Müzik ve Müzik Aletleri Dinlemek

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Müzik ve Müzik Aletleri Dinlemek ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Müzik ve Müzik Aletleri Dinlemek

  Reklam  Müzik ve Müzik Aletleri Dinlemek

  Forum Alev
  Müzik ve Müzik Aletleri Dinlemek

  Abdullah İbni Mes’ud (Radiyallahu Anh), Allahu Teâlâ’nın:
  “İnsanlardan bazıları Allah yolundan saptırmak için boş sözü satın alırlar.”
  Lokman: 6
  Kavlinden maksadın müzik olduğuna dair, Allah’ın adına yemin ederdi.
  İbni Kesir Tefsiri: 6/333
  Ebu Amir ve Ebu Malik El-Eş’ari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Ümmetimden zinayı, ipeği, içki ve çalgı dinlemeyi helal kabul eden insanlar çıkacak...’ buyurdu.”
  Buhari Fethu’l-Bari: 10/51
  Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Bu ümmet içerisinde yere batırılma, kazf ve hayvana dönüştürülme olacak. Bu, içki içtiklerinde ve kadın şarkıcılar edinip müzik aletleri çaldıklarında olacak’ buyurdu.”
  Albânî Es-Silsiletü’s-Sahiha: 2203, İbni Ebi’d-Dünya Zemmu’l-Melahi, Tirmizi
  Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) “kevbe”yi yasaklamıştır. Kevbe davuldur. Nefesli çalgıyı facir ahmakın sesi olarak tanımlamıştır. Geçmiş âlimler İmam Ahmed (Rahmetullahi Aleyh) gibi, eğlence ve müzik aletlerinin haram olduğunu bildirmiştir. Ud, tambur, kaval, keman ve zil bunlardandır. Kemençe, kanun, org, piyano, gitar ve benzeri modern eğlence ve müzik aletlerinin, Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) müzik aletlerini yasakladığı hadisin kapsamına girdiğinde şüphe yoktur. Üstelik bu aletler, coşturup eğlendirmede ve etkilemede bazı hadislerde haramlığı bildirilen eski enstrümanlardan çok daha ileridir. Hatta İbni Kayyım (Rahmetullahi Aleyh) ve benzeri ilim ehlinin değindiği gibi müziğin coşkusu ve sarhoşluğu içkinin sarhoşluğundan daha büyüktür. Müziğe, şarkı sözleri ve çalıp söyleyen şarkıcı kadınların sesleri eklenince şüphesiz günah daha büyük olur ve bunun haramlığı daha kuvvetlidir. Şarkının sözleri aşk, sevgi, tutku ve güzelliklerin nitelendirilmesi olunca sorun daha da büyür. Bu nedenle âlimler şarkının, zinanın postacısı olduğunu ve kalpte nifak meydana getirdiğini söylemiştir. Genel olarak, şarkı ve müzik konusu bu zamanın en büyük fitnelerinden birisi olmuştur.
  Günümüzde; saatler, ziller, çocuk oyuncakları, bilgisayar ve bazı telefon cihazları gibi birçok eşyaya müziğin girmesi sorunu daha da artırmış ve müzikten sakınmak kesin kararlılık gerektiren bir iş haline gelmiştir. Allah yardımcımız olsun!

 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Müzik ve Müzik Aletleri Dinlemek

  Reklam  Müzik eğer insanları umutsuzluğa sürükleyecek, mutsuz edecekse ve canlı müziklerle hayata bağlayıp ahireti ve Allah'ı unutturacak ise dinlenmesi haram kılınmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi