Fantastic 4 İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Fantastic 4 İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Fantastic 4 İnceleme

  Reklam  Fantastic 4 İnceleme

  Forum Alev
  Bir Marvel yapımı olan, yıllar boyunca çizgi romanlarını okuduğumuz ve benim büyük bir zevkle çizgi filmini izlediğim Fantastic 4'un bir gün oyununu da oynayacağımı hiç düşünmemiştim. Halen yayınlanan çizgi filmlerini hiç sıkılmadan seyrederim. Eğlenceli, kaliteli ve müthiş özellikleri olan karakterler, ilginç düşmanlar, oldukça ilgi çekici maceralar ve farklı konusuyla kendisini izletirmeyi başaran bir çizgi filmdir Fantastic 4. Çizgi romanları da aynı ölçüde güzel ve eğlencelidir (Tabi ki çizgi romanlara merakı olanlar için). Fantastic 4 da diğer Marvel çizgi romanları gibi çok kalitelidir. Ama onlar arasında ayrı bir yeri vardır.

  Fantastic 4'un filmi sinemalarda 12 Ağustos itibariyle yayınlanmaya başlayacak. Filminin ne kadar başarılı olacağını bilemem ama benim tek temennim çıkacak olan oyunun çok kaliteli olmasıydı. Çünkü o çizgi filmdeki karakterlerle oynamak benim için çok güzel bir duygu olacaktı ve bunu kaliteli bir oyunda yaşamak istiyordum. En sonunda oyunda çıktı ve Fantastik Dörtlü'deki karakterlerle oynama fırsatını bulmuş olduk. Bu fırsata kavuştuk ama oyun ne denli kaliteli? Bize aradıklarımızı, beklediklerimizi sunabiliyor mu? Karakterler oyuna ne kadar iyi aktarılabilmiş?

  Hayır! Hayır! Bize Ne Oluyor?

  Tahmin edebileceğiniz üzere çizgi romandaki konu oyunda da neredeyse birebir kullanılmış (hafif süslemeler olmuş). Oyuna karakterlerimizi tanıyarak başlıyoruz. 5 ana karakter var. Fantastic 4 ve onların baş düşmanları Dr. DOOM. Fantastic 4'da ise başta Mr. Fantastic lakaplı dahi bilimadamı Reed Richards, onun sevgilisi olan Invisible Woman (Görünmez kadın) lakaplı Susan Storm (Sue Storm), onun kardeşi Alev Adam lakaplı Johnny Storm ve arkadaşları Ben Grimm (Thing, Taş Adam).

  Oyuna çok kaliteli bir video ile giriş yapıyoruz. Yerde yatan Dr. Doom'a doğru "acaba öldü mü, ama niye, nasıl?" diyerekten yaklaşan Fantastik Dörtlü, Dr. Doom'un bir anda müthiş bir şok dalgası saçarak kalkması sonucu kendilerini yerde bulurlar. Sadece Sue ayaktadır ve Dr. Doom'un artık bitti diyerek saldırısına koruma kalkanıyla karşı koyar. O anda hikayemizin başına dönüyoruz ve olayları en baştan yaşıyoruz. CEO Von Doom Endüstrisi; Araştırmacı bilimadamı Reed Richards, bilimadamı Dr. Victor Von Doom, genetik araştırma uzmanı ve yöneticisi Sue Storm, test pilotu ve astronot Johnny Storm ve Nasa'dan test pilotu ve astronot Ben Grim. Karakterleri ve neci olduklarını gördükten sonra hikayemizin devamını izliyoruz. Ben Grimm ve Reed Richards hariç diğer ana karakterlerimiz Von Doom Endüstrisinde görevliler.

  Endüstri sahibi olan Dr. Doom bir uzay araştırma gezisi için Dr. Reed Richards'la bir anlaşma yapar ve geziyi yapacak ekip kurulur. Bu ekip sonradan Fantastic 4'lü olacak grup ve Dr. Doom'dan oluşmaktadır. Fakat bu araştırmada bazı terslikler olur ve oluşan patlamalar sonrasında tüm ekip kozmik ışınlara maruz kalırlar. Aslında çizgi filminde burası daha iyi anlatılmıştı; her karakter kozmik ışınlara maruz kaldıklarında ne durumda iseler o hali almışlardı. Patlama sonrasında Ben Grimm ağır bir cismin altında kalmış ve onu tüm gücüyle kaldırmaya çalışıyordu ve o yüzden çok güçlü bir yaratığa dönüştü. Sue Storm bir yerde sıkışmış ve ezilmişti. O yüzden görünmez kadın oldu (bağlantılı). Reed Richards'ın da bacakları bir cismin altında kalmış ama oradan zor durumda olan sevgilisine uzanmaya çalıştıgından esnek adam olmuştu. Johhny ise patlamayla oluşan alevlerin arasında kalmış ve alev adam olmuştu.

  Oyunda ise, fazla detay gösterilmeden, hepsi bir şekilde bu özelliklere kavuşurlar. Dr. Doom da bir şekilde o özelliklere kavuşur. Zamanında sevdiği kadın Sue Storm'un kendisine değil de Reed Richards'a aşık olmasından dolayı Dr. Richards'a ve onun etrafındakilere gizlice büyük bir nefret duymaktadır. Fantastic 4 kurulduğunda ise, kendisi de kavuşmuş olduğu kozmik gücünü onlara düşmanlık yaparak kullanmayı tercih etmiştir. Reed, Sue ve Johnny kozmik ışınlara rağmen görüntüsel olarak değişmezken, Von Doom'un yüzü büyük ölçüde tahrip olmuş ve maskeyle dolaşmak zorunda kalmıştır. Fakat en büyük ve kendisi açısından üzücü değişim ise Ben Grim'de olmuştur. Taştan, çirkin bir deve dönüşmüştür. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Fantastic 4 İnceleme

  Reklam  Çok Kötü Bir Kabus Görüyor Olmalıyım..!

  Oyunda hikayeyi birebir oynayarak yaşıyoruz. Patlama anında, dönüşümlerinde, patlamadan sonra götürüldükleri araştırma merkezinde ve oradan kaçışlarında, sokaklardaki ilk kahramanlıklarında, ilk insan hayatı kurtarmalarında ve son olarak birleşerek Fantastik Dörtlü'yü kurmalarında hep kontrolümüz altında ve birebir yaşayarak oynuyoruz. Merkezden kaçtıktan sonra ilk olarak görüntüsünden dolayı kendini saklayan Ben Grimm ile basit sokak serserilerine karşı savaşarak başlıyoruz. Bir kadını kurtarıyoruz. Daha Sonra Sue Storm ve Reed Richards ile aynı sokaklarda mücadele veriyoruz. Oyunun güzel yanlarından biri de burada. Bir bölümde birden fazla karakter bulunuyor olsa bile karakterler arasında geçiş yaparak anlık olarak istediğimiz karakteri yönlendirebiliyoruz. Zaten her karakterin özelliklerine göre yapabildikleri bazı küçük görevler karşımıza çıkıyor. Güç gerektiren yerlerde Ben Grimm'e ihtiyaç duyduğumuz gibi, görünmeden gitmek gerekiyorsa Sue Storm'u kullanabiliyoruz. Diğer karakterlerde aynı şekilde özelliklerine göre küçük görevlerde işimize yarıyorlar.

  Bu şekilde kahramanlarımız sokaklarda mücadele ederlerken, birbirleriyle karşılaşırlar ve Reed Richards bir grup olmaları gerektiğini, beraber çalışarak çok daha güçlü ve başarılı olabileceklerini ve böylece insanlara daha fazla yardım edebileceklerini söyleyerek kozmik ışınlar sonucu özellikler kazanmış bu kişileri bir araya toplamak ister ve sonuç olarak o müthiş ekip kurulur. Reed Richards hemen tüm üyelere özelliklerine göre giysiler hazırlar. Kendisine tamamen esnek bir giysi, Sue'ya görünmezliğni destekleyen, Johhny'ye alevlere ayanıklı bir giysi hazırlanmıştır. Ben Grimm'i söylemeye gerek yok, o üstü açık geziyor :)

  Dr. Kıyamet, Fantastik Dörtlü Senin Kıyametin Olacak

  Oyun şu ana kadar anlattığımız şekilde, kozmik ışınlar sonucu değişen Fantastic 4'un Dr. Doom'a karşı vermiş oldukları amansız mücedeleyi konu alıyor. Dr. Doom elindeki gücüyle bir bölgeyi ele geçirmiş ve orada diktatörlük bir düzen kurup kendisi de oranın lideri olmuştur. Tüm kötülüklerini dünyaya oradan yaymaktadır.

  Oyunda Single Player ve Co-Up modları bulunuyor. Bunun dışında oynanabilen Arena Fight ve Bonus bölümleri var. Arena Fight'ta bir alanda düşmanlarla birebir veya çoklu dövüşme fırsatı var. Bir nevi dövüş oyunu modu diyebiliriz. Single Player ve Co-Up modları ise tamamen klasik. Fakat Single Player modunda küçük bir fark var, daha önce de söylemiş olduğum gibi, çok karakterin olduğu bölümlerde bölüm içerisinde istediğimiz anda istediğimiz karakteri yönlendirebiliyoruz (Bölümde olan karakterlerden). Co-Up modunda ise bir arkadaşınızla farklı controller'lar (Gamepad vb.) sayesinde birlikte oynayabilirsiniz.

  Oyun yapı olarak çok detaylı, ancak çok fazla rahatlık ve geniş bir alan sunan bir oyun değil. Kullanılan karakterlerle, yüzeysel olarak devam eden ve konu dışına bir nebze dahi çıkılamayan bir oyun yapısı var. Hikayeyi aynen takip etmek durumundayız yani. Oyunda ilk dikkat çeken şeylerden biri kamera açılarının gıcıklığı. Evet her ne kadar fareyle sağa sola istediğimiz gibi kamerayı çevirebilsek de, yukarı ve aşağı o kadar az değişiyor ki, yer yer oynamak işkence halini alıyor. Ayrıca kontroller de bu rahatsızlığı arttırır cinsten. Size tavsiyem kontrolleri elinizle ayarlayın. Yön tuşları harflerin üzerinde ve aksiyon tuşları ise numpad'de. Yani klavyenin en sağındaki sayılarda.

  Oyunda tuşları ve hareketleri öğrenmeniz biraz zaman alacak diyebilirim. Bunun dışında yapabileceğimiz bir çok kombo var. Buralarda ise oldukça hoş görüntülerle karşılaşıyoruz ki bence bu oyunun en büyük artılarından. Ayrıca ilerledikçe kombolar öğreniyor ve elimizdeki kombolorın etkisini geliştiriyoruz. Bölüm içerisinde birbirine benzeyen karakterler geliyor. Bu şekilde bazen uzun süre aynı karakterlerle savaşmak sıkıcı olabiliyor. Bazı bölüm sonlarında ise bizi oldukça zorlu düşmanlar bekliyor. Fakat bence burada oyunu zorlaştırmak adına biraz abartıya kaçmışlar. Fantastic Dörtlü için irikıyım bir sokak serserisi hiç te zorlayıcı olmamalıydı bence (iri bir adam dev bir taş kütlesini nasıl olurda bir tokatla yerlerde süründürür). Bu bence büyük bir eksik. Şahsen Fantastic Dörtlünün gücünü oyunda çok daha iyi hissedebilmek isterdim.

  Oyunda güç göstergesi ve onun altında özel hareketler yapabilmek için gerekli olan enerji göstergesi var. Kombolar için değil de klavyeden "f" tuşuna basılı tuttugumuzda aksiyon tuşlarıyla yapabildiğimiz özel hareketler için geçerli olan bir enerji bu. Ben bu açıdan oyundan büyük bir zevk aldım diyebilirim. Gerçekten süper hareketler yapma imkanınız var. Tabii ki komboları ve özel hareketleri öğrenmek ve onlara alışmak biraz zaman alabilir. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Oyunda karşınıza çıkan düşmanı öldürmek ve insanlara zarar verenleri engellemek baş amaçlarımız. Bir yaratık size saldırdığı gibi çevrede gezinen insanlara da saldırabiliyor. Bize ise orada bulunan masum insanları kurtarmak düşüyor. Çevredeki eşyalarla etkileşim ise oldukça iyi. Oyunda görebildiğiniz neredeyse herşeye zarar verebiliyorsunuz. Bir özel hareket yaptığınızda çevreye olan etkisini görebiliyorsunuz ve bu kalıcı oluyor. Ben Grimm'le yere sert bir düşüş yaptıgınızda yerin çatlaması veya çökmesi örnek gösterilebilir. Karakter, gücü yettiğince etraftaki cisimleri kaldırıp düşmana atabiliyor. Ben Grimm için bu konuda neredeyse hiç sınır yok :) Yapay zeka ise kısmen iyi denilebilir. Düşmanlar aptalca savaşıyorlar fakat oyundaki ana karakterler gerçekten çok akıllıca davranıyorlar (Siz kontrol ettiğinizde çok daha fazla güç kaybediyorsunuz). Sürekli olarak kombolar, akıllı ve zamanlı savunma ve saldırı hareketleri yapıyorlar. Yapay zeka bu manada iyi sayılabilir. Oynanabilirlik ise kamera açıları çok kötü olduğundan çok iyi diyemiyorum. Fakat tuşlara alıştığınızda, kamera açılarını düşünmezsek, oyunu oynamak oldukça kolay bir hal alıyor. Bölüm sonlarında gelen büyük düşmanlar dışında çok fazla zorlanmıyorsunuz.

  Evet Reed, Seni Grafiklerinin Düşük Olmasına Rağmen Seveceğim...

  Oyunda ara videolar çok iyi hazırlanmış ve grafikleri de bir o kadar iyi. Ama maalesef oyun içi grafikleri çok iyi denilebilecek düzeyde değil. Çok kötü değil ama bence çok daha iyi olmalıydı. Efektler oyuna iyi yansıtılmış ama, karakterlerde de detaydan çok kaçılmış. Örneğin, Reed'in belinin uzayan yerleri photoshop kullananların bileceği smudge tool (bir bakıma uzatma aracı) ile çekilip uzatılmış gibi duruyor. Çevresel grafikler de karakterler gibi. Yani çok kötü değil ama detaylardan biraz kaçılmış. Yine de ara videolardaki görüntülerin kalitesi bu eksiği kısmen kapatıyor.

  Seslendirmeler ise kısmen zayıf kalsa da oldukça profesyonel olarak hazırlanmış. Geçişlerdeki konuşmalar sırasında biz tuşa basmadığımızda konuşma devam etmediğinden karakterler ses gidince dahi konuşur gibi aynı hareketleri yapmaya devam ediyorlar. Bu bence çok kötü durmuş oyunda, yıllar öncesinin oyunlarında olan bir hata ve çok saçma bir görüntü oluşturuyor maalesef. Yine de efektler, seslendirmelere ve müziklerin genel olarak basitliğine göre oldukça kaliteli duruyor. Müzikler ise vasatı aşamayacak kalitede. Yine de oyun içerisindeki hiç durmayan aksiyon, sürekli hareketlilik ve dövüş sebebiyle kısmen müziklerin eksikliğini hissetmiyorsunuz. Yapımcılar belki de fazla dikkat çekici bir müzikle aksiyonu bölmek istememişlerdir.

  Sonunda Kaybeden Hep Kötüler Olur

  Oyun, konusu, yapısı, oynanabilirliği, grafikleri ve sesleriyle bir arada incelendiğinde ortalamanın üstünde bir oyun diyebiliriz (Belki biraz daha iyi olabilir). Ama yine de eğlence olarak baktığımızda oyun kesinlikle müthiş eğlenceli bir oyun diyebilirim. Özellikle Fantastic 4 sevenler için. Ben hiç sıkılmadan oynadım. Fazla takılmadan oynayacağınız, başınızı ağrıtmayacak, eğlendirecek, hoş vakit geçirtecek, kısa dönemlik bir oyun arıyorsanız Fantastic 4 size tavsiye edebileceğim iyi bir oyun olacaktır. Bu oyun sizin için hem büyük bir eğlence kaynağı olacak, hem de bu arada Fantastik 4 ile oynama fırsatı bulmuş olacaksınız. Bir çok oyun sitesinin aksine ben bu oyunun kendisine gösterilen değerden fazlasını hak ettiğini düşünüyorum. Alacağı puan da bu açıdan hak ettiği bir puan olacaktır. Çizgi roman dünyasından bir sözle yazıyı bitirelim. "Başınıza bir kötülük geldiğinde, Fantastic Dörtlü yardımınıza gelecektir" :)


  Artılar: Kaliteli videolar, eğlenceli ve akıcı oyun yapısı, hoş efektler ve oyuna yeterince iyi aktarılmış olan hikaye. Seslendirmeler iyi denilebilir.

  Eksiler: Oyun içi grafikleri iyi değil. Müzikler vasatın altında. Kamera açıları ve kontroller çok kötü.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi