Sinan Paşa Camii Hakkında

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Resimler Bölümünden Sinan Paşa Camii Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Sinan Paşa Camii Hakkında

  Reklam  Sinan Paşa Camii Hakkında

  Forum Alev
  Sinan Paşa Camii Hakkında

  Sinan Paşa Camisi İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde yer alan Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş bir Osmanlı camisidir. İlçenin merkezinde yer alan Sinanpaşa mahallesine adını vermiştir.

  Cami Beşiktaş İskelesi karşısında yer alır. 1550-1553 yılları arasında Osmanlı Donanması'nın Kaptan-ı Deryası olan Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Sinan Paşa 1553 yılında öldüğünde cami inşa halinde bulunmaktaydı. O yüzden Sinan Paşa Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camisi'ne gömüldü. Cami ise 1555 yılında tamamlandı.

  Mimar Sinan'ın eseri olan bu cami dikdörtgen bir plan üzerine oturtulmuştur. Merkezi kubbe kemerlerle altı köşeli bir şekilde sütunlara dayandırılmış olup iki yanda ikişer kubbe bulunur. Kurulduğundan bu yana çeşitli tarihlerde onarım görmüştür. Mabedin son cemaat yerini medrese çevreler. Tek minareli olan caminin Hünkar mahfili yıkılmıştır. Caminin şadırvanının üstü havuzdaki suyun kirlenmemesi için mermer eteklikle kapatılmıştır. Mermer eteklik ve sütun başlıkları 16. yüzyıl Osmanlı işçiliğinin en güzel örneklerinden biridir.
  vikipedi


  İstanbul Sinan Paşa Camii Resimleri


  ..
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Sinan Paşa Camii Hakkında

  Reklam  osmanlının en büyük mimarı olan mimar sinanın güzel eserlerinde olan sinan camii oldukça kip ,şık görülmekte ve eski tarihi dokusuyla günümüzde ziyaret edilmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi