölümünden Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Büyükçekmece ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Büyükçekmece

  Reklam  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Büyükçekmece

  Forum Alev
  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Büyükçekmece
  Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesinde bulunan, Büyükçekmece ile Mimarsinan arasında yer alan tarihi köprü.

  İstanbul'u Avrupa'ya bağlayan tarihi ticaret yolu üzerinde, Büyükçekmece Gölü'nün Marmara Denizi ile birleştiği noktada yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından inşa edilen köprü, İstanbul'a 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) Zigetvar Seferi'ne çıkarken, ordunun, Büyükçekmece Gölü ile denizin birleştiği bu noktadan sallarla karşıya geçmekte çok zorlanması üzerine buraya köprü yapılmasını emretmiştir. Ancak Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Kuşatması'nda öldüğü için köprü, oğlu II. Selim zamanında, 1567 yılında tamamlanmıştır.

  Köprünün girişindeki turistik alan içerisinde Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi de yer almaktadır.

  Mimar Sinan'ın Köprü, eserlerimin içerisinde şaheserimdir. dediği bu köprü, 636 metre uzunluğunda, 7,17 metre genişliğindedir. 4 ayrı bölümden ve 28 kemerden oluşan köprünün yapımı sırasında, gölün suları büyük tulumbalarla boşaltılarak, 40.000 m³ taş kullanılmıştır. 1986-1989 yılları arasında restore edilen köprü ilçenin sembolüdür.


 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü Büyükçekmece

  Reklam  büyük çekmecede deniz ile büyükçekmece gölü arasında bulunan ve halen duran köprü aktif olarak kullanılmasada tarihi izlerini görebileceğiniz şekilde dimdik ayakta durmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi