Gothic II İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Gothic II İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Gothic II İnceleme

  Reklam  Gothic II İnceleme

  Forum Alev
  Her zaman güzel PC oyunları Amerikalı veya Japon'lardan çıkacak değil ya. Aslına bakarsanız bizim ülkemiz hariç hemen hemen her ülkenin oyun piyasasının getirisi hakkında az çok bilgisi var ve bu alanda yatırım yapıyorlar. Alman yapımcılar da bunu bilenler arasında en üst sıralarda ve Gothic denen bir oyun yapmışlardı bir süre önce. Oyun öyle fazla bilindik bir oyun değildi, pek de satmamıştı ama beklenenden başarılı olmuştu (ülkemizde baya tutuldu ama). Satmayıp da nasıl beklenenden başarılı olmuştu bilmiyorum ama demek ki adamların beklentileri çok aşağılardaymış. Gelen eleştirilerin hepsi de olumlu olunca, yapımcılar, daha büyük şirketlerle anlaşıp daha gelişmiş bir devam oyunu yapmaya kararvermişler. O zaman da Gothic 2'nin yapım süreci başlamış.

  Gothic 2'nin çok kapsamlı bir devam oyunu olmasını isteyen yapımcılar, ilk oyunun satmaması ve konusunun bilinmemesi gibi bir engelle karşı karşıya kalmışlar. İkinci oyun bir devam oyunu olduğundan, önce ilk oyunun oynanması gerektiği aşikar. Bu sorunu nasıl aşmışlar peki? Gothic 2'de karakterimiz hafızasını kaybediyor. Geçmiş hakkında birşey hatırlamıyor. Bu kadar basit. Yani oyun hem devam oyunu ve hem de sıfırdan başlayan bir macera gibi.

  Oyunun en başında, bir bücüyü sayesinde uyandırılıyoruz. İlk oyunun sonunun olduğu yerlerdeyiz. Büyük bir savaştan sonra, esirleri kurtarıyoruz ama herkes kaçıyor, biz geride kalıyoruz. Üzerimize taşlar düşüyor. Büyülü zırhımız olmasaydı orada ölüp gidecektik ama tüm güçlerimizi ve hafızamızı yitirmemize rağmen, hala hayattayız. Kendimizi şanslı sayıyoruz ve hemen uyanır uyanmaz, akıllanmamış bir pehlivan gibi görevlere dalıyoruz.

  Büyücü bize şehre ejderhaların saldıracağını, bunu da dev bir Orc ordusunun takip edeceğini söylüyor. Biz de bu haberi alıp şehirdeki Paladin birliğinin başkanına götürmemiz gerek. Ama bu adama ulaşmak öyle tahmin ettiğiniz gibi kolay değil. Paladinler şehri ele geçirmiş gibiler, sanırım birşeyler biliyorlar ama halktan gizliyorlar. Bizim de Paladin'lerin başkanına ulaşıp, oradaki kutsal bir taşı almamız lazım. Ejderhalara ancak böyle karşı koyabiliyoruz.

  Tüm bunları öğrendiğimiz zaman yola koyuluyoruz. Kontroller tam bir aksiyon oyunu kontrolleri. Hoplama, zıplama gibi hareketlerimiz var. İlk başta hiç de güçlü değiliz. Kuleden bulduğumuz minik bir hançer ile işe başlıyoruz. Savaştıkça deneyim kazanarak ve güçlenerek, daha büyük silahlar alabileceğiz. Kontrollere alışmak zor değil. Zaten kontrolleri Gothic 1 kontrolleri olarak da ayarlayabiliyorsunuz, bu daha iyi. Yolda karşınıza birbirinden değişik ve zorlu yaratıklar çıkıyor. Bunların arasında kurtlar, genç kurtlar, dev böcekler, kan sinekleri, kurtların değişime uğramış halleri, orclar, goblinler, hayaletler, iskelet savaşçıları.. saymakla bitmez. Bunlar için her zaman savaşmak akıllıca olmayabiliyor. Yeterince güçlenmeden saldırmak, hiç akıllıca olmuyor. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Gothic II İnceleme

  Reklam  Şehre ulaştığınız zaman bütün oyun neredeyse burada geçecek diye düşünüyorsunuz. Çünkü ne yapmak isteseniz, ondan önce birşeyler yapmak zorunda kalıyorsunuz. Mesela şehre geldiğiniz zaman, Paladin'lerle konuşmanız lazım ama şehrin sadece alt kısmında dolaşabiliyorsunuz. Üst kısma saygın vatandaşlar ve askerler geçebiliyor. Ama siz daha vatandaş bile değilsiniz. Hal böyle olunca nasıl vatandaş olmanız konusunda araştırma yapıyorsunuz.

  Şehirde vatandaş olmak için, biryerde işe başlamanız lazım ve patronunuzdan onay almanız lazım. Şehirdeki 5 büyük sanatkardan onay alırsanız, vatandaş olmaya hak kazanıyorsunuz. Ama bunlardan onay almak da kolay değil, onlar için çalışmak gerekli. Mesela avcı için, kurt postu getirmemiz lazım, oduncu için kendimizi rahiplere okutup üfletmemiz lazım, demirci için, dev gibi bir Orc'u yenip silahını getirmemiz lazım gibi. Bunlar birbirinden zorlu görevler. Hele rahibi ikna etmek, bir hayli zordu.

  Oyunda herşey, bir önceki görevleri yerine getirerek yapılabiliyor. Alt şehirde, üst kısma çıkmak için bir ton yolunuz olabiliyor. Şehrin kenar mahallerindeki yan kesiciler ve kötü adamlarla iş birliği yapıp da çıkma ihtimaliniz oluyor veya şehirden çok uzak tarlalardaki değişik bir örgüte üye olarak da bir barış temsilcisi ayağında Paladin'lerin yanına gidebiliyorsunuz.

  Bir görevi yapmak için birbirinden çok farklı yollar var. Ama hiçbiri diğerinden kolay olmuyor. Çünkü, mesela diğer örgüte katılmak için, örgütteki komutanların onayını alacaksınız ve askerler size saygı duyacak. Askerlerin size saygı duyması için, olmadık zamanlarda kavga çıkarıp yenmeniz gerekli. Ama asla kavga ettiğiniz kişiyi öldürmeyeceksiniz. Ayrıca komutanların size verdiği görevleri de yerine getirmeniz gerekli.

  Ben o kadar çabaladım ve üst şehre ulaştım, tam da rahat bir nefes almıştım ki, bu sefer de Town Hall için, bana değişik görevler yapmam gerektiğini söylediler. Nasıl sinirlendim anlatamam. Zaten vatandaş olup, şehir korumaları birliğine katılmıştım. İki gün uğraşıp hem de. Bu sefer de binaya girmeden önce, üst kısımdaki soylu vatandaşların dediklerini yapıp, arınmış biri olmam gerektiğinden bahsettiler.

  Bu görev zincirini her yerde kullanmaları oyunu gerçekten çok baltalamış. İnsan 1-2 saat uğraşıp görevleri bitirmek isterken, saatlerce dolaşmak insanı oyundan soğutuyor. Alchemist için 10 tane bitki toplama görevinde mesela, bitkileri bulmak tam bir işkence. Ne yazık ki bu görev zinciri, kralın askeri olduktan sonra, bilinmeyen diyarlarda bile peşinizi bırakmayacak. Aksiyon çok aşağılarda, sadece konuşma ve aptalca görevleri yapmakla uğraşacaksınız. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Kontrollerde ve oynanışta bir sorunun olmaması, oyunu biraz olsun kurtarıyor. Sağlam bir sabır ile oyunu 1 haftada bitirebilirsiniz. Daha önce Almanca versiyonunu bir dostum 1 haftada bitirmişti. Zor olmadığından da bahsetmişti ama adam perişan olmuştu. Normal kontroller, etrafta koşturmak ve birileriyle konuşmaktan ibaret. Sol fare tuşu ile etkileşime girebiliyorsunuz her türden. Dialogları seçerek de konuşuyorsunuz. Bunlar hep bilinen şeyler. Dövüş kısmı biraz değişik. Sol tuşu basılı tutarak yön tuşları ile yapıyorsunuz. Bu daha kolay bir dövüş sistemi ama dövüş esnasında kaçmak ve artistik hareketler yapmak için iyi değil. Zaten adamın hareketleri ve vuruş şekli bir garip, bu nedenle zorlanacaksınız gibi geliyor bana.

  Oyunun grafikleri aslında iyi gibiler ama süper de değiller. Bir kere orman grafikleri çok güzel. Ağaçlar hareket ediyor, sular çok şirin görünmekte, nilüferler bile düşünülmüş, gece-gündüz olayına yer vermişler. Hava hareketleri çok gerçekçi. Güneş parlaması çok iyi olmamış ama yeterli, parlama efektleri de oyuna iyi entegre edilmiş. Grafiklerdeki tek sorun, karakterlerde. Karakterler pek iyi modellenmiş sayılmazlar. Koskoca zırhlı Paladin mesela, zırhı tek parça, tuzluk gibi duruyor. Bu da pek gerçekçi değil. Ayrıca karakterlerin hareketleri de pek gerçekçi değil. Bizim elemanın koşarken sağa sola dönmesi, motorsikler andırmıyorsa neyim işte :)

  Ses efektleri benden tam puan aldı diyebilirim. Her karakterin, kendine has ses özellikleri var ve karaktere tam oturmuş durumda. Herkesin konuşmaları seslendirilmiş. Bizim karakterin ses tonu da yapısına oldukça uygun. Müzikler de oyuna ve atmosferine uygun yapılmış. Yerine göre değişmekte. bile oyunda sizi yönlendirmekle meşgul olacak. Yaratıkların seslendirmeleri de yerinde yapılmış, dev cüsseli bir yaratık sizi sadece cüssesiyle değil, sesiyle de korkutuyor.

  Bu oyunu oynamak için ya Almanca (Almanca sürüm için) ya da İngilizce bilmek gerekli. Hem de ileri derecede. Yoksa hiçbirşey anlamayıp deli gibi etrafta koşuşturmak zorunda kalırsınız. Tüm detaylar açıkken de, 1.5Ghz işlemci, 64Mb ekran kartı (Ti4200 ve dengi) ve 256Mb RAM (512 öneriyorum) gerekiyor. bu sistemde, bazen şehir içinde yavaşlıyor ama genel performansı iyi olabilir. Umarım bu yazının youmlarında da düşük sistemlerde full detayda oynadığını söyleyen akıllılar çıkmaz :)

  Gothic 2 hakkında söylenecek çok şey var. İlk oyundan bu yana çok gelişmiş olduğunu söylemek lazım. Dev gibi bir dünya, dolaş dolaş bimiyor. Herkes farklı, herkesin bir mesleği ve karakteri var. Yani kısaca, yaşayan bir dünya içindesiniz. Bu dünyayı ejderhalardan kurtarmak ise sizin elinizde. Görevlerinin aptalca olduğunu saymazsak, çok eğlenceli bir oyun. Fazla aksiyona ağırlık vermemesi, görevlere daha düşkün olmasından bir puanını kırıyorum hepsi bu. Görevler sıkıcı çünkü. Ama sıkılmayan da çıkabilir. 3 CD'lik bu oyunu, herkese öneriyorum arkadaşlar. Hazır okullar kapandı, sınavlar bitti, evlere kapanın da oynayın bakalım..+ Yorum Gönder
gothic 2 nasıl oynanır,  gothic 2 inceleme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi