Kumar ve Şans Oyunları

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Kumar ve Şans Oyunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kumar ve Şans Oyunları

  Reklam  Kumar ve Şans Oyunları

  Forum Alev
  Kumar ve Şans Oyunları

  Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.”
  Maide: 90
  Cahiliye insanı sürekli kumar oynardı. En meşhur oyunlarından biri şu şekildeydi: On kişi bir deveye eşit oranlarda ortak olurdu. Sonra kadehlerle bir tür kura çekilirdi. Yedisi, örflerine göre belirlenen değişik paylarını alır kalan üç kişi ise hiç bir şey almazdı.
  Zamanımızda ise kumarın birçok şekli bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir.
  −Piyango olarak bilinen olay... Bunun çok çeşitli şekilleri vardır. En basiti; çekiliş yapılacak rakamların parayla satılarak ilk şanslı kişiye bir ödül, ikincisine başka bir ödül şeklinde birden fazla ve değişik ödüllerin verilmesidir. Bu, kendilerince hayırlı bir iş olarak adlandırsalar bile haramdır.
  −İçerisinde bilinmeyen bir ödülün bulunduğu bir malı satın almak ya da malın satışı esnasında, ödül kazananların belirleneceği çekiliş için bir numara vermek.
  −Çağımızdaki kumar türlerinden biri de, hayat sigortasıdır. Hatta bazı sanatçılar, seslerini sigorta ettirirler.
  Bunlar ve şans oyunlarının her türlüsü kumara dâhildir. Günümüzde bu büyük günahın işlendiği, içerisinde kumar masaları ve kumar aletleri bulunan özel kumar klüpleri bulunmaktadır. Futbol maçları ve benzer oyunların bahislerinde yapılan da kumar türlerinden biridir. Bazı oyun salonlarında ve eğlence merkezlerinde de kumar fikrine dayalı oyun çeşitleri vardır.
  Müsabakalar ve yarışmalar üç çeşittir:
  Birincisi: Şeriata uygun bir gayesi olanlar... Bunların ödüllü ya da ödülsüz oynanması mübahtır. Deve ve at yarışları, atıcılık müsabakaları gibi. Kuvvetli görüşe göre, buna Kur’an ezberi gibi şer’i ilimlerle ilgili müsabakalar da dâhildir.
  İkincisi: Kendisi mübah olan ama üzerine ödül konulması caiz olmayan müsabakalar... Namazları geçirme, avret bölgelerini açma gibi haramların işlenmediği futbol maçları ve koşular buna örnektir. Bunların ödülsüz olarak yapılması caizdir.
  Üçüncüsü: Kendisi haram olan ya da harama götüren yarışmalar... Örneğin, “güzellik yarışmaları” olarak isimlendirilen fesat müsabakaları, yüze vurmayı içeren ki yüze vurmak haramdır boks maçları, ya da “Koç dövüşü”, “Horoz dövüşü” şeklinde düzenlenen müsabakalar... 2. 2
  hell.azrail
  Üye

  --->: Kumar ve Şans Oyunları

  Reklam  tesekkur ederim güzel paylasım cok saol iyi bilgiler+ Yorum Gönder
kumar oyunu ve çeşitleri,  kumar
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi