Guitar Hero: On Tour

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Guitar Hero: On Tour ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Guitar Hero: On Tour

  Reklam  Guitar Hero: On Tour

  Forum Alev
  Oyun oynarken müzik dinlemek bazılarımıza yetmemiş olacak ki müzikleri oyun yapacağı tuttu güzide yapımcılarımızın. Konsollarımıza aldığımız koca koca gitarlar ile "rockstar" olma hayallerimizi bir nebze de olsa gidermeye çalıştık. Hayatında eline gitar almamış ben bile çılgınlar gibi sololar atar olmuştum. Peki bu biz gözü doymaz oyunculara yetti mi? Pek tabii hayır. Sadece evde televizyon karşısında oynamak hiç bize yakışan şeyler mi? Sağda solda, otobüste trende, okulda tuvalette gitar çalıp kendimizden geçmeliydik. İşte bu yüzden eğer bir Nintendo DS'niz varsa artık siz de sokaklarda gitar çalıp bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

  Guitar Hero serisinin DS versiyonu olan "On Tour" küçük bir aparat ile beraber geliyor. Konsolumuza taktığımız bu aparat ile 4 adet tuşa kavuşmuş oluyoruz. Yeşil, kırmızı, sarı ve maviden oluşan bu tuşlar bizim notalarımız görevinde. Diğer Guitar Hero oyunlarında 5 adet tuşumuz varken DS versiyonun da 4 adet tuş var ki bu çok normal; tabii eğer elinizde 6 parmağınız yoksa. Oyunun kutusundan bir adet pena şeklinde stylus çıkıyor ki benim oldukça hoşuma gitti. Aparatımız ve penamız ile birlikte oyunu çok rahat bir şekilde oynayabiliyoruz. Ancak belli bir yere kadar, buraya sonra değineceğiz.
  Oyunumuzu DS'imize takıp derhal müziğin ritmine kendimizi kaptırmak için yola çıkıyoruz. Ana menü ekrana gelmeden evvel oyun sizi "bak ben ses konusunda çok yeterli bir alet değilim akıllı ol kulaklıkla bu oyunu çok daha fazla zevk alırsın" diyerek uyarıyor ve biz de eşek değiliz ya takıveriyoruz hemen kulaklıklarımızı. Ana menü de single player, multiplayer ve ayarlar seçenekleri mevcut. Multiplayer olarak oynama şansım hiç olmadığından direk single player kısmına geçiş yapıyorum. Tek kişilik mod da career, guitar duels ve quick play gibi bölümlerimiz mevcut. Ancak bu bölümlere girmeden evvel herkese tutorial kısmına bir uğramalarını tavsiye ediyorum. Maksat elimiz alışsın (yap bi güzellik be abi ayağımız alışsın). Tutorialda oyunla ilgili her şeyi öğrendikten sonra kurtlu olduğumuz için hemen kariyer yapmaya koşuyoruz.  Kariyerimiz için ilk adımımızı grup ismi seçerek atıyoruz (bildiğiniz hangi isimle kaydediyim abi oyunu zırvalığı bir numarası yok yani). İsmi belirledikten sonra karakter seçme ekranı karşımıza geliyor. Eğer önceki oyunları oynadıysanız karakterler tanıdık geleceklerdir. Kısa bir özgeçmişleri de bulunan karakterlerden istediğinizi seçebilirsiniz ancak oyuna bir katkı sağlamıyor yaptığımız seçim. Karakterin ardından kullanmak istediğiniz gitarı seçiyorsunuz. İlk başta sadece üç adet gitar seçebilirken oyun da ilerledikçe kazandığımız paralar ile gitarlar alabiliyoruz. Bütün bunları seçtikten sonra artık konser verelim yahu diyerek oyuna başlıyoruz. Ancak hala seçmemiz gereken çok önemli bir şey var o da zorluk seviyesi. Zorluk seviyesi diyip geçmeyin Guitar Hero serisinde zorluk seviyesi çok çok önemlidir. 4 adet zorluk seviyemiz var yine; easy, medium, hard, expert. Daha önce hiç bu tarz bir oyun oynamadıysanız kolay da başlamanızı tavsiye ederim. Onun dışında normal seviye herkes için ideal olacaktır. İlerleyen zamanlarda hard zorluk seviyesine geçip sınırları zorlayabilirsiniz. Bütün bunların yanında expert zorluk seviyesinde bir şarkıyı başarıyla tamamlayan o yaratıkları imrenerek izliyorum. Pes gerçekten. Ancak hiçbir güç bu oyunu bana expert zorluk seviyesinde oynatamaz, aletin dokunmatik ekranını ilk haftadan tarumar etmek gibi bir niyetim yok. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Guitar Hero: On Tour

  Reklam  Zorluk seviyemizi de seçtikten sonra grubumuzun sıfırdan zirveye çıkışını sağlamaya çalışıyoruz. İlk olarak dandik firmalar bize sponsor olup kuytu köşelerde konserlere çıkartıyorlar (metro istasyonu gibi yerlerde). Konser verebileceğimiz her alanda çalabileceğimiz 5 adet var. Bu 5 şarkıyı başarı ile tamamlarsak halk yavaş yavaş bizi tanımaya başlıyor, daha iyi sponsorlar geliyor, dergi ve televizyonlar hakkımızda yorumlar yapıyor ve daha iyi yerlerde konserler vermeye başlıyoruz. Oyunda yer alan bütün şarkıları başarı ile tamamladığımızda ise dünyanın en büyük grubu olup oyunu tamamlıyoruz. Ancak tam bu nokta da oyunun ilk eksisi göze çarpıyor. Çünkü oyunda topu topu 25 şarkı bulunduğundan çok kısa bir sürede dünyanın en iyisi olup çıkıveriyorsunuz. Şarkı sayısının yetersiz olması oyunun yeniden oynanabilirliğine de darbe vuruyor. Oyunda yer alan şarkıların listesi şu şekilde;

  OK Go � Do What You Want
  Blink-182 � All The Small Things
  No Doubt � Spiderwebs
  Jet � Are You Gonna Be My Girl
  Twisted Sister � We�re Not Gonna Take It
  Smash Mouth � All Star
  Nirvana � Breed
  Rick Springfield � Jessie�s Girl
  Pat Benatar � Hit Me With Your Best Shot
  Maroon 5 � This Love
  Los Lonely Boys � Heaven
  Bloc Party � Helicopter
  The Doobie Brothers � China Grove
  Kiss � Rock and Roll All Nite (Line 6 tarafından coverlanmış)
  Daughtry � What I Want
  Steve Miller Band � Jet Airliner (Wavegroup tarafından coverlanmış)
  Santana � Black Magic Woman (Line 6 tarafından coverlanmış)
  Stray Cats � Stray Cat Strut
  ZZ Top � La Grange (Line 6 tarafından coverlanmış)
  Skid Row � Youth Gone Wild (Wave group tarafından coverlanmış)
  Ozzy Osbourne � I Don�t Wanna Stop
  Incubus � Anna Molly
  Red Hot Chili Peppers � Knock Me Down
  Stevie Ray Vaughan � Pride and Joy
  Lynyrd Skynyrd � I Know a Little (Wave group tarafından coverlanmış) 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Career kısmının dışında oynayabileceğimiz bir de Guitar Duels bölümü var. Burada da karakteri, gitarımızı ve zorluk seviyemizi seçtikten sonra career modunda konser verdiğimiz alanlara tekrar gidip aynı şarkılar üstünden düelloya tutuşuyoruz. Düelloların normalden farkı rakibinizi ekarte etme çabanızın olması. İki kişide aynı şarkıyı aynı anda çalıp daha başarılı olmaya çalışıyorlar. İşte bu yüzden biz onun başarılı olamamasını sağlamalıyız ve pek tabii o da öyle. Şarkı sırasında kazandığımız özel bonuslarla rakibimizi çileden çıkartabiliyoruz. Bunların içinde rakibin gitarının telini kopartmaktan zorluk seviyesini yükseltmeye, şarkıyı hızlandırmaktan gitarı aleve vermeye kadar değişik seçenekler mevcut. Bütün bunları rakibiniz de size yapabildiğinden çok bir şekilde kurtulmanız gerekiyor. Örneğin eğer gitarınızı aleve verirse kurtulmak için tek yapmanız gereken DS'e doğru üflemek. Oldukça yaratıcı. Bütün bunların yanında bazen çılgın fanatikleriniz gitarın üzerine atlayıp "bir imza be abeee" diye yalvarıyorlar. Bu durumda da yapmanız gereken dokunmatik ekrandan faydalanıp dandirik bir imza çizdirivermek oluyor.

  Oyunda ki bölümleri gözden geçirdikten sonra biraz da oynanabilirliğe bakalım. Guitar Hero oyunlarının amacı bize çalma hissini yaşatmak olduğundan oynanabilirlikte buna paralel şekilde yaratılmış. DS'imizi dik şekilde tek elimize alıp (oyunla beraber gelen aparatta bağlamak için bir bölüm var düşmez korkmayın) parmaklarımızı nota tuşlarına denk getiriyoruz. Şimdi karşımızda sağda ve solda olmak üzere iki ekran var (dokunmatik ekran sağda olacak şekilde). Sol ekranda müziğin ritmine göre notalar akarken sağ ekranda da gitarımızın telleri gözüküyor. Bizim şarkıyı çalabilmemiz için tek yapmamız gereken ise doğru notaya basıp dokunmatik ekranda bir çizik atmak (yani teli titretmek). Elimizde ki bir pena olunca adeta gitarın teline vuruyormuş hissiyatı yaşıyoruz bu sayede. İşte burada başka bir sorun ortaya çıkıyor. Sürekli bir elimiz havada ve parmaklarımız çalışır şekilde durmak bir yerden sonra çok yorucu oluyor. Oyunun ortalarında bileğinizde ve parmağınızda acı hissedebilirsiniz.

  Oyunda grafik namına hiçbir şey yok efendim. Şarkılardan önce ekrana gelen bir iki görüntü var ama onlarda oldukça vasat zaten. Bu için daha önemli olan ses konusunda ise daha iyi bir randıman alınabilirdi diye düşünüyorum. Speakerdan oynamaya çalışırsanız zaten hafif cızırtılı bir sese maruz kalıyorsunuz. Kulaklıkla oynarken ise pek bir sorun yok fakat sanki biraz derinden, biraz boğuk geliyor ses. Ancak çokta problem yaratacak bir sorun değil.

  Genel olarak Guitar Hero serisinin DS çıkarması oldukça başarılı ancak kusursuz değil. Guitar Hero 3 e göre daha "soft" şarkıların seçilmesi oyunu birazcık daha sakin bir havaya sokmuş. Şarkı sayısı daha fazla olsa idi çok daha başarılı bir oyunla karşı karşıya kalabilirdik. Yine de imkanınız varsa mutlaka alınması gereken bir oyun diye düşünüyorum. Başka ne zaman otobüs yolculuğu sırasında arkadaşlarınızla birlikte "kim daha iyi solo atacak" diye kapışabilirsiniz ki?


  Oyundan video : http://www.dailymotion.com/video/x6rj18_as-guitar-hero-on-tour-part2_tech+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi