Hükümdar Senfoni Türk Oyunu

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Hükümdar Senfoni Türk Oyunu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RocKFoREveR
  Emekli
  Reklam

  Hükümdar Senfoni Türk Oyunu

  Reklam  Hükümdar Senfoni Türk Oyunu

  Forum Alev
  Hükümran Senfoni

  Engin Topçu
  21.06.2006

  --------------------------------------------------------------------------------


  Bu ismi duyduğunuzda heyecanlandığınızı biliyorum. Neden mi... ? Cevabı basit, çünkü aynı duyguları bizde paylaşıyoruz. Şu ana kadar yapılmış bir kaç profesyonel Türk oyunu, her ne kadar bizi memnun etmiş olsa da; kusursuz ve dünya standartlarında değillerdi. Elbette Türkiye'de gelişmiş oyunlardan bahsetmek, şu an için pek mümkün görünmese de, bu görüyü yıkabilecek bir oyun geliyor; Hükümran Senfoni... Çoğunuzun adını daha önceden de duyduğu Hükümran Senfoni hakkında merak ettiklerinizi gidermek amacıyla Céidot'tan Erkan Bayol ile görüştük ve sorularımızı sizler için yönelttik.

  Klasik olarak başlayalım; Ceidot nasıl kuruldu anlatır mısınız?

  Tabi ki. Öncelikle tüm TrGamer okurlarına Céidot ekibi olarak selamlarımızı ileterek konuya başlayayım. Céidot, Céiron isimli 6 yıllık bir kurgulama ve tasarım projesinin devamı olarak tasarlanmış bir markadır ve İmengi isimli şirketimizin sahip olduğu iki bölümden biridir. İsminden görüldüğü gibi (Céiron'un "Céi" bölümü ile Dijital Oyun Tasarım kelimelerinin baş harfleri (DOT)), temeli Céiron'a dayanır. Tasarımları Céiron markasından alıp, onları bir şekilde "sayısallaştırır". İmengi, 25.05.2005 tarihinde resmen kurulmuş; fakat Céidot ile birlikte aktif faaliyetine 19.09.2005 tarihinde başlamıştır. Bu gecikmenin sebebi de Türkiye'den, yürüteceğimiz projeler için nitelikli personel ve yeterli teknolojik alt yapıyı sağlama çalışmalarımızın çok uzun sürmesidir.


  Oyunu ismine değinecek olursak: Hükümran Senfoni, insanların kulağına hoş geliyor. Bu ismin kullanılmasının nedeni nedir?

  Bu isim Amerika'da da çok beğenilmişti, neyse ki Türkiye'de de beğeniliyor. Aslında projenin lanse edildiği ilk günlerde insanlar Hükümran ile Hükümdar kelimelerini çok karıştırdılar, neyse ki şimdi neyin ne olduğu anlaşıldı... Sözü tekrar sorunuza getirirsek, bu ismi koymamızın sebebi yine Céiron kurgusu ve Hükümran Senfoni'nin senaryosunun geçtiği dönemin konjonktür yapısıdır. Oyunumuzun konusu, Sorién kıtasının tehlikeli dönemlerine rastlıyor. Uzun zamandır dinmiş savaşlara rağmen; büyük medeniyetlerin ekonomik ve teknolojik yarışı, özellikle atrón teknolojileri bakımından iyice acımasız bir hal almış vaziyetteydi. Kıtada çok güçlü siyasi oluşumlar olmasına rağmen, özellikle kurulan büyük ittifakların ve federasyonların getirdiği güven ile silahlar yeniden bilenmeye başlamıştı. Nihayet, başta atrón ve ekonomi yarışında geride kalanlar olmak üzere, savaş tetiklenecek ve kıta görülmemiş bir yıkıma sahne olacaktı. İşte bu karanlık müziğin başlaması ile her medeniyet kendine has "notası" ile hükmetme senfonisinde yerini alacaktır. Oyunumuzun ismi bu nedenle Hükümran Senfoni'dir.

  Oyunun konusu ve genel olarak Céiron kurgusu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler, sitemizde yer alan tanıtım filmimizi Türkçe ya da İngilizce seslendirmeli olarak indirebilirler.

  http://www.imengi.com/introductory.html

  Oyunda yöneteceğimiz karakter veya karakterler kimler?

  Oyunumuzda toplam 2 farklı medeniyetten 6 farklı karakteri yönetebileceksiniz. Bunlar sizin ana karakteriniz olarak seçebileceğiniz karakterler. Ayrıca sürekli sizinle birlikte maceralarınıza katılacak olan yoldaşlarınızdan kuracağınız manganıza yine pek çok farklı karakter ekleyebileceksiniz. Ana karakterleriniz sadece insan olacak, ancak yanınıza ekleyebileceğiniz karakterler arasında pek çok farklı tür / yaratık var.

  Karakterlerin neler olduğuna gelince, şimdilik yeniçeri, sipahi, azap gibi Türk tarihinden bilinen öğeleri oyunda ana karakter (ya da manganıza ek asker) olarak seçebileceğiniz söylemekle yetinelim. Diğerleri sürpriz olsun. (Bizde oyun geliştiren firmaların klasik gıcıklıklarından birini yapalım dedik, hehe)

  Oyunun şu anda kaçta kaçı tamamlanmış durumda? Çıkış tarihi hakkında fikirler belirdi mi?

  Oyunun durumu ile ilgili yüzdesel konuşmak çok yanlış olur. Bugün yüzde 10 deriz, sonra kapsam artırımına gideriz, hani yüzde 10'u bitmişti derler. O nedenle yuvarlak ve her anlama çekilebilecek tanımlar vermekten kaçınıyoruz.

  Çıkış tarihi ise 2008'in ilk çeyreği olarak düşünülüyor. Ana amacımız oyunu 2008'deki Game Developers Conference'a yetiştirmek. Bu da mart ayına rastlıyor.

  Yayınlanan ekran görüntülerine baktığımızda; Hükümran Senfoni'nin Osmanlı Tarihi'nden esintilerle birlikte, fantastik bir dünya da görüyoruz. Bu harmanlamanın nedeni nedir?

  Biz tüm dünya tarihinden esinlendik. Sadece Osmanlı veya Orta Asya Türk kültürleri değil... Bunun nedeni tüm insanlık tarihinin çok renkli ve muhteşem olması. Elbette biraz kendi kültürümüzü kayırmış olabiliriz; Ne olursa olsun, Céiron evrensel bir kurgu ve dolayısı ile tüm insanlık tarihinden esinlenmeliydi. Zaten böyle olduğunda anlamı çıkıyor. Tüm kültürler birbirine bağlıdır ve birbirini etkilemiştir. Birini alıp, ötekini bıraktığınızda işiniz aslında yarım kalıyor. Ya da şöyle söyleyelim, birini aldınız mı aslında hepsini almış oluyorsunuz, çünkü birinin içinde hepsinden biraz var. O halde yarım yamalak iş yapacağımıza, tam iş yapalım dedik ve hepsinden esintiler koyduk.

  Yapımın ses ve müzik bölümündeki çalışmalarınız neler?

  Müzik kısmı bildiğiniz üzere David Arkenstone'a ait. Kendisini en azından oyun camiası ile yakından ilgilenen herkes tanır. Neler yapabileceğini, "Céiron'un Şafağı" isimli tanıtım filmimizde yer alan fon müziklerinden görebilirsiniz. (Bu filmdeki müziklerin mülkiyeti bize aittir ve David Arkenstone tarafından bizim için özel olarak bestelenmiştir.)

  Sesler için şu etapta özel bir çalışmamız yok, henüz bu aşama için erken
  Daha önceden duyurulan birçok Türk oyun projesi yeterli finansman olmadığından projelerini rafa kaldırdı. Sizin bu konuda sıkıntılarınız var mı?

  Elbette var. Tüm önceki girişimlerden daha güçlü olabiliriz, ancak yeterli finansmanımız yok. Dünyada bu işi 10-15 milyon dolara yapıyorlar. Bizim ana sermayemiz 400.000 YTL idi. 200.000 YTL'lik ek sermaye artırımına giriyoruz. Buna rağmen yeterli değil ve olmayacak diyoruz. Yayıncı bulmak için demo yapmamızın sebebi var elbette.

  Bence bu paragrafı herkes iyi okusun. Oyun yapmayı, oyun oynamak ile karıştıranlara ya da bir grup arkadaşla biz bu işi kıvırırız diyenlere umarım bu rakamlar bir şeyler ifade eder. İmengi'nin dönem dönem 20 kişiye çıktığını hatırlatalım. 2. 2
  RocKFoREveR
  Emekli

  --->: Hükümdar Senfoni Türk Oyunu

  Reklam

  Platform: PC
  Tür: RPG [Eski tarih, Diğer dünyalar, Fantasy]
  Multiplayer: Yok

  Yayıncı: Bilinmiyor / kayıtlı değil
  Yapımcı: Céidot Studios
  Çıkış Tarihi: 2008 Mart

  Notlar/Açıklamalar (Türkçe veya İngilizce):
  Proje Hükümran Senfoni, Céiron Alternatif Gerçeklik kurgusuna dayanan temelleri ve tasarımları eşliğinde, Céidot Dijital Oyun Tasarım stüdyosu bünyesinde geliştirilen bir bilgisayar oyunudur. Elektronik eğlence sektörüne yönelik bir ürün olarak nitelendirilebilir.

  Hükümran Senfoni (aynı zamanda proje 77 kod adıyla da anılır) ilk bilgisayar temelli oyun projemizdir. Rol yapma oyunu olarak planlanmıştır; içerisine girebileceğiniz ve kurgunun/yaratılan dünyanın karakterlerinden biri olabileceğiniz kurgusal bir alan ve senaryo sağlayan oyun çeşididir. Açıkça, Hükümran Senfoni Türkiye'nin tek potansiyel uluslararası oyun projesidir ve dünya pazarında da şansını deneyip söz sahibi olmayı planlayan ilk oyundur.

  Rol yapma ve strateji oyunları en çok tercih edilen elektronik eğlence çeşitleridir. Kurgumuz Céiron için en uygun oyun tarzı, rol yapma oyunları ya da strateji oyunlarıdır. Bu noktada iki oyun stilini birleştirerek yeni bir alternatif oyun stili yaratmaya karar verilen Hükümran Senfoni projesinde; temel kurgusunda (Céiron) olduğu gibi, oynanış tarzında da eşsizlik hedeflenmiştir.

  Hükümran Senfoni oyun projesi, aynı zamanda Playstation 3 ve Xbox 360 için de hazırlanması planlanan bir projedir; (Ancak bu durum ilgili konsol üreticilerinden alınacak izinlere bağlıdır.)

  Resmi Web Sitesi (1978) http://www.ceidot.com/Default.aspx?pageID=7+ Yorum Gönder
hükümran senfoni oyna,  turk yapımı online oyunlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi