Killzone 2 (Playstation 3) Ön İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Tam Çözüm ve İncelemeler Bölümünden Killzone 2 (Playstation 3) Ön İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  eRen
  Özel Üye
  Reklam

  Killzone 2 (Playstation 3) Ön İnceleme

  Reklam  Killzone 2 (Playstation 3) Ön İnceleme

  Forum Alev
  Beklenmedik saldırı beklenmedik karşılık alacak

  İlk olarak E3 2005�te gösterilen videosuyla adından uzunca süre söz ettirmeyi başarmıştı Killzone 2. İlk oyunun muhteşem atmosferi ve kaliteli yapısından sonra yeni oyunun da PS3 için hazırlanıyor olması, onu konsolun en güçlü FPS�lerinden biri yapıyor doğal olarak. Gösterilen videonun oyun içi olmadığı anlaşılınca, büyük bir hayal kırıklığının yanında Sony�in de zor durumda kaldığı aşikar. E3 2007�de, ilk yayımlanan videonun bir benzeri tekrar yayımlandı, ama bu sefer ki video tamamen oyun içi görüntülerden oluşuyordu. Gördüğümüz kadarıyla kasvetli mekanlar ve kesintisiz aksiyon tekrar geri dönüyor. Killzone 2, hem dünyanızı hem de LCD ekranınızı karartacak.

  İki yıl sonra

  İlk oyunun aksine Killzone 2, Helghan gezegeninde geçiyor ve büyük bir işgal ile olaylar başlıyor. Bunu bir başlangıç olarak görebiliriz. Saldırının bir de sebebi var; İmparatoru yakalamak ve kontrolü ele geçirmek. Tabii ki bu o kadar kolay olmayacak ve işte asıl oyunumuz tamamen başlamış olacak. Killzone 2�de özel ekibe bağlı bir asker olan Sev ile operasyona dahil olacağız. Yeni karakterlerin yanında, eski oyunlardan tanıdığımız dostlarımız tekrar yardımımıza koşuyor. Örneğin, ekibimizin komutasını elinde bulunduran asker, Rico Velsaquez ve diğer karakterler Lugar ve Evelyn. Ekipte bulunan tüm karakterler birbirinden farklı ve doğal olarak özellikleri de öyle ve yine herkesin silahları da farklı. Böylece farklı silahlar, farklı tepkiler oluşturacak.

  İlk oyunda olan birden farklı karakterle oynanışa dahil olabilmek, yeni oyunda bulunmayacak. Sadece tek bir karakteri yönetebileceğiz ve bu sırada ekibimiz de bize daha önce olmadığı kadar çok yardım edecek. Öncekilerden farklı bir dünyada geçeceği için daha önce görmediğimiz düşmanlarla da karşılaşacağız. Tabii ki tek düşmanımız canlılar değil, doğa da olacak. Değişken hava şartlarına ve gezegenin doğal yapısına ayak uydurmak gerekecek. Çünkü bu da savaşın gidişatında rol oynayacak. Ayrıca ilk oyunda düşünülen, ama ikinci oyunda olması muhtemel Mini-Boss�larla da karşılaşacağız. Öldürmek için farklı taktikler ve yönler belirlemek tamamen bize bağlı. Çizgisellik olabildiğince az olacak ve ister çevresel tehlikelerle, istersek de silahımızın etkisiyle sonuca gidebileceğiz.

  Aklın zararları

  İlk Killzone�de her ne kadar yüksek tansiyonda çatışmalar olsa da, fiziklerin eksikliği ve yapay zekadaki bazı sorunlar, o yıllara göre göze fazla batmasa da artık yeni oyunla daha gelişmiş detaylarla donatılmakta olan bir Killzone var karşımızda. Çatışma sırasındaki sonuçlar gerçek zamanlı olarak hem çevre de hem de karakterlerin üzerinde görülecek. Mermi ve patlamaların şiddetine göre çevre deforme olabilecek. Burada fizikler giriyor devreye. Deforme olan yapılar sonucu, askerler ve tabii ki kendi takımımız buna göre ayak uyduracak. Tehlikenin boyutuna göre yer değiştirecek veya kaçacaklar. Bazen büyük patlamalar sonucu mecburen de olsa ani kararlar vermemiz gerekebilecek.
 2. 2
  eRen
  Özel Üye

  --->: Killzone 2 (Playstation 3) Ön İnceleme

  Reklam  Beklenmedik saldırı beklenmedik karşılık alacak

  Ekibimizdeki her asker kendine buyruk hareket edecek. Çünkü her karakterin farklı özellikleri var. Bir Helgast askerini vurduğumuz zaman vücudundan akan kan daha da bir gerçekçi olacak. Yaralı bir askere, diğer bir asker yardım edip onu kaldıracağı gibi eğer ateş altında kalırsa onu bırakıp kaçabilecek. Kendimizi ve takımımızı korumak için saklanarak da ateş edebileceğiz. Böylece düşmanları uzak tutabilme imkanımız doğuyor. Düşmanlarımız gerçekten akıllı olacaklar. Örneğin, çevre hakkında bilgilere sahipler ve kısa süre sonra çevredeki patlayabilir, kör ve güvenli noktaları tespit edip buna göre hareket edecekler. Tüm bu noktalarda da yapay zeka giriyor devreye. Şuan itibariyle diyebiliriz ki, Killzone 2�de kullanılacak yapay zeka sayesinde daha gerçekçi ve ölümcül savaş ortamları hazırlanıyor. Bu da daha heyecanlı bir atmosfer demek. İlk oyunda bulunmayan zıplama özelliğinin(Engellerden atlama hariç), Killzone 2�de olması bekleniyor, ama bu sırada silahlarımızdan kısa süreliğine faydalanamayacağız (Bkz-Zıplayarak Counter Strike oynamanın faydaları). Bir diğer beklenti de, oyunda araç kullanımının olup olmayacağı. Bu konu da diğer birçok konu gibi belirsizliğini şuan koruyor.

  Lens değil, bu kez gerçek!

  Gelelim Killzone 2�nin sabıkalı olduğu görsel gücüne. Başrolde karakter tasarımlarını ve özellikle yüz çizimlerini gösterebiliriz. Tamamen iç karartıcı ve felaket sonrası yıkıma uğramış mekanlar, güzel tasvir edilmişe benziyor gördüğümüz kadarıyla. Self Shadowing, Dynamic Lighting, Multisample Anti-Aliasing gibi güçleri arkasına almış bir motorla geliştiriliyor Killzone 2. Yapımcıların belirttiklerine göre oyun, PS3�ün tüm gücünden ve nimetlerinden yararlanacak. Çevresel unsurlara göre ışık ve gölgelerde gerçek zamanlı farklılıklar gözlenecek. Killzone 2�nin 720P'de saniye başına 30 Frame ile çalışacağı belirtiliyor. Üstelik aynı ekranda sayıca oldukça fazla karakter bulunacak. E3 2007�de gösterilen demo verisinin bile 2 GB olduğu belirtilmişti.

  Multiplayer yön olarak ta yapımcılar pek konuşmayı sevmiyor. İlk oyundaki en popüler çoklu oyuncu haritaları olan �Park Terminal ve Beach Head� tekrar yenilenerek ikinci oyunda olacak mı? Sorusuna yapımcılardan cevap gelmedi. Bu denli gerçekçi hazırlanan savaşlar için sesler de ön planda tutuluyor haliyle. 7+1 destekleyen ses sistemiyle Killzone 2, savaşı evlerimize getirmeyi, Sixaxsis kontrolleriyle de silahları elimize vermeyi planlıyor. Guerilla tarafından yoğun mesai harcanarak geliştirilen ve çıkışıyla birlikte muhtemelen PS3�e damgasını vuracak olan Killzone 2�nin çıkış tarihi henüz belirli değil, ama 2008 yılı içerisinde betasının hazırlanacağı duyurulmuştu.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi