Army of Two İnceleme (PlayStation 3)

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Army of Two İnceleme (PlayStation 3) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eRen
  Özel Üye
  Reklam

  Army of Two İnceleme (PlayStation 3)

  Reklam  Army of Two İnceleme (PlayStation 3)

  Forum Alev

  rmy of Two hakkında bilgiler vebazı oyun içi görüntüler uzun
  zaman önce basına sızmıştı. İki aslan gibi yiğidin yüzlerce askere karşı savaştığı bir arkadaşlık hikayesi gibi gözüken o oyun içi görüntülerin üzerinden yıllar sonra, sonunda oyun tam sürümü ile karşımıza çıktı ve Army of Two'nun gerçek hikayesini öğrendik. PS3 ve Xbox 360 için şu anda piyasada olan oyuna hep beraber göz atalım.

  İki kişilik ordu

  Army of Two (İki kişilik ordu) adına hakkını verircesine abartılmış, Salem ve Rios adında iki savaşçıyı konu alıyor. Senaryoya göre özel savunma firmaları yıllar içerisinde hayli büyümüş ve artık dünyanın her yerinde, hatta ülke askerlerinden bile daha yoğun bir şekilde bu firmaların askerleri özel görevler için silahlanmaktadırlar. Amerikadaki bu firmaların en büyüğü olan S.S.C. (Security and Strategy Corporation) için çalışan Salem ve Rios aldıkları görevlerde bazı işlerin ters gittiğini görmeye başlarlar. Aynı zamanda Amerikan ordusunun Irak'da bir çok kere pusuya düşürülmesi ve yüksek asker kaybının başlaması Salem ve Riot'un akıllarında soru işaretleri bırakmaya başlar. Oyun boyunca karakterlerimizin kafalarındaki bu soru işaretlerine cevaplar arıyoruz ve aynı zamanda aldığımız görevlere devam ederek işimizi yapıyoruz ve tonla para kazanıyoruz.

  Salem ve Rios gerçekten de iki kişilik ordu gibiler. Sadece her silahı çok iyi kullanabildikleri için değil, aynı zamanda çok iyi bir takım oldukları için de görevlerinde başarılılar. Oyunda ilerleyişimiz tamamen bu takım çalışması üzerine kurulu. Öyle ki takım arkadaşınızı bırakıp ilerleyemiyorsunuz, ilerlemeye çalışasanız bile bir noktada arkadaşınız olmadan yapamayağınız bir eylemle karşı karşıya kalıyorsunuz. Oyun böyle iki kişi üzerine kurulu olunca tabii ki oyunun en önemli özelliği tek başınıza oynayabildiğiniz gibi online veya offline (ekranı bölerek) senaryoyu bir arkadaşınızla da oynayabiliyorsunuz. Eğer sıkça oyun oynadığınız bir arkadaşınız varsa oyunu mutlaka beraber oynayın çünkü Army of Two iki kişi aynı anda oynadığınızda gerçekten zevkli olan bir oyun.

  İster tek kişi ister çok kişi oynayın oyunun senaryosu ve bölümler aynı ve karakterlerimizle yapabileceğimiz hareketlerde de bir değişiklik olmuyor. Tarzından beklenildiği gibi, oyunda bir ana silahınız, bir özel silahınız ve bir de merminiz kalmadığında kullanmak isteyebileceğiniz ufak silahınız var. Ayrıca tek tip olarak el bombası da kullanabiliyorsunuz. Üçüncü kişi açısından gördüğümüz karakterlerimizle hedef almak çok zor değil. Fakat içten görünüş oyunlardan alıştığınız gibi R1 tuşu yerine R2 tuşu ile ateş ediyoruz. Oyuna ilk başladığınızda bir süre sizi rahatsız edebilir ama tuşlara kolay adapte oluyorsunuz.

  AGRO

  Oyununu tarzındaki rakiplerinden ayıran özelliği stratejilerimizi iki kişi üzerine yapmamız gerektiği. Bu bakış açısı ile AGRO adında yeni bir özellik getirmişler. AGRO agrasif kelimesinden geliyor ve adıyla bağdaşan bir sistem. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz. Diyelim ki karşıdan gelen düşmanlarımıza Salem ateş etmeye başlıyor. Bu arada Riot pasif kalıyor ve düşmanlar Salem'e odaklanıyorlar. İşte bu anda Riot diğer rakiplere neredeyse görünmez oluyor. Rakipler Salem'e ateş ederlerken Riot rakiplerin arkasına geçebiliyor. Bu görünmezlik durumu bir düşmana saldırana kadar sürüyor. İşte buna AGRO deniyor. Oyunun tamamında bu sistemi kullanmak durumundasınız. Öyle ki bazı düşmanlar sadece arkadan veya yandan sinsice aldıkları darbeleri yiyorlar. AGRO modunda olan karakter uzun bir süre AGRO'da kalırsa Overkill adındaki özel moda geçebiliyor. Bir kaç saniye süren bu mod düşmanlara ağır hasar vermenizi sağlıyor. Fakat uzun süre AGRO'da kaldığınız zamanlarda düşmanlar çok yoğun bir şekilde sizi ateş altına aldıkları için vurulma şansınız artıyor.  Army of Two oyun ekranının sağ alt köşesinde tüm oyunu kontrol eden bir menüye sahip. Oyunu oynarken ok tuşlarını kullanarak takım arkadaşınıza değişik komutlar verebiliyorsunuz. Bunlar sırasıyla;

  Yukarı ok tuşu: (Advance) Bu komutla takım arkadaşınıza bitirmeniz gereken görev doğrultusunda hareket etmesini söylüyorsunuz. Bu da takım arkadaşınızın sizin nerede ve ne durumda olduğunuza bakmadan hedefe doğru ilerlemesini sağlıyor. Bazen düşmanların sizi beklediği bir bölgeyi takım arkadaşınıza temizletebilirsiniz. Dikkatli kullanmanız gereken bir seçenek.

  Sol ok tuşu: (Regroup) Bu komutla takım arkadaşınızın sizin yanınıza gelmesini istiyorsunuz.Sıkıştığınızda ve yardıma ihtiyacınız olduğunda çok işe yarıyor.


  Sağ ok tuşu: (Hold Position) Bu komutla takım arkadaşınıza 'olduğun yerde dur' emri vermiş oluyorsunuz. Takım arkadaşınızı stratejik bir noktada bırakıp AGRO moduna geçirdiğinizde düimanlar sadece o yöne odaklanıyorlar ve bu komut çok faydalı oluyor.

  Aşağı ok tuşu: (Cam) Bu bir komut değil, sadece takım arkadaşınızın kafasındaki kameradan gelen görüntüyü ekranın köşesinde açmanıza yarıyor. Bazen ayrı düştüğünüzde takım arkadaşınızın durumunu görmek için kullanılabiliyor.

  Bu komutları ok tuşlarına bir kere bastığında pasif modda veriyoruz ve komutların simgeleri mavi renkte oluyorlar. Eğer bu tuşlara iki kere üst üste basarsak komut kırmız renk oluyor. Bu da takım arkadaşınıza bu komutu AGRO modunda uygula demek oluyor. Bir örnekle açıklayayım. Takım arkadaşınıza sizden uzak ve karşınızdaki siperin arkasında düşmanlar var. İlk önce sol ok tuşuna bir kere basarsanız arkadaşınız yanınıza pasif modda geliyor. Siz de agrasif modda olduğunuz için onu koruyorsunuz. Sonra yanınıza gelmiş olan arkadaşınıza iki kere sağ ok tuşuna basarak agrasif modda bulunduğun pozisyonu koru diyorsunuz. Arkadaşınız bulunduğu noktadan düşmanlara ateş etmeye başlıyor. Düşmanlar ona odaklandıkları içijn siz de rahatça düşmanların arkasına geçiyor ve hepsini bir güzel temizliyorsunuz.

  Artılar ve eksiler

  Oyunda belli bir miktar vurulursanız yere düşüyorsunuz fakat hemen ölmüyorsunuz. Takım arkadaşınız sizi düştüğünüz yerden sürükleyerek bir siperin arkasına çekebilir ve sizi iyileştirebilir. Fakat belli bir süre yardım almazsanız ölüyorsunuz. Oyun iki kişi üzerine kurulu olduğu için takımdan bir kişinin ölmesi demek oyunun bitmesi demek oluyor.

  Bazı sahnelerde etrafınız düşmanla sarıldığında omuz omuza kapışma moduna geçiyorsunuz. Bu mod aktifken Salem ve Riot düşmanları ağır çekimde görüyorlar ve sadece sırt sırta dönebiliyorlar. Fakat rakipleriniz darbe yediklerinde anında ölüyorlar. Bir filmin ağır çekimde gösterilen bir aksiyon sahnesi gibi gözüken omuz omuza mücadele anları oyuna zenginlik katıyor.  Oyundaki rakiplerimizin yapay zekaları fena değil. ARGO modundayken pasif elemanı göremeyen rakipleriniz bile bir noktadan sonra, çok yaklaştığınızda veya bir düşmana ateş ettiğinizde sizi farkediyorlar ve hemen en yakın sipere doğru kaçıp saklanıyorlar. Oyunda bir siperin arkasındayken kafanızı çıkarmadan sadece silahınızı uzatarak düşmanlara ateş edebiliyorsunuz. İsabet oranınız azalsa bile vurulma olasılığınız da azaldığı için kullanışlı bir saldırı tipi. Fakat rakipleriniz de bu şekilde hareket ettikleri için rakiplerinizi öldürmek çok da kolay olmuyor. Özellikle bir çok açıdan aynı anda saldırıya uğruyorsanız bazen işiniz zorlaşıyor. Fakat rakipleriniz ne kadar akıllı olurlarsa olsunlar oyun yine de fevkalade kolay bir oyun.

  Oyuna ilk başladığımızda kolay veya orta seviye seçebiliyoruz. Eğer bir şekilde oyun deneyiminiz varsa tavsiyem normal seviyesinde oynamanız. Oyun zaten yeteri kadar kolay olduğu için daha çok zevk alırsınız diye düşünüyorum. Çünkü Army of Two çok kısa bir oyun. Gerçekten de uzun zamandır oynadığım en kısa oyunlardan birisi diyebilirim. Yaklaşık 5 saat civarında oyunu bitirebilirsiniz. Tabii ki hatalar ve tekrarlamalarla bu süre biraz artacaktır. Bir oyunun kısa olması, eğer ki online ve diğer oyun seçenekleri ile dop dolu bir hale getirilmemişse, gerçekten hiç de hoş olmayabiliyor. Army of Two'nun en büyük eksiği kesinlikle sizi uzun süre ekran başında tutamaması. Oyunun senaryosunu online ya da offline bitirdikten sonra yapacak pek fazla bir şey yok. Aslında VERSUS mod adında 4 kişi oynanabilen online oyunlara girebilir veya kendi odanızı yaratabilirsiniz, fakat malesef Versus modu oyunun kendisi kadar çekici değil ve bir müddet sonra oyuncuyu sıkıyor.

  Oyun görsel açıdan ve seslendirmelerle büyük bir artı puan alıyor. Grafikler oyuncuya hakkettiği kaliteyi sunuyor. Özellikle seslendirmeler karakterlerimize çok uygun. Hayli küfürlü diyaloglarla birlikte, seslendirmeler oyunu bir film havasına sokmak adına başarılılar.

  Son olarak

  Army of Two, değişik takım strateji sistemi ve çok zevkli co-op moduyla almaya değer bir oyun. Özellikle iki kişi aynı anda oyun oynuyorsanız Army of Two oyunculara güzel bir deneyim sunuyor. Oyunda karakterlerimiz, Somali, Afganistan, Irak, Çin ve Miami'de savaştıkları için görsel açıdan hayli zengin bir oyun olduğunu da eklemeliyiz.

  Fakat eğer tek başınıza oyun oynayan birisi iseniz ve online oyunlarla aranız iyi değilse çok kısa bir oyuna para verdiğinizi unutmamalısınız. Güzel vakit geçirebileceğiniz fakat bir o kadar kısa sürede ilginizi kaybedebileceğiniz bir oyun Army of Two.

  Hepinize bol oyunlu günler. 2. 2
  areren
  Yeni Üye

  --->: Army of Two İnceleme (PlayStation 3)

  Reklam  arkadaşlar rapidshareden dosya indirmek istiyorum yalnız 5 veya 6 harfli parola istiyor bileniniz varmı nasıl gireceğim bu parolayı 3. 3
  ENGİN
  Özel Üye
  Rapidshare.com adresinden dosya İndiremeyenler önce burayı inceleyin.

  http://www.yudumla.com/rapidshareden...tml#post719130
 4. 4
  #$3R$3Ri#
  Emekli
  c0hq sa0Ls..

+ Yorum Gönder
2 kişilik ps3 oyunları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi