Aliens vs. Predator incelemesi

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Aliens vs. Predator incelemesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Reklam

  Aliens vs. Predator incelemesi

  Reklam  Aliens vs. Predator incelemesi

  Forum Alev
  Bazı oyunlar vardır ya, “Ne oyundu be, yenisi çıksa da oynasak.” dersiniz. İşte Aliens vs. Predator da bu oyunlardan biri ve bilimkurgu tarihinin en büyük karşılaşmalarından biri tekrar bizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Yeni AvP’yi, daha önce serinin ilk oyununu da hazırlamış olan Rebellion Software geliştiriyor.

  Ana fikir yine aynı; onlarca Alien, bir Predator ve bir grup Colonial Marine (Gezegenlere koloniler halinde yayılmış olan insan ırkının özel eğitimli asker birimi.) bir araya gelir ve kan gövdeyi götürür. Hikaye ise bana biraz tanıdık geldi. İnsan kolonilerinden bir kazı grubu, BG-386 gezegeninde antik bir piramide rastlar. Araştırma için gönderilen ekip, piramidin derinliklerindeki Kraliçe Alien’ı uyandırır. Bundan haberdar olan Predator’ler, genç Predator’lerden oluşan bir grup gönderir. Hızlı bir şekilde üreyen Alien’lar, gelen Predator’lerin işini görünce bu sefer ortalığı temizlemesi için tecrübeli bir Predator işe koyulur. Evet, bu hikaye ilk Aliens vs. Predator filmindeki hikayeye oldukça benziyor, hatta neredeyse aynısı.

  Üçü bir arada

  Tek kişilik bölümler -yine daha önce de olduğu gibi- üçe ayrılıyor. Alien, Predator ve Marine olarak oynayabileceğimiz hikaye bölümü, aynı zamanda paralel olarak devam edecek. Sadece Predator hakkında açıklama yapan yapımcı firma, Marine konusunu E3’e saklamayı tercih ediyor.  Beklemek kaderimizde var maalesef, bu sebeple elimizdeki bilgilerle yetinmek zorundayız. Predator, kusursuz bir avcı. (Adı üstünde.) Maskesini çıkardığında bütün karizmasını yitiriyor belki ama sahip olduğu silahlar ve teknolojiler ile evrendeki en gelişmiş ırk olduğunu kabul etmeliyiz. Kusursuz olmasına rağmen yine de oynarken dikkatli olmanız gerekiyor. Savaş alanına apar topar dalarsanız, Alien’ların altında kalabilir ya da insanların kurşunlarına hedef olup delik deşik olabilirsiniz. Bu sebeple, tam bir avcı gibi hareket etmelisiniz. Bütün özelliklerinizi yerinde ve zamanında kullanmalısınız.

  Rastalı savaşçı

  Predator’ün çeşitli görüş teknikleri bulunacak. Mesela, görüş tekniklerinden biriyle ormanın derinliklerinde gizlenen Alien’ları görebileceğiz. Aynı şekilde kızılötesi görüş ile insanların vücutlarından yaydığı ısıyı görüp yerlerini rahatça tespit edebileceğiz. Asıl önemli görüş tekniğimiz ise Focus olacak. Bu teknik ile avımızın etrafındaki önemli objeleri, taşıdığı silahı ve zarar seviyesini görebileceğiz. Ayrıca dikkat çekmemek için sessiz olmamız gerekmekte ve bu görüş tekniği ile atlayabileceğimiz yerleri ve çıkaracağımız ses miktarını görebileceğiz. Sessizlik önemli çünkü avımız genelde tek başına olmayacak ve eğer fark edilirsek başımız derde girebilir.  Diğer yandan insanları birbirlerinden ayırıp tuzağa düşürmek için insan sesini taklit edebileceğiz. Gizlenmemize yardım edecek bir diğer özelliğimiz ise yine daha önceki oyundan hatırlayacağınız üzere görünmezlik. Fakat yine de iyice hayalet gibi olmayacağız ve yerimiz tespit edilebilecek. Elbette ki bütün bu özelliklerin bir bedeli var. Bunları kullanabilmek için yeterli miktarda enerjiye sahip olmamız gerekiyor. Bu enerjiyi ya etraftan toplamamız gerekecek ya da trophy kill adı verilen öldürme seanslarımızla kazanabileceğiz.
  Trophy kill, düşmanla yakın dövüşlerimizde kafa koparma gibi atraksiyonlarımıza verilen isim.  Yakın dövüşte en çok kullanacağımız silahımız, kollarımızda takılı olan bıçaklarımız. O kadar vahşi sahnelere tanık olacağız ki kendimizden bile korkabiliriz. (Gerçi Predator’le oynarken, korkması gerekenin biz değil, düşmanımız olacağı kesin.) Tabii ki bütün bu sahneler, sadece kana susamış bünyelerimizi tatmin etmek için değil, bazı kilit noktaları aşabilmemiz için de gerekli olacak. Mesela askeri bir üssün kapısını açabilmek için retina tarayıcısına, kopardığımız bir kafayı tutmamız gerekebilecek.

  Predator yapmış abi...

  Oyun boyunca avımıza, yanına sokularak savaşmayacağız elbette ki; kullanabileceğimiz silahlar birbirinden güzel. Yanımızda taşıdığımız mayınlarla tuzak kurup düşmanı topluca yok ederken, yerimizi de belli etmemiş olacağız. Bir diğer silahımız ise omzumuzdaki Plasma Caster. Filmden de hatırlayacağınız üzere üç adet kırmızı lazer ile hedefe kilitlenen oldukça etkili bir silah. Ayrıca kullanabileceğimiz dördüncü bir silahın daha olacağını fakat yapımcıların hala üzerinde çalıştıklarını belirteyim.

  Tavandan salya damlıyorsa sakın bakmayın!

  İnsanları öldürmek işin kolay kısmı. Peki ya Alien’lar? Evrenin en vahşi yaratığına karşı savaşmak için daha dikkatli olmanız gerekecek. Bütün orman onlarla dolu olacak. Şöyle bir sahne düşünün; karanlık ormanda tek başınasınız ve her taraftan Alien geliyor. Ağaçların üzerlerinden iniyor, her bir köşeden çıkıyor ve hepsi de sizin üzerinize geliyor. İşte bu, sizin için biraz sorun olabilir. Uzaktan gelenleri plazma silahımızla vurmak kolay olsa bile, yanınıza gelmeyi başaranların kafalarını öyle kolay patlatmayacaksınız. Hele ki kanlarının asit olduğunu düşünürseniz, işiniz gerçekten de zor ama bir o kadar da zevkli olacak.  Bir yandan üzerinize koşanlarla mesafeyi korumaya çalışırken, diğer yandan çeşitli uzuvları kopmuş ama ölmeyip size doğru sürünenleri haklamak zorunda kalacaksınız. Alien bunlar, dokuz canlı yaratıklar. (Dokuz canlı olan yaratık kedi, evet biliyorum.) Bütün bunlar yeterli gelmediyse icabına bakmanız gereken Alien - Predator karışımı Predalien ve Kraliçe Alien gibi daha kaliteli düşmanlarınız olduğunu da belirteyim.


  Predator ağırlıklı bir yazı olduğunun farkındayım fakat -dediğim gibi- diğer ırklarla ilgili fazla bilgi yok henüz. Ama yine de, Alien olarak duvarlarda gezinip çok hızlı saldırılarda bulunabileceğimizi, Marine olarak da daha çok “hayatta kalabilmek” temalı, gerilim dolu bir oynayışın bizi beklediğini söyleyebilirim. Bütün bunlara yeni nesil grafikleri ve mükemmel seslendirmeleri de eklersek, eski günlerdeki o heyecanlı AvP anılarımızı tekrardan canlandıracak harika bir oyun geliyor diyebiliriz.  Marine ile oynarken hareket algılayıcımızın çıkardığı sesi, Alien ile oynarken kapının üzerinde saklanarak düşmanı kuyruğumuzla öldürebilmeyi ve Predator ile oynarken avlanmayı özledik gerçekten. Son olarak, multiplayer desteğinin de olacağını eklemek istiyorum oyunda. Siz hangi tarafta olacaksınız bilemem ama bahislerde Predator 1’e 1.4, Alien 1’e 1.8, Marine ise 1’e 6 veriyor. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Aliens vs. Predator incelemesi

  Reklam  yayınlanma tarihi amerikada 2007 yılıdır gerilim bilim-kurgu yapımıdır .yapımda bu sefer iki uzaylı ırkın savaşını Colorado'daki bir kasabaya taşıyor. Bu iki tür burada birbirlerinden intikamlarını almaya çalışacaklardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi