Selimiye Camii Hakkında Bilgiler

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Tarih ve Yapıtlar Bölümünden Selimiye Camii Hakkında Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Selimiye Camii Hakkında Bilgiler

  Reklam  Selimiye Camii Hakkında Bilgiler

  Forum Alev
  Edirne'deki ünlü Türk camii.

  Kanunî Süleyman'ın oğlu Selim II tarafından Edirne'de ünlü mimar Sinan'a yaptırılan Selimiye Camii selâtin camilerinin en ünlülerinden biridir. Yapımı 1569'dan 1675'e kadar 6 yıl sürmüş ve yaptıran padişahın adıyla anılması için de Selimiye adı verilmiştir.

  Mimar Sinan bu camiyi yaparken o zamana kadar hiç bir mimarın başa-ramadığı bir işi başarmış önceki bü-yük cami ve kiliselerde görülmemiş bir ustalıkla bütün camiyi tek bir kubbeyle örtebilmiştir. Bu yüzden Mimar Sinan'ın şöyle dediği söylenir: «Şehzade Camii'ni çıraklığımda Süleymaniye Camii'ni kalfalığımda Selimiye'yi ustalığımda yaptım».

  Gerçekten de o zamana kadar bu gibi eserlerde ana kubbe kademeli olarak yarım kubbelerin üstünde yükselirdi. Sinan bu camide ana kubbeyi 8 filayağına dayanan sekiz köşeli bir kasnak üzerine oturtmuştur. Kasnak filayaklarına filayakları da dış desteklere kemerlerle bağlanmıştır. Kubbenin yüksekliği 1586 m'dir (Ayasofya'nın kubbesinden l m daha yüksek). Caminin içi İznik çinileriyle süslenmiştir.

  ÜÇ ŞEREFE ÜÇ MERDİVEN

  Caminin dört köşesinde yer alan dört minarenin dördü de üç şerefelidir. Giriş kapısının iki yanındaki minarelerin üç şerefesine üç ayrı merdivenle çıkılır. Öteki minareler birer merdivenlidir; her birinin yük-sekliği 70889 m'dir. Minarelerin kubbeye yakınlığı camiye ayrı bir estetik güzellik vermektedir.

  Selimiye bir külliye olarak yapılmıştır. Taş duvarlarla sınırlı geniş avlunun içinde dârülsıbyan (çocuk okulu) dârülkurra (Kur'an kursu) ve medrese vardı. Ortasında oymalarla süslü bir şadırvan bulunan revaklarla çevrili Selimiye Medresesi şimdi müze haline getirilmiştir. Caminin cümle kapısı mermer sarkıtlarla süs-lenmiştir. Avlunun dış kapısında bile ince bir işçilik göze çarpar 2. 2
  aSsude
  Usta Üye

  --->: Selimiye Camii

  Reklam
 3. 3
  Ziyaretçi
  Allah razı olsun güzel bir paylaşım+ Yorum Gönder
selimiye camii hakkında bilgi,  selimiye camii hakkında kısa bilgi,  edirne selimiye camii hakkında bilgi,  edirne selimiye camii kısa bilgi,  selimiye cami hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi