Nişancı Mehmet Paşa Camii Hakkında

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarihi Resimler Bölümünden Nişancı Mehmet Paşa Camii Hakkında ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Nişancı Mehmet Paşa Camii Hakkında

  Reklam  Nişancı Mehmet Paşa Camii Hakkında

  Forum Alev
  Nişancı Mehmet Paşa Camii Hakkında

  Nişancı Mehmet Paşa Camii, İstanbul'un Fatih ilçesinde Karagümrük semtinde Nişanca caddesindeki cami. 1584-1588 arasında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Tezkiretülbünyanda adı geçmeyen caminin Mimar Sinan'a ait olduğunu Evliya Çelebi yazar. Kuzeydoğu tarafında Keskin Dede yatmaktadır. Zamanında bir külliye olarak tasarlanan imaretten sadece cami ve türbe kalmıştır. Caminin içinde bir hazire bulunmaktadır.

  Deprem ve yangınlarda harap olmuş, tamir görmüştür. Sekizgen kubbeli baldaken köşelerde yarım kubbelerle desteklidir, taşıyıcı ayaklar duvarlarla birleşir. Kıble duvarı bir çıkıntıyla ve yan sahınlara bindirmeyle revaklar ve ayakların yalınlığı, eyvanlı sadelik bu camiye has bir özelliktedir. İki vaiz kürsüsü, galeri katları, tabhane odaları, harem girişi vardır.

  Avluda onikigen şadırvan bulunmaktadır,kubbeli çatısı ve 8 sütunu vardır. Doğan Kuban, bu caminin Sinan'ın son yapıtı olduğunu söylemektedir. Nişancı Mehmet Paşa türbesi, cadde girişinin solunda camiye diktir.
  vikipedi


  İstanbul Nişancı Mehmet Paşa Camii Resimleri


  ..
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Nişancı Mehmet Paşa Camii Hakkında

  Reklam  düşünün 1500 lü yıllar ve aynı manzara var camide şu an bile mükemmel görüntüsü bulunan camilerde orta çağda ibadet etmek çok zevkli olsa gerek mimarı konusunda çelişkiye düşülen camii. mimar sinan'ı eseri olduğu söylenen camii için bir çok uzman davut ağa tarafından yapıldığını düşünmektedir.+ Yorum Gönder
nisanci mehmet pasa camii karagümrük
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi