Pirates of the Caribbean: At World's End

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Pirates of the Caribbean: At World's End ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Pirates of the Caribbean: At World's End

  Reklam  Pirates of the Caribbean: At World's End

  Forum Alev
  İlk filmin fragmanını izlediğimde filmden beklentilerim bir hayli yükselmişti. Merakla beklememin sonunda çıkışı ile birlikte yeni bir hayran kitlesini de beraberinde getirmişti. Seriyi takip eden ve beğeni kazanan her film gibi oyun dünyasına da uyarlanmamış olması abes kaçar diye birçok Pirates of the Caribbean oyunu da yapıldı. Adının aklımda kaldığını hatırladığım yada oynadığım ve beğendiğim bir oyun da olmadı açıkçası. Her ne kadar filimin hayranlarından biri olsam da film oyunlarına karşı hep kuşku ile yaklaşmışımdır. Zaten hak ettiği başarıyı yakalayan çok az oyun vardır bu türde. Ama Xbox 360 'da son oyun bu türdeki tabuları yıkan ve hak ettiği yeri bulacak olanlardan bir tanesi. Diğer platform için hazırlanmış olanlardan uzak durun diyerek başlayalım.

  Oyun konu olarak 2. ve 3. film ile paralel sayılacak bir doğrultuda birçok akılda kalan sahneyle harmanlanarak ilerliyor. Oyun başlarında zindandan kurtulmamız ile birlikte macera başlıyor. Jack Sparrow filme ve oyuna her şeyini katan, kendisini çok beğendiğim aktör Johnny Depp'in müthiş oyunculuğu ile kendisini sevdiren bir karakter. Bu tarz filmlerde karakterin oyuna aktarılması zor olur. Filmin atmosferi ile birlikte oyunda da bu etkiyi yaratabilmek bir hayli zordur. Ama oyunun Xbox 360 versiyonu her anlamıyla beni fazlası ile etkiledi. Jack Sparrow tıpkı filmdeki gibi muzur hareketleri ile oyun içinde de sizi etkilemeyi başarıyor. Karakter tasarımları da son derece başarılı hazırlanmış. Öyle göze batan ya da rahatsız eden bir durum ile karşılaşmıyorsunuz. Oyunun diğer platformlar için olan görüntülerine baktığımda Xbox 360 versiyonu ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını anlamam çok da zor olmadı. Diğer versiyonlar sanki 3-5 sene öncesinin oyunları gibi duruyor. Xbox 360 versiyonu ise her anlamda onları çerez gibi öğütebilecek düzeyde. Bir fanatiğin sözlerini duyduktan sonra başka neler olabilir diyerek devam edeyim.  Öncelikle bir Xbox 360 oyunu oynuyorsanız 'Grafik her şey değildir.' sözü bu platform için geçerli değil. Önce grafiklere bakarsınız eğer diğer ögeler oyunu tamamlıyor ise o zaman oyuna güzel diyebilirsiniz. Oyunun grafikleri gerçekten konsolun gücünü ortaya serebilecek güzellikte. Gerek ada gerek çevre tasarımları son derece etkileyici. Bir çok yerde durup etrafı öylece seyretmek istiyorsunuz. HDR'ın akıllı kullanımı da buna eklenenince görüntü bazı sahnelerde olağanüstü bir hal alıyor. Deniz görüntüleri ise son derece güzel. Bu sıcak havalarda insanın serinlemek için ekrana giresi geliyor. Eğer benim gibi İç Anadolu bölgesinde bir yerlerdeyseniz ne demek istediğimi anlarsınız. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Pirates of the Caribbean: At World's End

  Reklam  Oyunumuz 3. görüş açısı ile oynanan bir macera ve aksiyon oyunu. Filme yakışır nitelikte olduğu ortada. Jack Sparrow ile birlikte senaryoyu takip eden oynanış içerisinde bir çok yan görevi de yapacaksınız. Zaman zaman oyuna dahil olan yan karakterler ile film havasını fazlası ile yakalıyorsunuz. Karakterler arasındaki kolay geçiş ile oyunda kalmanız daha uzun sürüyor. Artık her oyunda en fazla bir saat kaldığımı düşünürsem iyi bir şey olsa gerek. Karakterler arası geçişlerde güç barınızı takip etmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü kaptırıp diğer karakteri unutabiliyor ve öldüklerinde bölüme tekrar başlamak sıkıcı olabiliyor. Oyunun kendi kayıt sistemi olduğundan önemli yerlerde kendisi kayıt yapıyor. Böylece sıkıntılı durumlara düşmüyorsunuz. Oyun boyunca kılıç ve bıçak üstüne kurulu bir savaş sitiliniz var. Silahsız kaldığınız bölümlerde tekme ve yumruk gibi basit ama karakter ile tam oturmuş hareketleri yapabileceksiniz. Üç patlar barut silahınız ile atışlar zaman zaman zevkli olsa da bazen hedefi tutturamamak can sıkabiliyor. Ama yine de güzel düşünülmüş. Sonuçta her şey var. Yine düşmanlarımız ile karşılaşmamız esnasında onlara son vuruş diye tabir ettiğimiz ölümcül vuruşlar ile birlikte artistik hareketler yapabiliyoruz. Boss dövüşlerinde (ki bu oyunda düello şeklinde oluyor.) ise Jack Sparrow'un eğlenceli son vuruşları ise kesinlikle görülmeye değer.

  Dövüşler esnasında yan karakterler ile omuz omuza verip afilli hareketler yapmakta mümkün. Ayrıca Jack Sparrow'un düşmanlarının ruhlarını alabilmesi için yeşillerle bezenmiş bir kuru kafa barınız var. Özel kafaları toplayıp bu barı doldurduğunuzda kılıcınız yere vurup düşmanların ruhunu alabilecek seviyeye gelebiliyorsunuz. Topladığınız bu ruhlar bölüm sonunda size ek puan getirmesinin yanı sıra kutsal amacınızda gerçekleştirmeniz gereken işlerden bir tanesi oluveriyor.(Oyun boyunca toplam 100 adet toplayabilirseniz 100 puanlık bir achievement kazanıyorsunuz. Bunu yapmak için bazı levelleri özel olarak yeniden oynama ihtiyacı hissedeceksiniz.) Kontrol sistemini değerlendirmek gerekirse çok kendinizi yormadan basit vuruşlarla sonuca gidebileceğiniz gibi daha karmaşık ve daha göze hoş gelen hareket - tuş kombinasyonlarını kullanarak ilerlemeniz de mümkün. Bu haliyle oyun daha geniş kitleler için oynanabilirlik sunuyor. Oyunda Achievement dağılımı da bu bağlamda aynı tür sayabileceğimiz film uyarlaması oyunlara göre daha dengeli bir dağılım sergiliyor.

  Oyun boyunca karada ve denizde düşmanlarınız ile kapışabiliyorsunuz. Bu kapışmaların yanı sıra daha önce bahsettiğim gibi küçük yan görevler ve bulmacalar var. Örnek verecek olursam etraftaki aranıyor ilanlarını toplamak, kıyıda köşede kalan kuru kafaları toplamak , başı derde giren dostlarınızı kurtarmak gibi. Zaten gördüğünüz sanrılar ile birlikte oyun boyunca birçok ip ucunu bulacak ve hayatta kalmaya çalışacaksınız. Oyun atmosfer olarak fazlası ile kendisini sevdiriyor. Yine kötü uyarlama film oyunlarından bir tanesi demiyorsunuz. Bölüm sonu düşmanları ve yaratıkları ile kapışmak son derece zevkli. Bölümlerde karakter etkileşimi genelde senaryo ile bağlantılı. Etrafta yaşayan bir ada olduğu hissi birçok bölümde verilmiş. Bazen etraftaki karakterlerin 'Jack seni hangi rüzgar attı buraya?, Seni gidi ünlü korsan!' gibi sözleri ile karşılanabiliyorsunuz. Güzel düşünülmüş hoş ayrıntılar bunlar.  Ufak ufak işin özüne gelecek olursam oyun beni kendisine fazlası ile bağladı. Sıkmıyor, etrafta dolanabiliyorsunuz, platform tarzı oynanışı ile eğlenebiliyorsunuz. Belki de bunda filmi ve Johnny Depp 'i fazlası ile seviyor olmam da yatabilir. Ama oyunu oynayan diğer arkadaşlarım ile görüştüğümde benimle aynı fikirde olanların sayısı bir hayli çok. Hatta PC versiyonunu oynayıp sonra 360 versiyonunu oynayıp şok olanlar da yok değil. Cuma günü vizyona girecek serinin üçüncü filmi için oyunda aslında bakarsanız spoiler olabilecek ve "bahsetmemiz" gereken noktalar bulunuyor. Ne kadar doğru oldu bilemeyeceğim ama Örümcek Adam'dan daha iyi olduğu ve çok da bir şey kaybetmediğimi de düşünüyorum. Oyun hakkında daha fazla bilgiye gerek var mı diye düşünecek olursam sanırım yok. Bu tarz oyunlarda laf kalabalığı ile oyuncuyu da sıkmaya pek gerek yok. Ama oyunu oynamanız için bir çok sebep var.

  Öncelikle oyun film uyarlamaları oyunlar içerisinde en iyi olanlardan bir tanesi. En azından ufak eksikliklere göz yumabilirseniz. Grafikleri ile türündeki oyunlar içinde zaten bir kere ayrılıyor. Bu konuda oyunun Xbox 360 versiyonu için çok da mütevazi olacağını sanmıyorum. Eğer Xbox 360'ınız var ve şu aralar Live cephesindeki karmaşık gelişmelerden sıkılıyorsanız, Pirates of the Caribbean: At World's End tam size göre bir oyun. Oyunsuz kalmayın iyi eğlenceler. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Verdiğin link oyunu download etme linki teşekkürler yinede+ Yorum Gönder
karayip korsanları dünyanın sonu oyunu tam çözüm
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi