Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan Sonra İşgal Edilen Yerler Haritası

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Tarihimiz ve Tarihi Resimler Bölümünden Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan Sonra İşgal Edilen Yerler Haritası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan Sonra İşgal Edilen Yerler Haritası

  Reklam
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan Sonra İşgal Edilen Yerler Haritası

  Reklam  eline koluna bacağına sağlık 3. 3
  Ziyaretçi
  Bilgiler için teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  teşekkürler

 5. 5
  Ziyaretçi
  I like very much thank you it worked

 6. 6
  NormanCı
  Özel Üye
  İngiltere= Musul Urfa Antep Maraş Batum Kars SAMSUN Merzifon
  Fransa= Adana urfa antep maraş mersin dörtyol
  İtalya =Antalya Kuşadası Fethiye Bodrum Marmaris Konya
  Yunanistan =İzmir
  MONDROSTAN SONRA KURULAN CEMİYETLER


  I. ZARARLI CEMİYETLER :

  A) Azınlıkların Kurduğu Cemiyetler :

  *Mavri Mira : Rumlar kurmuştur. Batı Anadolu ve Trakya’yı Yunanistan’a dahil ederek Megalo İdeayı gerçekleştirmek istemişlerdir. Yunan Kızıl Haçı, Fener Rum Patrikhanesi, okullardaki izci teşkilatları ve diğer Rum cemiyetleriyle işbirliği içindedirler.


  *Etnik-i Eterya : Megalo İdea amacıyla 19. Yy. başlarında kurulmuş aynı amaçla Mondrostan sonra da faaliyetlerini sürdürmüş bir Rum cemiyetidir.

  *Rum Pontus Cemiyeti : Fatih'in 1461'de ortadan kaldırdığı Trabzon Rum İmparatorluğunu yeniden kurmak için çalışmalar yapmıştır.


  *Hınçak ve Taşnak Cemiyeti : Çukurova’dan Trabzon’a çizilen bir hattın doğusunda kalan bütün topraklarda bir Ermeni devleti (Magna Armania) kurak için çalışmalar yapmışlardır.


  *Alyans-İsrailit (Makkabi) Cemiyeti : Yahudi azınlık tarafından ekonomik, dini ayrıcalıklarını sürdürmek amacıyla kurulmuştur.  Türkler Tarafından Kurulan Milli Varlığa Düşman Cemiyetler :

  *İngiliz Muhipler Cemiyeti : İngilizlerle iyi geçinerek ülkeyi en az zararla kurtarmak isteyen ve İngiliz mandasını savunan bu cemiyette padişah Vahdettin, Sadrazam Damat Ferit gibi kimseler de üyedir.


  *Teali İslam Cemiyeti : Halifeye ve İslamiyet’e kesin bağlılıkla kurtuluşun gerçekleşeceğine inanmışlardır. İlmi, ahlaki, sosyal yollarla siyaset yapmışlardır.


  *Wilson Prensipleri Cemiyeti : Amerikan mandasını savunmuşlardır.

  *Sulh ve Selamet-i Osmaniye Cemiyeti : Kurtuluşun Osmanlı saltanatına bağlılık ve padişaha kesin itaatle mümkün olacağına inanmışlardır. Meşruti demokrasiyi ilke edinmişlerdir.

  *Kürt Teali Cemiyeti : Doğu Anadolu�da bağımsız bir Kürt devleti kurmak için kurulmuşsa da halkın fazla desteğini alamamıştır.

  *Hürriyet ve İtilaf Fırkası : 20. Y.y. başlarında İttihat Terakkiye muhalif olarak kurulmuş Mondrostan sonra da milli mücadeleye karşı faaliyet sürdürmüştür.


  *Trabzon Adem-i Merkeziyet Cemiyeti : Trabzon ve çevresinde bağımsız bir Türk devleti kurmak istemişler, zamanla milli mücadele safına geçmişlerdir.

  II.YARARLI CEMİYETLER :

  * Trakya ve Paşaeli Cemiyeti : Trakya ve çevresini özellikle Mavri Miranın faaliyetlerine karşı korumak amacıyla kurulmuştur. İlk kurulan cemiyettir.


  * İzmir Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti : Batı Anadoluyu Rumlara karşı korumak amacıyla kurulmuştur. İzmirin işgali sonrası Anadoluya milli mücadele için cephane taşımışlardır.


  * Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti : Bir yandan Rum Pontus cemiyetine diğer yandan Adem-i merkeziyet cemiyetine karşı faaliyet gösteren, Trabzon ve çevresini korumaya çalışan cemiyettir.

  * Kilikyalılar Cemiyeti : Çukurova bölgesini Ermenilere ve Fransızlara karşı savunmak amacıyla kurulmuştur.


  * Harekat-ı Milliye ve Redd-i İlhak Cemiyeti : İzmirin Yunanlılarca işgaliyle beraber ilhakı önlemek amacıyla kurulmuştur. İşgallere karşı fiilen karşı koymuşlardır.


  * Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti : Merkezi Sivas olmak üzere kurulmuş ve kısa sürede bütün vatana yayılmıştır. İşgalleri protesto ettikleri gibi Milli Mücadele�ye para ve Mal yardımı sağlamışlardır.

  * Milli Kongre Cemiyeti : Türk halkının haklılığını basın yoluyla Dünya kamuoyuna duyurmayı amaçlayan bir cemiyettir. Silahlı direnişi düşünmemiştir.


  * Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti : Doğu Anadoluda Ermeni devletinin kurulmasına engel olmak amacıyla ortak savunma kararı almış bir cemiyettir.

  Not-1: Cemiyetlerin hemen hepsinin kuruluşunda dayandıkları nokta Wilson ilkeleridir.

  Not-2: Milli cemiyetler kendi bölgelerin kurtarmak için kurulmuş, Sivas kongresinde� Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleşmişlerdir.

  Not-3: Milliyetçilik ve bağımsızlık amacıyla Mondros Müterakesi’nden sonra kurulmuşlardır.

  Not-4: Başlangıçta basın-yayın yoluyla mücadeleyi, gerekirse silahlı direnişe geçmeyi amaçlamışlardır.


  Alıntıdır

 7. 7
  Ziyaretçi
  merhaba tesekkurler Çok beğendim

 8. 8
  cihat10
  Üye
  tesekkürler

 9. 9
  Ziyaretçi
  bu işgal edilen yerlerin amaçlarını yazarmısınız acilen

 10. 10
  Ziyaretçi
  Saolun varolun

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan Sonra İşgal Edilen Yerler Haritası

  Reklam  bilgileriniz için teşekkürler

 12. 12
  Ziyaretçi
  süperrrrrrrr

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
mondros ateşkes antlaşması haritası,  mondros ateşkes antlaşmasından sonra işgal edilen yerler,  mondros ateşkes antlaşmasından sonra işgal edilen yerler haritası,  mondros ateşkes antlaşmasından sonra işgal edilen yerlerin haritası,  mondros ateşkes antlaşması işgal haritası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 49 kişi