Mardin Müzesi, Mardin Müzesi Hakkında, Mardin Müzesi Resimleri

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Mardin Müzesi, Mardin Müzesi Hakkında, Mardin Müzesi Resimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Mardin Müzesi, Mardin Müzesi Hakkında, Mardin Müzesi Resimleri

  Reklam  Mardin Müzesi, Mardin Müzesi Hakkında, Mardin Müzesi Resimleri

  Forum Alev
  MARDİN MÜZESİ

  Mardin Merkez 1. Cadde Cumhuriyet Alanı Atatürk heykeli yanındadır. Binanın doğu tarafına bitişik olan Meryem Ana Kilisesi'nin müzeye bakan kapalı portalındaki kitabeye göre bina, 1895 yılında Antakya Patriği İgnatios Behnam Banni tarafından Süryani katolik patrikhanesi olarak yaptırılmıştır.
  Daha sonraları askeri garnizon, M.S.P. İl teşkilatı, kooperatif binası, sağlık ocağı ve polis karakolu olarak kullanılmıştır.
  Binayı Süryani Katolik Vakfı'ndan satın alan Kültür Bakanlığı 1988 yılında bunu restore etmeye karar vermiş ve 1995 yılında da bina müze olarak hizmete açılmıştır. Bu ana kadar eski müze Artuklu sultanlarından Sultan İsa tarafından, 14. yüzyıl başlarında yaptırılan Zinciriye Medresesinde faaliyet gösteriyordu.
  Yeni müze binası tamamen kesme kalker taşından yapılmıştır. İç ve dıştaki tonoz, kemer, korkuluk ve sütun başlıklarında eşsiz süslemeler mevcuttur.


  Müze üç katlıdır:
  Birinci katta; danışma yeri, konferans, sergi ve dinlenme salonları,
  İkinci katta; etnografya sergi salonu, kütüphane ve eser depoları;
  Üçüncü katta ise Girnevas Höyük kazısında çıkarılan kimi eserlerle, satın alınarak müzeye kazandırılan arkeolojik eserlerin sergilendiği salonlar ve idari bölümler yer almaktadır.
  Müzedeki eserler; M.Ö. 4000'den, M.Ö. 7. yüzyıla kadar olan döneme ait eserlerdir. Arkeolojik salonlarda Eski Tunç, Asur, Urartu, Grek, Pers, Hellenistik, Roma, Bizans, Büyük Selçuklu, Artuklular ve Osmanlı devirlerine ait tabletler, silindir ve damga mühürler, kült kapları, figürinler, takılar, keramikler, altın, gümüş ve bakır sikkeler, gözyaşı şişeleri ve kandiller sergilenmektedir.
  Etnografya salonunda ise Mardin ve çevresine, bilhassa Midyat İlçesi'ne özgü gümüş işlemeciliğinin seçkin örnekleri olan kolyeler, küpe, bilezik, halhal, alınlık, saçlığın yanı sıra, eski giysiler, kılıçlar, kahve (mırra) takımları, hamam eşyaları, tespihler, ısınma araçları ve bakır eşyalar da sergilenmektedir.
 2. 2
  aSsude
  Usta Üye

  --->: Mardin Müzesi, Mardin Müzesi Hakkında, Mardin Müzesi Resimleri

  Reklam


 3. 3
  ESKİÇERİ.
  Özel Üye
  mardin gibisi yok .. gelin herkesi bekliyoruz :) 4. 4
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı teşekkürlerrr

+ Yorum Gönder
mardin müzesi,  müze resim ve yazılar,  mardinin tarihi müzeleri,  müze resim ve yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi