Gizemli Yapıtlar; Machu Picchu

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Gizemli Yapıtlar; Machu Picchu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Gizemli Yapıtlar; Machu Picchu

  Reklam  Gizemli Yapıtlar; Machu Picchu

  Forum Alev


  Machu Picchu

  And Dağları'nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olan bir İnka antik şehridir.

  Kuruluş amacı ve şehrin İnkalar için taşıdığı anlam bugüne kadar halen tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipuçlarının azlığı nedeniyle, sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden şehrin gerçek ismi bilinmemekte ve şehir ismini, yakınlardaki bir dağ zirvesinden almıştır.
  Şehirde, içinde 100 den fazla insan iskeletinin bulunduğu 50'den fazla mezar keşfedilmiştir. Bu mezarların bulunmasının ardından şehrin, İnkalar'ın yetiştirme ve disiplin yeri olduğu teorisi ortaya atılmış, ancak bugün bu teori geçerliliğini yitirmiştir. Bugün daha çok kabul gören teori ise, şehrin 700 den fazla İnka asil ve din adamına ev sahipliği yaptığı ve onlar için inşa edildiği yönündedir.

  Şehrin kalıntıları 24 Temmuz 1911'de, Hiram Bingham yönetimindeki Yale Üniversitesi'nin yaptığı bir bilimsel gezi sırasında tesadüfen bulunmuştur. Bingham Machu Picchu'yu keşfettiği sırada aslında, 1536 yılında İspanyol istilacı Pizarro'dan kaçan son İnkalar'ın sığındıkları gizemli İnka şehri Vilcabamba'yı aramaktadır ve şehri bulduğunda da, Vilcabamba'yı bulduğunu sanmıştır. Bugünse, Vilcabamba'nın 70 km daha ileride, ormanların içinde olduğu biliniyor.

  Machu Picchu'nun aslında 2 yıl öncesinden keşfedildiği, ama şehrin altınlarının ABD'ye götürülmesi için Bingham'ın zaman kazanmak istediği de iddia edilmektedir. Bir diğer iddia ise yerliler tarafından dile getirilmiştir, yerliler şehrin 1901 yılında bulunduğunu, Bingham'ın da bunu duyarak bölgeye geldiğini ve Machu Picchu'ya da köylüler getirildiğini söylemektedirler.

  Her ne kadar gizemi tam olarak çözülememiş olsa da Machu Picchu'nun İnkalar için özel bir yer olduğu kesindir ve şehir İnkalar'ın şahane duvar işçiliklerinden örneklerle doludur.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Gizemli Yapıtlar; Machu Picchu

  Reklam  Peru sınırları içinde Ant dağlarında bulunan gizemli şehir 20.yüzyıl başlarında tesadüfen keşfedilmiştir.İnkalıların yaşadıkları burası aslında ne için yapıldığı tam anlamı ile bilinmemekle beraber saklanmak ve sığınmak amacı ile yapıldığı zannedilmektedir.Her yıl binlerce turistin geldiği bir yerdir.+ Yorum Gönder
machu picchu gizemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi