Hz Peygamberin 'in Kadınlar Hakkındaki Hadisleri

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Hz Peygamberin 'in Kadınlar Hakkındaki Hadisleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Hz Peygamberin 'in Kadınlar Hakkındaki Hadisleri

  Reklam  Hz Peygamberin 'in Kadınlar Hakkındaki Hadisleri

  Forum Alev
  Kadınlar ile ilgili Hadisi şerifler

  "Ey kadınlar, sadaka veriniz istiğfarı çok yapınız. Çünkü bana cehennemlikler gösterildi, çoğu sizler idiniz."

  Bunun üzerine o kadınlar: "Ya Resulallah, bizler ne yaptık da cehennemliklerin çoğu bizden olmuş" diye sordular.
  Resulullah (a.s.m.) şöyle cevap verdi: "Çünkü sizler ötekine berikine çokça lanet eder, kocalarınıza karşı nankörlükte bulunursunuz. Ne gariptir ki, kendine hakim akıllı ve dinine bağlı bir kimsenin aklını, sizin kadar eksik dinli hiçbir kimsenin çelebildiğini görmedim."

  Kadınlar tekrar sordular: "Aklımızın ve dinimizin noksanlığı nedir, Ya Resulullah?"

  Resulullah (a.s.m.) "Kadının şahitliği erkeğin şahitliğinin yarısı değil midir?" diye sordu.

  Kadınlar "Evet" cevabını verdiler. Resul-i Ekrem Efendimiz izah etti ve tekrar sordu:
  "İşte bu aklın eksikliğinden hayız gördüğü zaman [günlerce bekler> namaz kılmaz, Ramazan`da bir müddet oruç tutmaz değil mi?"

  Kadınlar, "Evet" dediler.

  (Hadis için bk. Buhârî, Hayz 6, Zekat 44, İman 21, Küsûf 9, Nikah 88; Müslim, Küsûf 17, (907), İman 132, (79); Nesâî, Küsuf 17, (3, 147); Muvatta, Küsuf 2, (1, 187)

  ........

  "İşlerini bir kadına bırakan topluluk asla felah bulamaz." (Buhârî, Meğâzî, 82, Fiten, 18; Tirmizî, Fiten, 75; Nesaî, Kudât, 8; Ahmed b. Hanbel, V, 43, 51, 38, 47).


  Hz. Enes’ten nakledildiğine göre, Rasûlullah (asv) şöyle buyurdu:

  "Sabahleyin veya akşamleyin -herhangi bir zamanda- Allah yolunda yapılan bir yürüyüş hiç şüphesiz dünyâdan ve dünyâdaki şeylerin hepsinden hayırlıdır. Ve elbette cennette herhangi birinizin yayının arası kadar veya ayağın –basıldığı- yer kadar bir mevki dünyâdan ve dünyâdaki her şeyden hayırlıdır. Şayet cennet ehli kadınlardan bir kadın Arz'a çıkmış olsaydı, muhakkak yer ile gök arasını aydınlatır ve ikisi arasını güzel bir koku doldururdu. Ve elbet o kadının nasîfi, -yani baş örtüsü- (bk. İbn Hacer, ilgili hadisin şerhi) dünyâdan ve dünyâdaki her şeyden hayırlıdır."(Buharî, Rikak, 51).
  .....

  Hz. Ebu Hureyre anlatıyor: Allah’ın Resulü şöyle buyurdu:

  “Ateş ehlinden /Cehennem halkından iki sınıf var ki henüz görmedim: Biri; yanlarında inek/sığır kuyruğuna benzeyen sopalar/joplar bulunan, onlarla insanları döven bir topluluk. Diğeri ise; giyindiği halde açık olan (teni gösteren ince elbise giyinen veya bedenlerinin bir tarafı tamamen açık olan), erkeklere olan meyillerini yansıtan/veya omuzlarını sallayarak, çalımlı (kötü kadınların yürüyüşüyle) yürüyen, başları bir tarafa meyleden develerin hörgücü gibi olan kadınlar. Bu kadınlar cennete giremez ve –kokusu şu kadar/çok uzak mesafeden alınabilen- cennetin kokusunu dahi koklayamazlar.” (Müslim, Libas, 125) 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Hz Peygamberin 'in Kadınlar Hakkındaki Hadisleri

  Reklam  Kardeşim allah razı olsun bu hadisleri koydunuz için sağolun. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok teşekkürler bu hadisler çok güzel ve bizlere küpe olacak sözlerdir sağolun. 4. 4
  Ensar
  Özel Üye
  Üsâme İbni Zeyd radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:

  “Benden sonra erkeklere kadınlardan daha zararlı bir fitne sebebi bırakmadım.” (Buhârî Nikâh 17; Müslim Zikir 97 98. Ayrıca bk. Tirmizî Edeb 31; İbni Mâce Fiten 31)

  İlk bakışta hadîs-i şerîfin bütün kadınları fitne ve fesada yol açan uğursuz yaratıklar kabul ettiği sanılabilir. Hayır, Efendimiz böyle bir şey söylememiştir. Bu hadiste bazı problemli kadınlara işaret edilmekte huysuzlukları sebebiyle onların erkekleri zor durumda bırakacakları belirtilmektedir.

 5. 5
  Ziyaretçi
  bu hadisi şerifler çok güzel inşaallah uyulur ve itaat edilir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok güzel hadisler bunlar teşekkürler.

 7. 7
  Ziyaretçi
  S e l a v a t c ı resullahı sav bazı kadınlar dıyor resullah ne söylemısse dogru söylemış rabbım onun askıyla kalblerımızı yaksın sefaat ya resulallahım ısmı nur efendım senı cok özlıyor bu ümmet

 8. 8
  Ziyaretçi
  Kardeşim elbette cennet anaları ayağı altında ama cehennemin çoğunuda kadınlar oluşturacak buyurmuyoru efendimiza.s.

 9. 9
  Ziyaretçi
  ordaki fitne sınav anlamındadır arkadaşlar bizim anladığımız dilde fitne değil yani 'dünyanın en büyük insanının' kadınlar için böle şeyler demesi mümkün mü hiç O geldi kadınlar özgürlüğüne kavuştu

 10. 10
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Hz Peygamberin 'in Kadınlar Hakkındaki Hadisleri

  Reklam  Güzel bir site forumalev işime çok yarıyor :)

 12. 12
  Ziyaretçi
  Bu hadisleri buraya kim yerlestirdiyse önce Allah'tan korksun. Hadislerin kaynaklari saglam ve sahih gösterilip icerigi tahrif edilip bozulmus bir sekilde yerlestirilmistir. Resulullah (s.a.v)in bu sekilde söyledigi hicbir hadis yoktur.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
kadınlarla ilgili hadisler,  hz muhammed kadınlarla ilgili sözleri,  kadınlar hakkında hadisler,  peygamberimizin kadınlarla ilgili sözleri,  hz muhammedin kadınlar hakkındaki hadisleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi